X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kiedy polska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii? Znamy opinię analityka Deloitte

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:30
Jak przewiduje Aleksander Łaszka z Deloitte, w tym roku polska gospodarka znajdzie się z powrotem na poziomie, na którym była w 2019 r. Dodał, że lepszy wynik na tle państw UE to m.in. zasługa struktury naszej gospodarki i dużego znaczenia przemysłu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, ImageFlow

Analityk Deloitte przypomniał, że według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w kolejnych latach uda nam się nadrobić część tego "straconego" wzrostu, ale i tak w 2024 roku nasze PKB będzie o ponad 1 proc. niższe niż zakładano przed pandemią.

MFW w swojej kwietniowej prognozie jest bardziej ostrożny niż większość ankietowanych przez NBP ekonomistów i przewiduje, że w tym roku PKB Polski wzrośnie o 3,5 proc. To pozwoli nadrobić zeszłoroczny spadek szacowany na -2,7 proc.

Rok 2021 może być przełomowy


- W 2021 roku znajdziemy się z powrotem na poziomie, w którym byliśmy w 2019 roku. Warto podkreślić, że ostatnia prognoza MFW sprzed pandemii przewidywała, że w 2021 roku wartość naszej gospodarki będzie o 5,9 proc. większa niż w 2019 roku - przypominał Aleksander Łaszka z Deloitte.

Jak zaznaczył, wciąż jednak będzie to jeden z najlepszych wyników na tle państw UE, co przede wszystkim jest zasługą struktury naszej gospodarki i dużego znaczenia przemysłu. Podkreślił, że państwa, których gospodarki w większym stopniu niż Polska zależą od turystyki i szeroko pojętego sektora usług mają większe od nas kłopoty.

Nie tylko znacznie silniej zostały dotknięte przez samą pandemię, ale także znacznie dłużej będą odczuwały jej negatywne skutki gospodarcze.

statystyka free1200.jpg
Polska wśród krajów Unii najlepiej radzących sobie ze skutkami koronawirusa

Duże zróżnicowanie kondycji branż 

Zdaniem Aleksandra Łaszka sytuacja gospodarcza w Polsce pozostaje zróżnicowana w poszczególnych sektorach gospodarki.

-Po zeszłorocznej recesji coraz bardziej widoczne staje się ożywienie gospodarcze. Najlepsze nastroje panowały w kwietniu wśród firm z branży ICT. Odmienną atmosferę można było zauważyć w branżach, które zostały dotknięte zarówno pandemią COVID-19, jak i obowiązującymi na terenie kraju restrykcjami. Mowa tu przede wszystkim o przedsiębiorstwach zajmujących się zakwaterowaniem oraz gastronomią - zaznaczył w komentarzu Aleksander Łaszka, menedżera w zespole ds. analiz ekonomicznych Deloitte.


oecd1200.jpg
OECD bardzo dobrze ocenia polską gospodarkę. Gowin: to efekt 30 lat ciężkiej pracy Polaków

Jaki będzie tegoroczny wzrost PKB ?

W opinii analityka Deloitte dużemu zróżnicowaniu nastrojów w poszczególnych sektorach towarzyszą równie spore rozbieżności w prognozach makroekonomicznych. Dla przykładu w marcowej ankiecie NBP prognozy wzrostu PKB na ten rok wahały się między -1,2 proc. a +5 proc. (dla porównania – w marcu 2019 roku prognozy na rok 2021 były w prawie siedmiokrotnie węższym przedziale, między 3,8 proc. a 4,7 proc.).

-Przy tak dużej rozpiętości prognoz należy podkreślić, że połowa ankietowanych spodziewa się w tym roku wzrostu PKB o 4,5 proc. lub więcej. Wysokiemu tempu wzrostu rok do roku będzie sprzyjał punkt odniesienia, czyli pandemiczny rok 2020. Poza czysto statystycznym efektem, warto przypomnieć doświadczenia z zeszłego lata – mniejsze obawy zdrowotne konsumentów w połączeniu ze znoszeniem restrykcji, doprowadziły wtedy do bardzo szybkiego odbicia aktywności gospodarczej - podkreślił analityk Deloiite.

PR24/PAP/sw

Czytaj także

Minister finansów: dług publiczny w 2020 roku był niższy od planowanego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 10:00
Minister finansów Tadeusz Kościński ocenia, że na koniec 2020 r. dług publiczny nie przekroczył najprawdopodobniej 50 proc. PKB według definicji krajowej i 60 proc. według definicji UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 14:44
- Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie - mówi w najnowszym numerze tygodnika "Sieci" prezes NBP Adam Glapiński. - Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie inflacja i PKB? Prezentujemy wyniki ankiety NBP

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 11:21
20 ankietowanych przez NBP ekspertów finansowych uważa, że w tym roku inflacja CPI wyniesie 3,4 proc., a PKB wzrośnie o 3,7 proc. Z kolei Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, spodziewa się w roku 2022 wzrostu PKB Polski do poziomu sprzed pandemii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: podział gospodarki na rentowną produkcję i gasnące usługi stale się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:21
Coraz wyraźniej widać w gospodarce podział na branżę produkcyjną, w której sytuacja wygląda dobrze, i usługową, która goni resztkami sił, licząc na jak najszybsze zakończenie lockdownu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Marek Rozkrut z firmy EY.
rozwiń zwiń