Gospodarka odżywa po pandemii. Świetne statystyki dot. zatrudnienia w Polsce

Świat wraca do równowagi po pandemii. Rośnie również zatrudnienie w sektorach gospodarki najbardziej dotkniętych przez ograniczenia działalności biznesowej związane z COVID-19. Podsumowujemy zmiany na rynku pracy w USA, UE i Polsce.

2021-05-13, 09:00

Gospodarka odżywa po pandemii. Świetne statystyki dot. zatrudnienia w Polsce
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: TTstudio/ Shutterstock

W Stanach Zjednoczonych w kwietniu utrzymywało się niskie tempo wzrostu zatrudnienia we wszystkich sektorach, z wyjątkiem branży turystycznej i hotelarskiej. Kwietniowy raport Departamentu Pracy okazał się znacznie poniżej oczekiwań Wall Street, nawet pomimo wprowadzenia szczepionki i złagodzenia restrykcji związanych z pandemią.

Zgodnie z analizami CNBC w branży produkcyjnej w USA ubyło w kwietniu miejsc pracy, podczas gdy branża budowlana - hamowana przez rosnące ceny domów i koszty materiałów przy ograniczonej podaży mieszkań - nie dodała żadnych stanowisk pracy. Istotnym zmianom podlegały sektory rekreacji i hotelarstwa, w których zatrudnienie zwiększyło się o 331 tys. miejsc pracy. Sektory odrabiają straty poniesione w okresie pandemii.

Zmiana ilości etatów w wybranych sektorach gospodarki USA w kwietniu 2021r. Źródło: CNBC Zmiana ilości etatów w wybranych sektorach gospodarki USA w kwietniu 2021 r. Źródło: CNBC

Najwięcej osób zatrudniono w restauracjach i barach - 187 tys. osób. Sektor rozrywek, hazardu i rekreacji zatrudnił ponad 72 tys. osób, podczas gdy sektor widowiskowo-sportowy zwiększył zatrudnienie o 14,3 tys. osób, ponieważ coraz więcej Amerykanów uczęszcza na wydarzenia sportowe i koncerty.

Powiązany Artykuł

1200_przemysł_shutterstock.png
Koniec recesji coraz bliżej. Analitycy: przed nami boom gospodarczy

Pomimo że branża turystyczna i hotelarska dodały 5,4 mln miejsc pracy w ciągu roku, zatrudnienie spadło w nich o 2,8 mln, czyli 16,8%, od lutego 2020 roku.

REKLAMA

Zastanawiający dla ekonomistów jest fakt, że w kwietniu w budownictwie w USA ani nie przybyło, ani nie ubyło miejsc pracy, pomimo że cieplejsza wiosenna pogoda zagościła w północnych stanach USA. Miesiąc bez zmian jest również godny uwagi, biorąc pod uwagę niemal zerowe stopy procentowe i niewielką podaż mieszkań.

Sektor produkcyjny stracił 18 tys. miejsc pracy w kwietniu i nadal pozostaje na poziomie około 500 tys. miejsc pracy w porównaniu do poziomu sprzed pandemii.


Strefa euro

W marcu 2021 r. stopa bezrobocia w strefie euro wyrównana sezonowo wyniosła 8,1 proc., co oznacza spadek z poziomu 8,2 proc. w lutym 2021 r. Eurostat szacuje, że 15,520 mln mężczyzn i kobiet w UE, z czego 13,166 mln w strefie euro, było bezrobotnymi w marcu 2021 roku. W porównaniu z lutym 2021 r. liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 237 tys. w UE i o 209 tys. w strefie euro. W porównaniu z marcem 2020 r. liczba osób bezrobotnych wzrosła o 2,019 mln w UE i o 1,614 mln w strefie euro.

Dane z Polski

Kwiecień jest drugim miesiącem z rzędu, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmniejszyła się.

REKLAMA

- Pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia nie wywarły na polskiej gospodarce tak drastycznych zmian, jakie zapowiadano wiosną ubiegłego roku. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy to bez wątpienia efekt działań, jakie wprowadziliśmy, by ochronić miejsca pracy – sytuację skomentowała wiceminister Iwona Michałek.

Powiązany Artykuł

shutt warszawa 1200.jpg
KE podnosi prognozy dla Polski. W tym roku 4 proc. wzrostu PKB

W zakresie instrumentów nadzorowanych przez resort pracy do końca kwietnia br. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy przyznały wsparcie dla 7,3 mln miejsc pracy.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w kwietniu br. wyniosła 1 053,3 tys. osób i w porównaniu do końca marca br. liczba ta spadła o 25,1 tys. osób, czyli o 2,3 proc.

Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,1 proc.).

REKLAMA

Najniższe bezrobocie w UE

W kwietniu br. według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 107,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej tj. o 10,5 tys. (8,9 proc.) mniej niż w marcu br. i o 49,2 tys. (84,4 proc.) więcej niż w kwietniu 2020 r.

W marcu br. roku Polska trzeci miesiąc z rzędu była krajem o najniższej w Unii Europejskiej  stopie bezrobocia liczonej według definicji przyjętej przez Eurostat. W marcu br., podobnie jak w styczniu i lutym br., tzw. zharmonizowana miesięczna stopa bezrobocia wyrównana sezonowo wyniosła w Polsce 3,1 proc., podczas gdy w UE (27) wyniosła 7,3 proc., a w strefie euro 8,1 proc.


PolskieRadio24.pl/ CNBC/ Eurostat/ gov.pl/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej