Metrologia, czyli nauka o pomiarach, wykorzystywana w gospodarce i przemyśle
O znaczeniu metrologii w gospodarce, a szczególnie w przemyśle, mówi w Polskim Radiu wiceprezes Głównego Urzędu Miar Rafał Kępka.
2021-05-20, 17:45
I wyjaśnia, że nie udałoby się zbudować piramid egipskich bez metrologii, a właściwie przyrządów pomiarowych, użytych do ich budowy.
Dzisiejsza metrologia operuje wielkościami niewidocznymi gołym okiem
Jak dodaje, dzisiaj te metody i urządzenia są już inne, operują wielkościami, których już nie jesteśmy zobaczyć gołym okiem, czyli tysięcznymi milimetra lub mniejszymi.
Posłuchaj
Metrologia wykorzystywana w medycynie i w sklepie
- Kolejnym obszarem, gdzie wykorzystuje się metrologię, jest ochrona zdrowia, która pozwala na mierzenie wielkości komórki lub jej temperatury – dodaje gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
- Często wykorzystujemy metrologię w normalnym życiu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy – mówi Rafał Kępka.
Każde urządzenie pomiarowe – od wagi po radar drogowy – musi być sprawdzone i zalegalizowane
- Te urządzenia mogą być używane pod warunkiem pewności ich pomiaru, czyli każdy, również konsument ma zagwarantowane, że mierzona wielkość jest prawidłowa i nie jest zawyżona czy zaniżona – mówi gość Polskiego Radia.
Powiązany Artykuł
Metrologia - miara rzeczywistości?
I daje przykład, że płacąc za paliwo lub ogrzewając mieszkanie, wykorzystujemy liczniki, czyli urządzenia pomiarowe.
- Stąd Główny Urząd Miar zajmuje się weryfikacją prawidłowości działania wielu urządzeń pomiarowych – wag sklepowych czy urządzeń pomiarowych ruchu drogowego, czyli radarów, i w ramach ich legalizacji są one sprawdzane – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Justyna Golonko, jk
REKLAMA