X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus zmusza pilotów samolotów do zmiany pracy. Zostają maszynistami i tramwajarzami

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:27
Pandemia COVID-19 nie tylko uziemiła tysiące samolotów na całym świecie, ale także pozbawiła pracy wielu pilotów. Ponieważ w Europie wzrasta zapotrzebowanie na maszynistów, niektórzy z pilotów zamiast samolotów prowadzą pociągi - pisze Deutsche Welle.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Skycolors/Shutterstock.com

Z powodu związanych z pandemią ograniczeń w podróżach sytuacja linii lotniczych, a szczególnie zatrudnionych w niej pilotów pozostaje niepewna.

Linie lotnicze uziemione – 80-procentowe zmniejszenie lotów pasażerskich

Niemiecka Lufthansa ogłosiła, że 4 maja wykonała o 81 proc. lotów mniej niż tego samego dnia dwa lata temu. Na dodatek większość z nich była lotami cargo, nie pasażerskimi.

Europejski związek pilotów EPA szacuje, że pracę stracić może nawet 18 tys. z 65 tys. pracowników kokpitu zatrudnionych w Europie przed pandemią. Sama Lufthansa może zwolnić 1,2 tys. z nich.

test epa09224819 1200.jpg
Negatywny wynik testu na lotnisku zwolni z kwarantanny. Nowy przepis wszedł w życie

Piloci bez pracy – tylko 43 proc. wykonuje swój zawód

Przeprowadzona na początku 2021 r. wśród pilotów ankieta pokazała, że tylko 43 proc. z nich pracuje obecnie w zawodzie, 30 proc. jest bezrobotnych, 17 proc. przebywa na urlopie, a 10 proc. pracuje na stanowiskach poza lotnictwem.

Chociaż kryzys w branży lotniczej jest daleki od zakończenia, piloci ze swoimi umiejętnościami coraz częściej znajdują pracę w transporcie lądowym - zauważa DW.

Umiejętności pilota przydatne w transporcie lądowym – np. na kolei

Przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, którzy jeszcze przed pandemią borykali się z brakiem maszynistów, intensywnie poszukują nowych pracowników. Firmy transportowe z Hongkongu i Australii chętnie zatrudnią kierowców autobusów. Coraz więcej pilotów zmienia więc pracę.

Piloci samolotów postrzegani są jako dobrze wyszkoleni, odporni i niezawodni, czego wymaga się również od maszynistów - zaznacza portal.

Niemieckie koleje DB informowały niedawno, że do pracy w firmie zgłosiło się 1,5 tys. pilotów i innych pracowników linii lotniczych, około 280 z nich znalazło zatrudnienie.

wakacje koronawirus 1200 shutterstock.jpg
Łatwiejsze podróżowanie w czasie wakacji. Zobacz, na czym polega system Unijnych Certyfikatów Covid

Piloci sprawdzają się tez jako… maszyniści tramwajowi

Portal jako przykłady opisuje losy Feliciana Baummanna, 27-latka z Hamburga. Z powodu pandemii jego szanse na zatrudnienie w roli pełnoprawnego pilota lotniczego gwałtownie spadły, więc obecnie prowadzi tramwaje w wiedeńskim transporcie publicznym. "W obu zawodach moim zadaniem jest bezpieczne przewiezienie pasażerów z punktu A do punktu B" - tłumaczy.

Rzecznik niemieckiego związku zawodowego pilotów Cockpit wyjaśnia DW, że przekwalifikowanie na inne zajęcie nie jest jeszcze masowym ruchem w tym zawodzie, ale każdy pilot powinien mieć "plan B" swojej kariery.

PAP, jk

Czytaj także

Covidowy paszport dla pasażerów linii lotniczych już w kwietniu. Zobacz, czym jest Travel Pass

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:19
To dobra wiadomość dla pasażerów linii lotniczych. Jak informuje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), aplikacja Travel Pass, zawierająca wyniki testów COVID-19 i świadectwa szczepień, zostanie uruchomiona na platformie Apple w połowie kwietnia, a później na platformie Android.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy lotniczy ruch towarowy ucierpiał przez pandemię? Najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 10:11
Od stycznia do września 2020 r. w transporcie lotniczym przewieziono 71,4 tys. ton cargo; to o 20,3 proc. mniej wobec analogicznego okresu 2019 r. - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zdaniem ULC ruch towarowy nie ucierpiał znacznie z powodu epidemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryanair poturbowany przez koronawirusa: przewiózł prawie sześć razy mniej pasażerów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 13:47
Powolne rozpowszechnianie szczepionki przeciwko COVID-19 w Unii Europejskiej zaszkodzi perspektywom Ryanaira w nadchodzącym roku, poinformowała w środę największa tania linia lotnicza w Europie, odnotowując jednocześnie mniejszą niż oczekiwano stratę w niedawno zakończonym roku finansowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samoloty Austrian Airlines znowu polecą z Wiednia do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 17:32
Po 14 miesiącach przerwy austriacki przewoźnik lotniczy Austrian Airlines przywrócił bezpośrednie połączenie z Wiednia do Krakowa. Samoloty początkowo będą latać na tej trasie cztery razy w tygodniu, a docelowo – 14 razy w tygodniu.
rozwiń zwiń