X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Daje drogowskaz i konkretne formy wsparcia". Gowin o Polityce Przemysłowej Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:19
- To zestaw działań, który ma pomóc w pełni wykorzystywać i rozwijać potencjał polskiego przemysłu - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Jarosław Gowin przedstawił nową Politykę Przemysłową Polski. Jak mówił, to strategiczna wizja rozwoju polskiego przemysłu, która została wypracowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przy udziale środowisk branżowych i eksperckich.

- Od stycznia kontynuowaliśmy intensywny dialog z przemysłem, aby wzmocnić odporność i wesprzeć odbudowę polskiej gospodarki. Dyskutowaliśmy na temat jego strategicznych potrzeb. Ich rzetelne określenie pozwala bowiem skutecznie, precyzyjnie i długofalowo zaprogramować rozwiązania i reformy, dzięki którym polski przemysł stanie się w większym stopniu innowacyjny, efektywny i konkurencyjny - powiedział wicepremier.

Pięć zdefiniowanych osi rozwoju

Jarosław Gowin
Gowin: polityka przemysłowa ma być kreowana w ścisłej współpracy z biznesem i samorządami

Według szefa resortu rozwoju Polityka Przemysłowa Polski służy także wzmacnianiu istotnej z perspektywy unijnej reindustrializacji i budowie strategicznej autonomii. Jest częścią Planu dla Pracy i Rozwoju.

Wicepremier tłumaczył, że została ona oparta na pięciu zdefiniowanych osiach rozwojowych, odpowiadających kluczowym wyzwaniom, przed którymi stoi polska gospodarka. Chodzi o cyfryzację, bezpieczeństwo w obrębie technologii i surowców, lokalizację produkcji przemysłowej, Zielony Ład oraz społeczeństwo wysokich kompetencji.

W opinii ministra Gowina przedsiębiorstwa przemysłowe dobrze poradziły sobie w trakcie kryzysu pandemicznego.

- Szybko wróciliśmy do wartości produkcji z poprzednich lat. W tym trudnym okresie polski przemysł pokazał, że jest odporny i posiada duże zdolności adaptacyjne - podkreślił.

Dobry punkt wyjścia do działań

- Wychodzenie z pandemii postrzegam jako szansę, którą polska gospodarka musi wykorzystać. A pozycja startowa Polski jest bardzo dobra - ocenił szef MRPiT, dodając, że udział przemysłu w PKB jest stały od kilku lat, co przy dynamicznym rozwoju polskiej gospodarki jest dużym osiągnięciem.


Posłuchaj
05:00 Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek ( "Ekspres Gospodarczy", Justyna Golonko PR 1) Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek ( "Ekspres Gospodarczy", Justyna Golonko PR 1)

 

Według Jarosława Gowina to dobry punkt wyjścia do działań, które mają długofalowo zbudować siłę i konkurencyjność polskiego przemysłu.

- Przekuliśmy postulaty i propozycje zgłaszane przez przemysł na pakiet instrumentów wsparcia. Jedne z nich mają charakter horyzontalny i dotyczą przekrojowo całego przemysłu, inne to elastyczne narzędzia wsparcia dostosowywane do poszczególnych branż - wskazał minister odnosząc się do nowej Polityki Przemysłowej Polski.

"Uważnie obserwujemy inflację"

Wcześniej Jarosław Gowin pytany w Radiu Plus o to, czy odczuwa niepokój w związku z rosnącą inflacją, stwierdził, że "może jeszcze nie niepokój, ale na pewno ja i członkowie rządu oraz przedstawiciele tych instytucji, które mają pośredni wpływ na poziom inflacji, takich jak NBP i Rada Polityki Pieniężnej - uważnie obserwujemy inflację".

Polityk ocenił, że nie wyklucza, iż w kwestii inflacji "konieczna będzie jakaś interwencja ze strony NBP".

- Jest przestrzeń na takie ruchy, na podniesienie stóp procentowych - powiedział szef MRPiT.

- Jako przedstawiciel rządu nie powinienem formułować opinii, które mogą być odebrane jako próby nacisku, ale gdybym był członkiem RPP albo NBP, rozważałbym taką decyzję - podkreślił.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 4,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. - podał 1 czerwca Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. W kwietniu ten wskaźnik wyniósł odpowiednio 4,3 proc. rdr i 0,8 proc. mdm.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Jarosław Gowin: silny przemysł musi być oparty na polskiej własności intelektualnej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 10:54
Rozpoczynają się prace nad nową polityką przemysłową. Musimy dźwignąć się z poziomu kraju o niskich kosztach produkcji i usług do poziomu kraju o wysokich kompetencjach i wysokich standardach jakościowych - powiedział na konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: polskie firmy potrafią osiągać poziom już nie tylko europejski, ale i światowy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:45
Z dumą odwiedzam takie firmy jak ta, bo to jest przykład, że Polak potrafi i że przemysł polski, rodzimy, może być na absolutnie światowym poziomie - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Siemiatyczach podczas odwiedzin w firmie Pronar produkującej m.in. sprzęt rolniczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin: pandemia pokazała potencjał polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:41
- To, że Polska tak dynamicznie i aż do 2020 roku bez przerwy rozwijała się pod względem gospodarczym, ale także cywilizacyjnym, to jest wasza zasługa - powiedział wicepremier Jarosław Gowin do przedsiębiorców na spotkaniu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
rozwiń zwiń