X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wielka Brytania chce przystąpić do strefy wolnego handlu. "Skrząca się nagroda po brexicie"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:15
Wielka Brytania rozpoczęła we wtorek formalne negocjacje o przystąpieniu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), co jest kluczowym elementem zmiany jej priorytetów handlowych po brexicie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/TK Kurikawa

Jak przekonuje rząd w Londynie, członkostwo w CPTPP ułatwi brytyjskim przedsiębiorstwom dostęp do największych obecnych i przyszłych gospodarek świata, ale krytycy wskazują, że zyski z przystąpienia do tej strefy wolnego handlu nie zrównoważą strat gospodarczych wynikłych z opuszczenia Unii Europejskiej.

Strefa wolnego handlu, zwana również strefą handlu zagranicznego, dawniej wolnym portem, jest obszarem, na którym towary mogą być wyładowywane, przeładowywane, produkowane lub rekonfigurowane i reeksportowane bez interwencji władz celnych. Dopiero gdy towary są przewożone do konsumentów w kraju, który znajduje się poza strefą wolnego handlu, podlegają obowiązującym opłatom celnym. Strefy wolnego handlu są organizowane wokół głównych portów morskich, międzynarodowych lotnisk i granic państwowych - obszarów o wielu geograficznych korzyściach dla handlu.

W skład CPTPP wchodzi 11 państw z regionu Pacyfiku: Australia, Brunei, Chile, Japonia, Kanada, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Singapur i Wietnam, zamieszkałych przez ok. 500 mln osób. Ich łączne PKB to 12,5 bilionów dolarów, co stanowi 13 proc. światowej gospodarki. Jeśli dołączy do nich Wielka Brytania, ten odsetek wzrośnie do 16 proc.

CPTPP. Te 11 krajów reprezentuje 13,5 procent światowego produktu krajowego brutto, czyli 13,6 biliona dolarów, co sprawia, że jest to jedna z największych umów handlowych, jakie kiedykolwiek podpisano, zaraz po Północnoamerykańskim Układzie Wolnego Handlu. Źródło: Sunday Times CPTPP. Te 11 krajów reprezentuje 13,5 procent światowego produktu krajowego brutto, czyli 13,6 biliona dolarów, co sprawia, że jest to jedna z największych umów handlowych, jakie kiedykolwiek podpisano, zaraz po Północnoamerykańskim Układzie Wolnego Handlu. Źródło: Sunday Times

- Opuściliśmy UE, składając obietnicę pogłębienia więzi ze starymi sojusznikami i szybko rozwijającymi się rynkami konsumenckimi poza Europą, a przystąpienie do spełniającego wysokie standardy Partnerstwa Transpacyficznego jest ważną częścią tej wizji. Członkostwo pomogłoby naszym rolnikom, twórcom i innowatorom sprzedawać produkty do niektórych z największych obecnych i przyszłych gospodarek, ale bez oddawania kontroli nad naszymi prawami, granicami czy pieniędzmi. Jest to skrząca się nagroda po brexicie, którą chcę, abyśmy wykorzystali - powiedziała brytyjska minister handlu międzynarodowego Liz Truss.

Czytaj także:
ministrowie finansów grupa wyszehradzka 1200.jpg
Polska prezydencja pod znakiem pandemii. Ministrowie finansów V4 o podatkach i gospodarczej odbudowie

Brytyjski rząd oświadczył, że dzięki przystąpieniu do CPTPP eksport do tych krajów wzrośnie do 2030 r. o 65 proc. - o 37 mld funtów, przy czym te korzyści z czasem mogą wzrosnąć, bo zainteresowanie przystąpieniem do porozumienia wyrażają Filipiny, Korea Południowa, Tajlandia i Tajwan.

Ale jako że Wielka Brytania ma już umowy handlowe z ośmioma spośród 11 członków CPTPP, jej członkostwo w strefie wolnego handlu nie przełoży się na znaczące korzyści gospodarcze. Jak wynika z wyliczeń samego ministerstwa handlu międzynarodowego, w wyniku członkostwa brytyjski PKB wzrośnie w ciągu 15 lat o 1,8 mld funtów, czyli zaledwie o 0,08 proc. Wprawdzie zaznaczono, że jeśli do CPTPP przystąpią też Korea Południowa i Tajlandia, to ten wzrost wyniesie 5,5 mld funtów, poza tym jest model statyczny, który nie uwzględnia potencjalnego wzrostu innych zmiennych, ale, tak czy inaczej, jest to mniej niż szacowane utracone korzyści z powodu wyjścia z UE. Według szacunków, brytyjski PKB będzie za 15 lat o 4 proc. niższy, niż byłby, gdyby Wielka Brytania pozostała w UE.

PolskieRadio24.pl/ PAP/ Sunday Times/ mib

Czytaj także

Polska gospodarka po "covidowej smucie". Rośnie liczba zamówień, sprzedaż i wydajność pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:26
Najnowsze dane statystyczne wskazują, że okres "covidowej smuty" polska gospodarka ma już za sobą. Jak informuje GUS, w kwietniu zdecydowanie wzrosła liczba nowych zamówień eksportowych, przewozy ładunków, sprzedaż hurtowa oraz wydajność pracy w zakładach produkcyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy osiągniemy poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii? Prezes PFR wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 16:10
Analizy PFR wskazują, że wzrost gospodarczy w najbliższych 2-3 latach będzie przekraczał 5 proc. - powiedział Paweł Borys, prezes PFR, podczas Czwartkowego Forum SGH. Według niego możliwe jest, że już w III kwartale br. Polska osiągnie poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrost PKB w tym roku przekroczy 5 proc.". Banki prognozują mocne odbicie polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 10:54
Przeszło 5,1 proc. ma wynieść wzrost PKB w tym roku – wynika ze średniej z prognoz siedmiu banków z maja. Wcześniej banki oczekiwały wzrostu rzędu nieco ponad 4,5 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: prognozy wskazują, że wzrost PKB Polski w 2022 r. będzie jeszcze szybszy niż w 2021

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 10:42
Polska gospodarka będzie się dynamicznie rozwijać w 2021 i 2022 r. Prognozy PKB dla Polski na 2020 kształtują się pomiędzy 3,5 proc. a blisko 6 proc. - stwierdził Paweł Dobrowolski, główny ekonomista PFR.
rozwiń zwiń