Spada odsetek osób zagrożonych ubóstwem. GUS opublikował raport ''V4 na drodze do Europy''
W Polsce odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym obniżył się z 28 proc. w 2010 roku do 18 proc. w 2019 roku. Podobnymi sukcesami mogą pochwalić się pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej. Obraz poprawiających się perspektyw regionu Europy Środkowo-Wschodniej wyłania się z opublikowanego przez GUS raportu ''V4 na drodze do Europy''.
2021-06-28, 08:45
Europejski program walki z ubóstwem ma na celu ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego poprzez poprawę dostępu do edukacji, zatrudnienia i opieki zdrowotnej dla społeczności najbardziej marginalizowanych (np. mniejszości, niepełnosprawnych, bezdomnych, migrantów) oraz walkę z dyskryminacją. Celem programu jest także pogłębianie świadomości i poszanowania podstawowych praw grup dyskryminowanych do godnego życia i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Walka z ubóstwem jest jednym z elementów programu ''Strategia Europa 2020''. Strategia została przyjęta przez Radę Europejską w 2010 r. w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej po światowym kryzysie gospodarczym i finansowym. Określiła ścieżkę rozwoju inteligentnego, zrównoważonego oraz sprzyjającego włączeniu społecznemu. Skoncentrowała się na gospodarce opartej na wiedzy, niskoemisyjnej i oszczędnie gospodarującej zasobami, wykorzystaniu technologii przyjaznych środowisku, tworzeniu nowych ''zielonych'' miejsc pracy i zapewnieniu spójności społecznej.
Powiązany Artykuł
![drogi budowa free1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/fa1ab26c-36a8-43ff-adf6-92aa8b94ed31.jpg)
Budowa Via Carpatia. W tym roku przetargi na budowę ponad 100 km drogi
Realizację strategii wsparło siedem inicjatyw przewodnich dla UE: ''Unia innowacji'', ''Mobilna młodzież'', ''Europejska agenda cyfrowa'', ''Europa efektywnie korzystająca z zasobów'', ''Polityka przemysłowa w erze globalizacji'', ''Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia'' oraz ''Europejski program walki z ubóstwem''. Europa 2020 jest pierwszym w historii UE planem strategicznym, w którym wyznaczono mierzalne cele. Dla całej UE określono wartości docelowe na 2020 r. dla ośmiu wskaźników statystycznych dotyczących zatrudnienia, badań i rozwoju, zmian klimatycznych i energii, edukacji oraz walki z ubóstwem. Na wspólne osiągnięcia miał się złożyć wysiłek wszystkich państw członkowskich, uzależniony od ich indywidualnych możliwości.
![Źródło: GUS, V4 na drodze do Europy](http://static.prsa.pl/images/2facfdbc-5d18-4857-b94f-22e4968ffc0c.jpg)
Dlatego każdy kraj zadeklarował, do jakich wartości docelowych będzie dążył, biorąc pod uwagę, aby były one dla niego zarówno ambitne, jak i realne. Wszystkie kraje UE zostały zmobilizowane do działania na rzecz Europy 2020 poprzez mechanizm corocznego sprawozdawania przed Komisją Europejską o swoich postępach i planowanych reformach, zwany Semestrem Europejskim. Podejście oparte na danych pozwoliło oceniać stopień realizacji celów wyznaczonych na 2020 r., a bazowanie na oficjalnych statystykach zapewniło transparentność i obiektywność tego procesu.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ GUS/ mib
REKLAMA