Spada odsetek osób zagrożonych ubóstwem. GUS opublikował raport ''V4 na drodze do Europy''
W Polsce odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym obniżył się z 28 proc. w 2010 roku do 18 proc. w 2019 roku. Podobnymi sukcesami mogą pochwalić się pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej. Obraz poprawiających się perspektyw regionu Europy Środkowo-Wschodniej wyłania się z opublikowanego przez GUS raportu ''V4 na drodze do Europy''.
2021-06-28, 08:45
Europejski program walki z ubóstwem ma na celu ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego poprzez poprawę dostępu do edukacji, zatrudnienia i opieki zdrowotnej dla społeczności najbardziej marginalizowanych (np. mniejszości, niepełnosprawnych, bezdomnych, migrantów) oraz walkę z dyskryminacją. Celem programu jest także pogłębianie świadomości i poszanowania podstawowych praw grup dyskryminowanych do godnego życia i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Walka z ubóstwem jest jednym z elementów programu ''Strategia Europa 2020''. Strategia została przyjęta przez Radę Europejską w 2010 r. w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej po światowym kryzysie gospodarczym i finansowym. Określiła ścieżkę rozwoju inteligentnego, zrównoważonego oraz sprzyjającego włączeniu społecznemu. Skoncentrowała się na gospodarce opartej na wiedzy, niskoemisyjnej i oszczędnie gospodarującej zasobami, wykorzystaniu technologii przyjaznych środowisku, tworzeniu nowych ''zielonych'' miejsc pracy i zapewnieniu spójności społecznej.
Powiązany Artykuł

Budowa Via Carpatia. W tym roku przetargi na budowę ponad 100 km drogi
Realizację strategii wsparło siedem inicjatyw przewodnich dla UE: ''Unia innowacji'', ''Mobilna młodzież'', ''Europejska agenda cyfrowa'', ''Europa efektywnie korzystająca z zasobów'', ''Polityka przemysłowa w erze globalizacji'', ''Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia'' oraz ''Europejski program walki z ubóstwem''. Europa 2020 jest pierwszym w historii UE planem strategicznym, w którym wyznaczono mierzalne cele. Dla całej UE określono wartości docelowe na 2020 r. dla ośmiu wskaźników statystycznych dotyczących zatrudnienia, badań i rozwoju, zmian klimatycznych i energii, edukacji oraz walki z ubóstwem. Na wspólne osiągnięcia miał się złożyć wysiłek wszystkich państw członkowskich, uzależniony od ich indywidualnych możliwości.

Dlatego każdy kraj zadeklarował, do jakich wartości docelowych będzie dążył, biorąc pod uwagę, aby były one dla niego zarówno ambitne, jak i realne. Wszystkie kraje UE zostały zmobilizowane do działania na rzecz Europy 2020 poprzez mechanizm corocznego sprawozdawania przed Komisją Europejską o swoich postępach i planowanych reformach, zwany Semestrem Europejskim. Podejście oparte na danych pozwoliło oceniać stopień realizacji celów wyznaczonych na 2020 r., a bazowanie na oficjalnych statystykach zapewniło transparentność i obiektywność tego procesu.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ GUS/ mib
REKLAMA