Każdy musi zgłosić, czym ogrzewa dom. Nowy obowiązek dla właścicieli i zarządców od 1 lipca

1 lipca wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków. Każdy właściciel czy zarządca budynku na złożenie deklaracji będzie miał 12 miesięcy, jeśli źródło ciepła zostało uruchomione przed 1 lipca tego roku, w przypadku źródeł ciepła uruchomionych po 1 lipca będzie to 14 dni.

2021-06-30, 08:03

Każdy musi zgłosić, czym ogrzewa dom. Nowy obowiązek dla właścicieli i zarządców od 1 lipca
Odbiorcami dodatku osłonowego są gospodarstwa domowe, w których źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy.Foto: Pavel_Klimenko/Shutterstock

Możliwość złożenia deklaracji to pierwszy z etapów budowy ogólnopolskiego systemu - Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W kolejnych etapach zostaną uruchomione usługi dla obywateli, które między innymi przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa.

- Zanim jednak zostaną uruchomione inne usługi Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków musi zostać zasilona o dane, które od 1 lipca właściciele lub zarządcy budynków będą mogli wprowadzać do systemu samodzielnie - podkreśla p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

Powiązany Artykuł

komin dym smog 1200.jpg
Zmiany w programie "Czyste powietrze". Koniec dotacji do pieców węglowych, więcej osób otrzyma dofinansowanie

Dwa formularze deklaracji

Formularz nie jest skomplikowany, a jego wypełnienie nie zajmuje dużo czasu. Wpiszemy w nim podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu.

Istnieją dwa formularze deklaracji. Jeden z nich dotyczy budynków mieszkalnych, natomiast drugi budynków niemieszkalnych. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że do złożenia deklaracji w formie elektronicznej wystarczy profil zaufany albo e-dowód.

REKLAMA

Z kolei dla osób, które nie mogą złożyć deklaracji online istnieje możliwość złożenia jej w formie tradycyjnej. Osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji budynku albo listownie. Odpowiedni druk można znaleźć w urzędzie miasta czy też gminy, dostępny jest także na stronie https://zone.gunb.gov.pl/ w zakładce "Do pobrania".


Działania będą efektywne i skuteczne

Celem powstania CEEB jest przede wszystkim poprawa jakości powietrza oraz likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń, czyli emisji substancji powodujących smog.

- Redukcja emisji szkodliwych substancji do środowiska stanowi wyzwanie, a zanieczyszczenie powietrza jest obecnie jednym z najpoważniejszych wyzwań środowiskowych na świecie - zaznacza Dorota Cabańska.

Problem smogu występuje w Polsce co najmniej od kilkudziesięciu lat, a największy wpływ na złą jakość powietrza, a tym samym na zdrowie, ma zanieczyszczenie pochodzące z tzw. sektora bytowo-komunalnego.

REKLAMA

Urząd podkreśla, że wiedza, którą uda się uzyskać w ramach CEEB sprawi, że działania wobec problemu smogu będą o wiele bardziej efektywne i skuteczne.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej