PKN Orlen przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G. To pierwsza taka inwestycja w Polsce
PKN Orlen jako pierwszy w Polsce przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G w środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej. Testy odbędą się w głównym zakładzie spółki w Płocku. Ich wykonanie będzie możliwe m.in. dzięki zgodzie wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
2021-06-28, 15:47
Testy potrwają do lutego 2022 r., a partnerami projektu są renomowane firmy technologiczne, które dostarczą zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia - zapowiedział PKN Orlen.
Powiązany Artykuł
Firmy widzą ogromną korzyść z wdrożenia sieci 5G i Wi-Fi 6. To odporność na kryzys i lepsza obsługa klienta
Praca będzie bardziej wydajna i niezawodna
W komunikacie dotyczącym projektu PKN Orlen ogłosił, iż jako pierwszy w Polsce będzie testował prywatną, przemysłową sieć 5G w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej. Na realizację wewnętrznych testów, które zostaną przeprowadzone na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku oraz pobliskiej stacji paliw, koncern otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
- Jesteśmy nowoczesnym koncernem multienergetycznym, który odpowiada na światowe trendy i nieustannie wdraża innowacyjne technologie. Dostrzegamy korzyści wynikające ze stosowania prywatnej przemysłowej sieci 5G. Pozwoli ona nam jeszcze lepiej wykorzystać potencjał cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych, dzięki czemu praca Zakładu w Płocku będzie bardziej wydajna, niezawodna i dopasowana do zmieniającego się otoczenia - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Testy wpisują się w strategię Orlen2030
Jak oceniła Patrycja Klarecka, członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży detalicznej, która odpowiada także za obszar informatyki, w przyszłości technologia 5G może znaleźć zastosowanie we wszystkich segmentach działalności PKN Orlen.
REKLAMA
- Testy wpisują się w strategię Orlen2030, w ramach której realizowany jest program digitalizacji koncernu. Liczymy, że pozytywne doświadczenia z testów w Płocku pozwolą na zastosowanie podobnych, zaawansowanych rozwiązań w całej Grupie Kapitałowej Orlen – podkreśliła Patrycja Klarecka.
PKN Orlen liczy na to, że technologia 5G pozwoli w czasie rzeczywistym korzystać z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych. Spółka zaznaczyła przy tym, iż technologia ta zapewnia także niezawodność transmisji informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych.
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA