PKN Orlen zainwestuje w małe reaktory jądrowe. Partnerem spółki będzie Synthos
PKN Orlen i Synthos podpisały umowę ramową dotyczącą wdrażania technologii małych i mikro reaktorów jądrowych - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W jego ocenie małe reaktory jądrowe są łatwiejsze w budowie i tanie w eksploatacji.
2021-06-29, 14:14
"Podpisaliśmy umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej pomiędzy PKN Orlen a Synthosem SA. Dotyczą rozwoju i wdrażania technologii zeroemisyjnej, technologii jądrowej małych i mikro reaktorów atomowych" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Umowa zakłada, że w ciągu trzech miesięcy opracowane zostaną szczegółowe warunki współpracy.
Powiązany Artykuł
PKN Orlen przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G. To pierwsza taka inwestycja w Polsce
Od lat sprawdzona technologia
Prezes Synthosa Zbigniew Warmuz podczas wspólnej konferencji z szefem Orlenu podkreślił, że otwiera się nowa karta współpracy z płockim koncernem, tym razem współpracy energetycznej. Jak wyjaśnił, dotyczyć ona będzie nie tylko mikro i małych reaktorów jądrowych, ale również offshore, czyli morskiej energetyki wiatrowej.
Poinformował, że spółka, która będzie się tym zajmować, będzie nazywać się Orlen Synthos Green Energy.
Zbigniew Warmuz dodał, że SMR-y ( z ang. Small Modular Reactor) mimo, iż projekt budzi kontrowersje, to istnieją od wielu lat i są sprawdzoną technologią, szczególnie w wojsku. Przypomniał, że w mikro i małe reaktory atomowe inwestuje Kanada, USA, Wielka Brytania, Czechy, Estonia oraz Rumunia.
REKLAMA
Prezes Synthosa powiedział, że w jego ocenie nowe technologie jądrowe "diametralnie mogą zmienić obraz przemysłu w Polsce" m.in. z punktu widzenia koniecznej dekarbonizacji.
Zdecydowanie szybsza stopa zwrotu
Z kolei szef PKN Orlen przekonywał, że małe i mikro reaktory są technologią bezpieczną, łatwiejszą w budowie, zeroemisyjną, o niskim koszcie eksploatacji. Mogą być stosowane w przemyśle, również mogą zasilić polski system, który - jak mówił - nie musi być mocno przebudowany.
- SMR-y mają stosunkowo średnią moc, do 300 megawatów. Koszt budowy jest niższy w porównaniu z tradycyjną inwestycję w duży atom, szybszy, co gwarantuje zdecydowanie szybszą stopę zwrotu. W przeliczeniu na jedną megawatogodzinę jest zdecydowanie tańszy, co spowoduje z czasem niższe koszty energii dla każdego w Polsce i z czasem niższe koszty energii przemysłu, w co głęboko wierzę - podkreślił Daniel Obajtek.
REKLAMA
Dodał, że Orlen jest firmą nowoczesną i innowacyjną, która musi patrzyć w przyszłość: nowe trendy i nowe technologie na świecie.
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA