X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe zasady międzynarodowego opodatkowania "cyfrowych gigantów". Polska wśród 130 krajów-sygnatariuszy oświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 10:47
130 krajów, w tym Polska wydało wspólne oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania, w tym opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych i wprowadzenia minimalnego globalnego podatku - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Wspólne oświadczenie to efekt ponad dwuletnich prac na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w ramach projektu przeciwko erozji podstawy opodatkowania i transferu zysku 2.0 (tzw. projekt BEPS 2.0), w których Polska od początku brała aktywny udział.

shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
Analitycy PIE: zmienia się podatkowy paradygmat. Daniny rosną na całym świecie

Prace podzielone są na dwa filary

- Porozumienie to wielki sukces i ważna wiadomość dla działających w Polsce firm. Z jednej strony mamy wspólnie wypracowane zasady globalnego opodatkowania, z drugiej mechanizm gwarantujący możliwość działania ulg podatkowych, co w praktyce jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy chcą inwestować w Polsce - podkreślił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.


Prace nad nowymi zasadami opodatkowania są podzielone na dwa tzw. filary. Pierwszy dotyczy opodatkowania największych światowych koncernów. Zgodnie z założeniami, korporacje osiągające ponad 20 mld euro przychodów oraz co najmniej 10 proc. rentowności będą musiały częściowo realokować swój zysk rezydualny, czyli tzw. zysk "nadmiarowy", do krajów w których sprzedają towary lub świadczą usługi.

Drugi filar dotyczy wprowadzenia minimalnego globalnego podatku w wysokości przynajmniej 15 proc. efektywnej stawki. Ten mechanizm ma dotyczyć międzynarodowych firm, które osiągają globalne, skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro.

Dodatkowy podatek wyrównawczy

Jak zaznaczyło Ministerstwo Finansów, Polska razem z innymi przystępującymi do współpracy krajami jest zgodna co do tego, żeby prace związane z filarem drugim były prowadzone w kierunku walki z tzw. rajami podatkowymi. Dlatego głównym celem tej części projektu jest znaczne utrudnienie wyprowadzania nieopodatkowanych dochodów z krajów, gdzie zostały osiągnięte, do jurysdykcji, które stosują nieuczciwą konkurencję podatkową.


Według resortu finansów wskutek zastosowania nowych mechanizmów podatkowych przedsiębiorstwa międzynarodowe opodatkowane w danym kraju poniżej minimalnej, efektywnej stawki podatkowej - czyli co najmniej 15 proc. - zostaną obłożone dodatkowym podatkiem wyrównawczym.

Porozumienie zakłada jednak, że globalny minimalny podatek ma być skonstruowany w taki sposób, aby nie doprowadził do zwiększenia opodatkowania firm prowadzących rzeczywistą działalność gospodarczą. Ma do tego służyć mechanizm tzw. wyłączenia dla rzeczywistej działalności gospodarczej (substance-based carve-out).

Zabezpieczający mechanizm wyłączenia

W ocenie ministerstwa mechanizm wyłączenia spowoduje, że firma, która realnie funkcjonuje w Polsce - prowadzi produkcję, świadczy usługi i zatrudnia pracowników - nie zapłaci wyższego podatku.

- Wyłączenie to zabezpiecza dalsze działanie ulg wspierających inwestowanie w Polsce, na przykład ulgę B+R, IP-Box czy Polską Strefę Inwestycji. Dzięki ich zastosowaniu będziemy jeszcze szybciej zmniejszać dystans pomiędzy Polską a krajami zachodu Europy - podkreślił wiceminister finansów Jan Sarnowski.


W ocenie resortu porozumienie kładzie fundament pod dalsze rozmowy i prace nad reformą międzynarodowego opodatkowania i jest "doskonałym punktem wyjścia" do dalszych negocjacji międzynarodowych.

Jak poinformowało ministerstwo, prace nad projektem mają potrwać do października, a Polska będzie brała w nich udział jako aktywny negocjator na forum OECD.

- Jesteśmy nastawieni optymistycznie do kolejnego etapu negocjacji - zaznaczył wiceminister Sarnowski.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Rząd chce wesprzeć rynek kapitałowy i inwestorów. Proponuje m.in. pakiet nowych ulg dla firm

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 10:32
Ulgi podatkowe wspierające wejście polskich firm na giełdę, na inwestowanie przez fundusze VC oraz dla przedsiębiorstw ratujących firmy w słabej kondycji, a także dla inwestorów kupujących akcje - to niektóre rozwiązania wspierające rozwój firm w Polskim Ładzie, o których poinformował szef MF Tadeusz Kościński oraz wiceminister Jan sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister finansów o repatriacji kapitału: chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:36
- Nawet gdyby co 10. Polak wrócił do kraju, patrząc na doświadczenie i umiejętności, byłoby to ogromne wsparcie dla gospodarki – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Jan Sarnowski, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne zmiany w podatku VAT dla polskich firm działających w e-handlu. Zobacz, czego dotyczą

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:37
Od 1 lipca wchodzą w życie przepisy, których celem jest uszczelnienie VAT w zakresie importu tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE - poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń