Giełdowi inwestorzy nie boją się już koronawirusa. Główny indeks na GPW na najwyższym poziomie w historii
W I półroczu 2021 r. WIG wzrósł o 15,85 proc. osiągając historyczne maksimum na poziomie 68 148,54 pkt. - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Giełdy Papierów Wartościowych.
2021-07-12, 12:47
Dodano, że WIG 20 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 11,82 proc.
Powiązany Artykuł
Eksperci: polska giełda staje się coraz bardziej atrakcyjnym sposobem na ratowanie oszczędności przed inflacją i niskimi stopami procentowymi
Wzrosły wszystkie indeksy giełdowe
Jak wskazano, pierwsze półrocze okazało się bardzo dobre dla inwestorów na GPW w Warszawie: WIG wzrósł o 15,85 proc. i osiągnął historyczne maksimum na poziomie 68 148,54 pkt, natomiast WIG20 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 11,82 proc. Zaznaczono, że wartość zwiększyły też niemal wszystkie indeksy sektorowe.
Giełda, jak gospodarka - rośnie i będzie rosnąć, mimo koronawirusa
- Każdy zadaje sobie teraz pytanie, jakie będzie drugie półrocze na GPW. W mojej ocenie wszystkie czynniki, które wspierały wzrosty w minionych miesiącach, będą nadal działać na korzyść krajowego rynku akcyjnego. Wśród głównych czynników wpływających na dalszy wzrost będzie fakt, że polska gospodarka w szybkim tempie wydostaje się z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa - powiedział, cytowany w informacji, doradca zarządu GPW Przemysław Gerschmann, w cotygodniowym "Wideokomentarzu GPW" zamieszczonym na oficjalnym kanale GPW w mediach społecznościowych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Warszawski Indeks Giełdowy na historycznych szczytach. Hossa na GPW trwa
Inwestorom i funduszom pomagają rekordowo niskie stopy procentowe
Zaznaczył, że ultraniskie stopy procentowe oraz ultragołębie podejście bankierów centralnych nadal będzie zapewniało niski koszt pieniądza oraz stały dopływ kolejnych funduszy, które są obecne na wszystkich giełdach i rynkach na świecie.
- Ponadto, dobre dane płynące z polskiej i światowej gospodarki, czyli spadająca stopa bezrobocia i rosnące oczekiwania i nastroje konsumentów sprawiają, że możemy oczekiwać, że wyniki firm nadal będą się poprawiać. Należy jednak pamiętać, że kolejne zachorowania na koronawirusa mogą być pretekstem do przestoju w tym rajdzie, jaki nasze i ościenne indeksy rozpoczęły na początku tego roku - dodał.
Rekordowe wzrosty indeksów sektorowych: motoryzacyjnego, odzieżowego, bankowego, farmaceutycznego. Stracił tylko jeden sektor
Wskazano, że od stycznia do czerwca br. wartość spółek z sektorów motoryzacyjnego i odzieżowego wzrosła o niemal połowę. Wysokie wzrosty zanotowały też sektor bankowy, farmaceutyczny, a także sektory chemiczny i energetyczny.
Jedyną gałęzią, która po wcześniejszych dużych wzrostach odnotowała korektę, była branża producentów i wydawców gier - indeks WIG.GAMES spadł o 17,83 proc.
REKLAMA
W pierwszym półroczu swoją wartość zwiększyły niemal wszystkie indeksy sektorowe: WIG-motoryzacja +47,0 proc.; WIG-odzież +46,2 proc.; WIG-banki +37,4 proc.; WIG-leki +35,2 proc.; WIG-chemia +32,9 proc.; WIG-energia +32,0 proc.; WIG-media +28,6 proc.; WIG-paliwa +28,3 proc.; WIG-nieruchomości +26,3 proc., WIG-spożywczy +19,7 proc.; WIG-informatyka +16,7 proc.; WIG-budownictwo +15,0 proc.; WIG-górnictwo +5,59 proc.; WIG-telekomunikacja +1,06 proc.
PAP, jk
REKLAMA