Rozwój energetyki offshore. PGE i Ørsted wybrały wykonawcę badań dna morskiego
PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego - poinformowały spółki w komunikacie. Dodano, że rozpoczęte prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica
2021-07-13, 10:51
Jak wskazano we wtorkowej informacji prasowej, PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego.
"Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW" - wskazano. Dodano, że rezultaty uzyskane w trakcie wstępnych badań i analiz posłużą do wyboru najbardziej optymalnych rozwiązań dla umiejscowienia turbin wiatrowych oraz stacji transformatorowych na morskim obszarze inwestycji.
Powiązany Artykuł
Francja proponuje Polsce strategiczną współpracę ws. atomu
Przed budową trzeba zbadać dno morza
Wyjaśniono, że badania podłoża gruntowego dna morskiego to jeden z kluczowych elementów przygotowania do budowy instalacji offshore. W zakres prac wchodzi wykonanie głębokich odwiertów, badań w celu określenia kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych (tzw. sondowania CPT), płytkich odwiertów, a także przeprowadzenie badań laboratoryjnych na morzu i lądzie.
Jak zaznaczono, realizacja prac związanych z badaniami podłoża jest niezbędna do uzyskania finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych.
W informacji podkreślono, że Ørsted i należąca do PGE spółka PGE Baltica będą wspólnie rozwijać, budować i obsługiwać Morską Farmę Wiatrową Baltica, przyczyniając się do polskiej transformacji energetycznej i dostarczając "czystą, niezawodną i przystępną cenowo energię przez 30 lat". Zwrócono uwagę, że morska Farma Wiatrowa Baltica w przyszłości zajmować będzie w przybliżeniu teren wielkości Warszawy.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA