X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Chiny przeprowadziły cyberatak na serwery Microsoft Exchange? Świat obawia się szpiegostwa na dużą skalę

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:57
Wielka Brytania, USA i UE oskarżyły Chiny o przeprowadzenie na początku tego roku poważnego cyberataku. Atak skierowany był na serwery Microsoft Exchange i objął co najmniej 30 tys. organizacji na całym świecie – czytamy w serwisie BBC.
Microsoft będzie mógł kupić twórców gier Quake i Doom
Microsoft będzie mógł kupić twórców gier "Quake" i "Doom"Foto: Volodymyr Kyryliuk/ Shutterstock

Zachodnie służby bezpieczeństwa uważają, że sygnalizuje to przejście od ukierunkowanej kampanii szpiegowskiej do nalotu typu "uderz i zniszcz", co sugeruje eskalację chińskich zachowań cybernetycznych.

1200_haker_shutterstock.png
"Mają powiązania z chińskim rządem". Nowojorskie metro celem ataku hakerów

Chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego zostało również oskarżone o szerszą działalność szpiegowską.

Firmy zbrojeniowe, think tanki i uniwersytety

Chiny wcześniej zaprzeczały zarzutom, twierdząc, że sprzeciwiają się wszelkim formom cyberprzestępczości. Jednak skoordynowane oskarżenie wymierzone w Pekin pokazuje powagę, z jaką świat zajął się tematem. Przedstawiciele zachodniego wywiadu twierdzą, że tym razem sprawa jest znacznie poważniejsza niż wszystkie wcześniejsze incydenty.

Wszystko zaczęło się w styczniu, kiedy hakerzy z grupy znanej jako Hafnium, powiązanej z Chinami, zaczęli wykorzystywać lukę w Microsoft Exchange, aby wstawić "furtki" do systemów, do których mogli wrócić później.

Wielka Brytania stwierdziła, że atak prawdopodobnie umożliwi szpiegostwo na dużą skalę, w tym pozyskiwanie danych osobowych i własności intelektualnej. Przeprowadzano go głównie przeciwko konkretnym celom, które były zgodne z wcześniejszymi zamierzeniami Hafnium, takimi jak firmy zbrojeniowe, think tanki i uniwersytety. W lutym atak stał się masowy, gdy inne grupy z Chin zaczęły wykorzystywać tę lukę. Celem stały się kluczowe branże i rządy na całym świecie.

Atak cybernetyczny przekształcił się z ukierunkowanego szpiegostwa w masowy nalot typu "uderz i zniszcz".

Według BBC zachodnie źródła bezpieczeństwa uważają, że Hafnium uzyskał wiedzę, że Microsoft zamierzał załatać lub usunąć lukę, a więc udostępnił ją innym grupom z Chin, aby zmaksymalizować korzyści.

Zagrożenie bezpieczeństwa i straty gospodarcze

Microsoft oficjalnie poinformował o problemie 2 marca i zaoferował poprawkę, która zamknie lukę. W tym momencie wielu hakerów na świecie zdało sobie sprawę z "wartości" niezabezpieczonego systemu i zaczęło działać.

Ujawniono ok. 250 tys. zaatakowanych systemów na całym świecie - najczęściej w małych lub średnich firmach - a co najmniej w 30 tys. przypadków ataki były skuteczne.
W efekcie, jak informuje serwis, zachodnie rządy oskarżają Chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego o wynajmowanie hakerów.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że chiński rząd "zignorował wielokrotne wezwania do zakończenia lekkomyślnej kampanii, zamiast tego pozwalał podmiotom wspieranym przez państwo zwiększyć skalę ataków".

Biały Dom zapowiedział podjęcie dodatkowych działań przeciwko Chinom w związku z ich cyberprzestępczością.

Tymczasem Unia Europejska stwierdziła, że włamania spowodowały zagrożenie bezpieczeństwa i znaczne straty gospodarcze instytucji rządowych i prywatnych firm.

Nie widać oznak nowych sankcji

Jednocześnie zachodni analitycy zastanawiają się, dlaczego chińskie zachowanie się zmieniło. Gdyby hakerzy rzeczywiście dostali przyzwolenie na eskalację ataków, sugerowałoby to skokową zmianę tego, co Chiny są skłonne zrobić, nie przejmując się zdemaskowaniem.

Dlatego właśnie tak wiele rządów połączyło siły, aby zasygnalizować swoje obawy. Do krajów mówiących głośno o problemie dołączyły Japonia, Australia, Kanada i Nowa Zelandia, wydając oświadczenie o solidarności.

Mimo zdecydowanej reakcji nie widać jednak żadnych oznak nowych sankcji wobec Chin. Za to na Rosję nałożono nowe sankcje za ostatnią kampanię SolarWinds, która zdaniem wielu ekspertów była mniej poważna niż kampania Microsoft Exchange powiązana z Chinami. W ocenie autorów BBC niektórzy urzędnicy mają jednak nadzieję, że Chiny są bardziej wrażliwe niż Rosja na presję międzynarodową.

PR24.pl, BBC, DoS

Czytaj także

Niemiecki politolog szpiegował na rzecz Chin? Prokuratura postawiła mu zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 13:39
Niemiecka prokuratura federalna w Karlsruhe postawiła niemieckiemu politologowi zarzut działalności szpiegowskiej na rzecz Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny pokonały Niemcy stając się największym na świecie dostawcą maszyn i urządzeń w 2020 roku. Tak twierdzi "Die Welt"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 05:55
W 2020 roku Chiny po raz pierwszy stały się najważniejszym na świecie dostawcą maszyn i urządzeń, a Niemcy spadły na drugie miejsce - wynika z najnowszego badania Niemieckiego Związku Inżynierów (VDMA), na które w środę powołuje się dziennik "Die Welt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma jedności w UE". Zbigniew Rau o pracach nad cybersankcjami wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 09:15
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział Polskiemu Radiu, że w Unii Europejskiej rozpoczęły się prace nad sankcjami wobec Rosji za cyberataki przeprowadzone w krajach członkowskich, w tym Polsce. Szef dyplomacji przyznał jednak, że w tej sprawie utrzymują się w Unii duże różnice zdań.
rozwiń zwiń