X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Weź paragon i wspieraj uczciwą konkurencję". Ministerstwo Finansów rozpoczyna kampanię edukacyjną

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:38
Pod hasłem "Weź paragon" rusza ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Akcja ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Kampania potrwa do końca sierpnia 2021 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ministerstwo Finansów informuje, że w akcji "Weź paragon" chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji.

e-handel 2.jpg
Ważne zmiany w podatku VAT dla polskich firm działających w e-handlu. Zobacz, czego dotyczą

- Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy – mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

To klient ostatecznie płaci podatek

Ministerstwo Finansów analizuje mechanizmy występujące w szarej strefie i odnotowuje sygnały o nadużyciach. Jednym z najczęstszych motywów uchylania się od opodatkowania jest nierejestrowanie zawartych transakcji i co za tym idzie - niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi lub zbieranie paragonów fiskalnych, których klient nie zabrał ze sobą. Może to mieć dalsze konsekwencje, czyli wystawianie tzw. "pustych" faktur - właśnie na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych.

Często spotykaną sytuacją w punktach sprzedaży jest próba wydawania potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą jako paragonu. Resort przypomina, że wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego.

Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorcy jest wydawanie paragonu niefiskalnego w gastronomii. Jako paragon funkcjonuje tu często rachunek lub paragon kelnerski, w którego przypadku wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. To on ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, jednak nie trafia on do budżetu, lecz do kieszeni sprzedawcy. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uczciwej konkurencji, ponieważ osłabia przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki.


Jak wygląda prawidłowy paragon?

Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych - to dowód uczciwego obrotu gospodarczego.

Ostatecznie jednak to klient decyduje o tym, czy bierze paragon fiskalny. Może też łatwo sprawdzić, czy ten, który mu wydał sprzedawca, jest poprawny. Resort finansów zaprasza na stronę akcji wezparagon.gov.pl, gdzie można sprawdzić, jak wygląda prawidłowy paragon i jak rozpoznać błędny.

korporacja free 1200.jpg
Nowe zasady międzynarodowego opodatkowania "cyfrowych gigantów". Polska wśród 130 krajów-sygnatariuszy oświadczenia

Dlaczego warto brać paragon?

 • ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,
 • mamy możliwość porównania cen,
 • wspieramy uczciwą konkurencję,
 • mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,
 • zmniejszamy szarą strefę,
 • mamy pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji,
 • mamy pewność, że podatek zapłacony przez nas w cenie trafi do budżetu państwa,
 • mamy możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji.

 

Uświadomienie Polakom roli paragonu

Kampania "Weź paragon" jest organizowana przez Ministerstwo Finansów cyklicznie od 2002 roku. Jej celem jest uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego i minimalizowanie negatywnych skutków nierzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców. Duża grupa podatników, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma taki obowiązek.

Każdy ma prawo zgłosić, że nie otrzymał paragonu fiskalnego, gdy sprzedawca miał obowiązek go wystawić. Można to zrobić:

 • w urzędzie skarbowym,
 • przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
 • na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl.

PR24.pl, DoS

Czytaj także

Pakiet Akcyzowy ma być wsparciem dla uczciwych przedsiębiorców. Od 1 maja zaczną obowiązywać niektóre przepisy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 11:00
Od soboty, 1 maja, zacznie obowiązywać część przepisów Pakietu akcyzowego, które przyczynią się do wyrównywania szans przedsiębiorców na rynku – przypomina Ministerstwo Finansów. Będą też zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Mają one służyć – według resortu – przyspieszeniu i "istotnemu uproszczeniu części spraw o wykroczenia skarbowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochody blisko 420 mld zł, wydatki ok. 505 mld zł. Rząd przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu za 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 14:04
Rząd przyjął uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok wraz z uchwałą w sprawie zamknięcia rachunków budżetu państwa za rok 2020; zeszły rok zakończył się deficytem w kwocie prawie 85 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 9 mld zł nadwyżki w budżecie państwa. Kościński: największy wzrost odnotowano w przypadku VAT oraz PIT

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:57
Po kwietniu br. budżet państwa miał nadwyżkę na poziomie 9,2 mld zł - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Zwrócił uwagę na wzrost dochodów z VAT w kwietniu, który częściowo można wyjaśnić efektem bazy statystycznej.
rozwiń zwiń