X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sklep czy placówka pocztowa? Uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:53
To ma być koniec obchodzenia ograniczenia handlu w niedziele. Do Sejmu trafiła nowelizacja, która ma uszczelnić ustawę.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Maria Sbytova/ Shutterstock
Posłuchaj
02:04 PR1_SC2 2021_07_21-06-33-35.mp3 Sklep czy placówka pocztowa? Uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele coraz bliżej (Justyna Golonko/PR1)

- Większe sieci zaczęły stosować wybieg, polegający na często zupełnie pozornym podejmowaniu działalności pocztowej i otwieraniu sklepów po to, by prowadzić handel detaliczny, co jest wbrew intencjom ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - mówi poseł PiS Janusz Śniadek.

Jak wyjaśnia, nowelizacja przepisów przewiduje stworzenie ewidencji przychodów po to, by można było ocenić, jaka jest dominująca działalność sklepu - właśnie w kontekście coraz większej liczby placówek pocztowych w sklepach.


covid sklep zakupy 1200.jpg
Handel odrabia pandemiczne straty. Rośnie sprzedaż, szczególnie w tradycyjnych sklepach

"Solidarność" popiera zmiany

Przewodniczący Sekcji Handlowej Pracowników Handlu w NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara przekonuje, że uszczelnienie ustawy jest bardzo potrzebne.

- Udawanie placówki pocztowej przez sklepy spożywczo-monopolowe czy dyskonty to parodia. To pokazuje, że dla tych pracodawców zysk jest najważniejszy, a nie dobro pracownika. To kpina z polskiego prawa - dodaje.

Z powodu braku konkurencji niehandlowa niedziela to dużą szansa dla mniejszych przedsiębiorców.

- Małe sklepy będą mogły być czynne w niedziele. Za ladą będzie mógł stanąć przedsiębiorca lub członek jego rodziny. Na ustawie nikt nie stracił, a zyskują przede wszystkim mali przedsiębiorcy - kupcy - którzy nie wyobrażają sobie, że ktoś im zabierze teraz wolne niedziele - mówi Alfred Bujara.

Pod koniec lipca mamy poznać orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. ograniczenia handlu w niedziele oraz święta.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Justyna Golonko, md

Czytaj także

Placówki pocztowe zamknięte w niedzielę? Śniadek: będę o to postulował

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 14:38
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że będzie podejmował inicjatywę zmierzającą do nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Podkreśla, że jej celem jest wyeliminowanie sytuacji, w której sklepy spożywcze są otwarte w niedzielę pod pretekstem działalności pocztowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Śniadek: powstały patologie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 16:03
- Przed najbliższym posiedzeniem do Sejmu trafi projekt zaostrzający ograniczenie handlu w niedzielę - powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poseł PiS Janusz Śniadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uszczelnienie ograniczenia handlu w niedzielę. Śniadek: projekt trafił do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 10:19
Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów – powiedział poseł PiS Janusz Śniadek. Projekt trafił do Sejmu.
rozwiń zwiń