Ministerstwo finansów zapowiada zmiany w estońskim CIT. Zobacz, jakie i kto na nich skorzysta
O ułatwieniach podatkowych dla firm i przedsiębiorców, czyli, kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać na zmianach w tzw. estońskim CIT, które przygotowuje resort finansów, wyjaśnia w radiowej Jedynce wiceminister finansów, Jan Sarnowski.
2021-07-21, 18:34
Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, obecnie estoński CIT to uproszczony maksymalnie sposób rozliczenia dochodów spółek kapitałowych, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych.
Przypomina, że tak jak na ogólnych zasadach przedsiębiorca musi rozliczać podatek co miesiąc, kwartał, rok, tak w systemie estońskim podatek płaci się tylko w sytuacji, w które przedsiębiorca wypłaci sobie zysk w firmie.
Powiązany Artykuł
Polski Ład stawia na ekspansję i rozwój firm. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom pakiet ulg
Przedsiębiorca sam decyduje o zapłacie podatku
- I to przedsiębiorca sam decyduje, w którym momencie pojawi się u niego podatek i tak naprawdę jaka będzie jego wysokość – wyjaśnia Jan Sarnowski.
Dodaje, że podatek jest liczony właśnie od tej wypłaty, którą przedsiębiorca sam określi.
REKLAMA
I uzupełnia, że dla firmy oznacza to więcej pieniędzy w kasie, co z jednej strony zwiększa odporność firmy na sytuacje kryzysowe, a z drugiej strony znacznie ułatwia wykonywania inwestycji, poprzez przeznaczenie środków na zakup np. jakiejś maszyny.
Co się zmieni od przyszłego roku w estońskim PIC-ie
Zmiany mają obowiązywać od początku przyszłego roku, i jak mówi wiceminister, z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać bardzo dużo firm – nie tylko małe i mikro, ale też średnie i duże.
Powiązany Artykuł
Estoński CIT daje dużą swobodę. Na ryczałt można przejść w dowolnym momencie
Z estońskiego PIT-a skorzysta więcej spółek
- Ponadto, nie będą to tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne, ale również spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz, co bardzo ważne, spółdzielnie – mówi gość radiowej Jedynki.
Przedsiębiorca sam zdecyduje o własnych inwestycjach
Jak dodaje, zmiana, przewiduje ponadto rezygnację z deklaracji o przyszłych inwestycjach na dwa czy cztery lata, której musiały dokonywać firmy.
REKLAMA
- Przedsiębiorca sam, będąc w tym systemie, będzie mógł zdecydować, czy stać go dokonanie inwestycji – dodaje wiceminister.
Powiązany Artykuł
Polski Ład stawia na ekspansję i rozwój firm. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom pakiet ulg
Zmniejszą się też stawki podatków
Co ważne, duże zmiany obejmą też stawki estońskiego CIT, które zostaną zmniejszone.
Ta stawka zostanie zmniejszona z 25 do 20 procent, i mówimy tu, jak wyjaśnia wiceminister, o globalnym obciążeniu i CIT-em i PIT-em przy wypłacie zysków ze spółki.
- Praktycznie ta stawka będzie niewiele wyższa, niż ta obecna obowiązująca przy działalności gospodarczej – mówi Sarnowski.
REKLAMA
Jak szacuje resort finansów z tego systemu korzysta co najmniej 40 tys. firm i ta liczba może się zwiększyć.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA