Jak nowe wymogi klimatyczne UE dotyczące metanu zwiększą koszty działania Jastrzębskiej Spółki Węglowej ?

Przy obecnych cenach uprawnień do emisji CO2, objęcie metanu unijnym system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) kosztowałoby Jastrzębską Spółkę Węglową blisko 2 mld zł rocznie. Polityka energetyczno-klimatyczna była tematem zorganizowanego w czwartek w Katowicach III "Forum ThinkEco!", będącego jedną z rozpisanych od czerwca do września sesji "Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw".

2021-07-30, 07:00

Jak nowe wymogi klimatyczne UE dotyczące metanu zwiększą koszty działania Jastrzębskiej Spółki Węglowej ?
Dodatkowy zakup węgla powinien skompensować deficyt na rynku - mówi premier.Foto: shutterstock.com/MegSopki

Górnictwo węgla kamiennego należy do największych emitentów metanu - bezwonnego gazu towarzyszącego złożom węgla, którego potencjał cieplarniany jest 28-krotnie większy od dwutlenku węgla. Potencjalnym problemem dla kopalń i innych emitentów metanu może być rozważane obecnie objęcie tego gazu unijnym systemem opłat za emisję - domaga się tego wiele organizacji ekologicznych.

Rosnące opłaty za prawo do emisji gazów


Jak poinformował w czwartek dyrektor biura odmetanowania i zarządzania mediami energetycznymi Jastrzębskiej Spółki Węglowej Artur Badylak, w końcu tego roku – prawdopodobnie w listopadzie lub grudniu - spodziewane jest unijne rozporządzenie, służące redukcji emisji metanu w energetyce i kopalniach węgla.

-Wiele osób straszy, że metan zostanie włączony do systemu handlu emisjami. To zamknęłoby polskie górnictwo już dzisiaj, natychmiast. W skali JSW, biorąc pod uwagę dzisiejszą cenę za emisję dwutlenku węgla na poziomie ponad 50 euro, to jest koszt - na dzisiaj - prawie 2 mld zł rocznie – poinformował dyrektor Badylak.


-Mam nadzieję, że jednak rozsądek weźmie górę i – przynajmniej takie sygnały dochodzą do mnie na dzisiaj – metan nie zostanie włączony do systemu handlu emisjami – dodał Artur Badylak, podkreślając, że niezależnie od ostatecznego kształtu regulacji, JSW zamierza kontynuować działania służące zmniejszeniu emisji metanu i zwiększeniu gospodarczego wykorzystania ujętego w instalacje odmetanowania gazu.


Powiązany Artykuł

1200_ekologia_plan_shutterstock.png
Przyspieszenie polityki klimatycznej UE. Jakóbik: to może być rewolucja, która będzie bardzo kosztowna

Metan od lat jest problemem JSW

W kopalniach JSW metanu jest najwięcej w polskim górnictwie. W ub. roku w procesie eksploatacji węgla w kopalniach spółki wydzieliło się prawie 362,8 mln m sześc. metanu (w tym roku spodziewana jest nieco większa emisja), z czego 220,4 mln m sześc. trafiło do atmosfery poprzez wentylację wyrobisk, a 142,4 mln m sześc. ujęto w instalacje odmetanowania.

REKLAMA

Ponad 86 mln m sześc. gazu pozyskanego w ramach odmetanowania wykorzystano do produkcji energii elektrycznej i cieplnej – z tego ponad 26 mln m sześc. posłużyło do wytwarzania prądu, ciepła i chłodu we własnych instalacjach JSW, a niespełna 60 mln m sześc. sprzedano odbiorcom zewnętrznym. 56,4 mln m sześc. ujętego metanu nie zostało w żaden sposób wykorzystane.

-W JSW wykorzystujemy ok. 60 proc. ujętego już metanu. Ambicją naszą jest, aby wykorzystywać go w całości – zadeklarował dyrektor, przypominając, iż od kilku lat jastrzębska firma realizuje program gospodarczego wykorzystania metanu, instalując silniki gazowe i budując układy kogeneracyjne.


Powiązany Artykuł

Zielona energia ekologia 1200 free.jpg
Jakie są koszty polityki klimatycznej UE dla polskich firm i rodzin? Znamy wyliczenia PIE



Metan to globalne wyzwanie

Dyr. Badylak ocenił, iż całkowite wyeliminowanie emisji metanu do powierza wentylacyjnego i atmosfery jest w górnictwie niemożliwe. -Około połowy metanu, który wydziela się do wyrobisk wentylacyjnych, trzeba będzie odprowadzić do atmosfery – uważa dyrektor biura odmetanowania JSW.

Jak podano podczas czwartkowego forum, w 2019 r. światowa emisja metanu wyniosła ok. 596 mln ton, z czego 60 proc. to efekt działalności człowieka. Europa odpowiada za ok. 11 proc. emisji gazów cieplarnianych, z czego niespełna jedna trzecia pochodzi z energetyki, w tym 7 proc. z górnictwa, a ok. 1,3 proc. z JSW.


PR24/PAP/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej