Transformacja cyfrowa jednym z priorytetów firm. Eksperci: pandemia przyspieszyła wdrażanie zmian
Transformacja cyfrowa to jeden z priorytetów firm prywatnych na najbliższy rok. Koronakryzys miał największy wpływ na jej przyspieszenie według 69 proc. ankietowanych - wynika z badania "Kryzys katalizatorem zmian: przyspieszenie" firmy Deloitte.
2021-08-05, 07:44
Według Deloitte firmy prywatne na całym świecie w wyniku pandemii przyspieszyły cyfrową transformację przez zwiększenie inwestycji w technologie i ich wdrożenie.
Powiązany Artykuł
Prof. Michał Kleiber: pandemia uświadomiła nam, że od cyfryzacji nie ma odwrotu
Ponad jedna trzecia respondentów przyznała, że w ich przedsiębiorstwach transformacja cyfrowa była reakcją na kryzys. Zaledwie jedna czwarta organizacji rozpoczęła ją przed wybuchem pandemii - wynika z raportu.
W odpowiedzi na kryzys
Obok wzrostu produktywności technologia jest jednym z dwóch obszarów, w których ankietowane firmy i organizacje robiły największe postępy w zakresie budowania odporności przedsiębiorstwa.
18 proc. badanych zadeklarowało, że kwestie przyspieszenia transformacji cyfrowej ma w pełni opanowane. 45 proc. natomiast odpowiedziało, że jest w połowie drogi, a jedna czwarta rozpoczęła wdrażanie zmian.
REKLAMA
Według Deloitte, transformacja cyfrowa jest drugą tuż za wzrostem produktywności strategią rozwoju dla badanych firm na najbliższy rok. Zadeklarowało tak 43 proc. respondentów. Jedna czwarta firm na świecie rozpoczęła transformację cyfrową przed wybuchem pandemii COVID-19. 36 proc. respondentów stwierdziło jednak, że rozpoczęło ją dopiero w odpowiedzi na kryzys - wynika z badania. Jak podkreśliło Deloitte, odpowiedzi ankietowanych z Europy Środkowej odzwierciedlają wyniki globalne.
Zagrożeniem - ataki cybernetyczne
Jednym z trzech największych zagrożeń dla rozwoju firmy w ciągu najbliższego roku będą potencjalne ataki cybernetyczne - uważa jedna czwarta badanych.
W perspektywie trzech najbliższych lat te obawy nieco wzrastają - zauważono w raporcie i dodano, że eksperci Deloitte przewidują, iż bezpieczeństwo informacji będzie największym obszarem wydatków na technologie w ciągu najbliższego roku.
Inwestycje tego rodzaju planuje 39 proc. badanych. Na drugim miejscu znajduje się chmura obliczeniowa (38 proc.), a za nią - analityka danych (37 proc.).
Znaczna część respondentów przewiduje również, że ich firmy będą inwestować w technologie wchodzące, takie jak robotyka (20 proc.), autonomiczne pojazdy (13 proc.) i drony (11 proc.).
REKLAMA
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA