more_horiz
Gospodarka

Jakie płatności odkładamy na później w przypadku problemów finansowych? Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 08:29
Mając kłopoty finansowe, przede wszystkim odkładamy na później opłacenie rachunków za abonament telewizji kablowej oraz za telefon i internet - wykazuje badanie dla BIG InfoMonitor. Dodano, że kłopoty płatnicze ma już ponad 2,74 mln osób, a ich zaległości na koniec czerwca wyniosły 78,6 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor zwraca uwagę, że regulowanie comiesięcznych zobowiązań nie dla wszystkich jest oczywiste. Ten problem jest szczególnie widoczny w okresie pandemii i nagłych problemów finansowych, kiedy decydujemy się odłożyć opłacenie części rachunków na później.

Z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że Polacy deklarują, że w sytuacji problemów finansowych opóźniliby niektóre płatności.

Na pierwszym miejscu znalazł się abonament za telewizję kablową (32 proc.), a następnie rachunek za telefon i Internet (24 proc.). Podobny odsetek (23 proc.) respondentów wskazało na uregulowanie kary za jazdę bez biletu lub mandaty. Na czwartej pozycji znalazły się rachunki za media takie jak woda, prąd czy gaz, które to odłożyłby na później co piąty badany.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Niższe koszty pożyczek. Resort sprawiedliwości chce powrotu do regulacji, które niedawno wygasłyBadanie wykazało, że na piątej pozycji znalazły się opłaty za czynsz, które - jak zwraca uwagę BIG InfoMonitor - jeszcze przed wybuchem pandemii, w podobnym badaniu, znajdowały się na pierwszym miejscu w rankingu płatności opóźnianych. Odsetek Polaków deklarujących niepłacenie czynszu spadł z 21 proc. (listopad 2018) do 17 proc. w tegorocznym badaniu.

Kredyty raczej spłacamy na czas

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o regulowanie kredytów. Badanie wykazało, że Polacy rzadziej odkładają opłacenie rat pożyczek, kredytów bankowych i kredytów ratalnych. Na taki ruch decyduje się od 7 do 11 proc. ankietowanych.

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK średnia kwota zaległego zobowiązania przypadająca na osobę wyniosła na koniec czerwca 28 677 zł. Zwrócono uwagę, że zdecydowanie wyższe średnie zaległości mają osoby z trudnościami w spłacie samych kredytów, obecnie jest to 30 690 zł na osobę. Przeciętny dług wynikający wyłącznie z rachunków czy długów windykowanych wynosi natomiast 19 590 zł.

"Patrząc na liczbę dłużników, potwierdza się deklarowany w badaniu priorytet nadawany spłacie kredytów. Przeważają bowiem dłużnicy niepłacący codziennych rachunków i zobowiązań takich jak alimenty, faktura za telefon, czy kary za jazdę bez ważnego biletu. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest ich już 2 209 306, podczas gdy niesolidnych dłużników z ratami kredytowymi opóźnianymi o co najmniej 30 dni na kwotę min. 200 zł, widocznymi w BIK – 1 150 889. Wyższa jest też suma długów pozakredytowych, prawie 43,3 mld zł niż kredytowych, ponad 35,3 mld zł" - poinformowano.

Jak wyjaśniono, na zaległości pozakredytowe składają się przede wszystkim niepłacone w terminie rachunki za telefon i Internet, telewizję kablową, czynsze, media, ubezpieczenia, zaległości windykowane, czy koszty sądowe oraz alimenty. Polacy najczęściej trafiają do bazy dłużników z powodu zaległości alimentacyjnych i telekomunikacyjnych.

BIG InfoMonitor dodał, że spośród wymienionych przez badanych opóźnianych płatności pozakredytowych najwyższe średnie zadłużenie na osobę związane jest z alimentami – 41 464 zł. Na drugiej pozycji uplasowały się rachunki za telefon i Internet, gdzie średnia zaległość na osobę wynosi 3 458 zł. Z kolei na trzeciej - rachunki za telewizję kablową i satelitarną, gdzie średnio na osobę przypada 1 724 zł do spłaty. Przypomniano, że to te właśnie zobowiązania są w badaniu wymieniane jako pierwsze do ewentualnego odłożenia na później.

Lepiej się nie spóźniać

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak przypomina, że niefrasobliwość w regulowaniu należności, bądź odkładanie ich na później może się skończyć wpisaniem do rejestru dłużników. Warunek to minimum 200 zł opóźnione o minimum 30 dni wobec jednego wierzyciela.

Badanie Quality Watch zostało zrealizowane w dniach 18-21 czerwca wśród reprezentatywnej grupy 1048 Polaków.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem