X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Powrót polskich żołnierzy z Afganistanu. Podsumowanie misji

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 06:53
Do Polski wraz z dowódcą pułkownikiem Pawłem Pytko powrócili żołnierze ostatniej XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat. To jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego. Wzięło w niej udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: MON

- Dziękuję wam za waszą służbę. Za to, że wy i wasi koledzy przez te wszystkie lata godnie reprezentowaliście Polskę w misji w Afganistanie. Otóż z waszym przyjazdem dziś tu, do Wrocławia, zakończyła się misja Polaków w Afganistanie. To była decyzja sojusznicza. Wypełniliście misję, uwodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są w stanie wspierać naszych sojuszników zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, a była to misja stanowiąca olbrzymie wyzwanie. Można powiedzieć, że po II wojnie światowej, obok misji w Iraku, to właśnie misja w Afganistanie była największym wyzwaniem, przed jakim stanęło Wojsko Polskie. Ten egzamin został zdany na ocenę celującą – powiedział podczas powitania w kraju ostatniej zmiany PKW Afganistan minister Mariusz Błaszczak.

W środę 30 czerwca br. we Wrocławiu szef MON wziął udział w powitaniu żołnierzy wracających z ostatniej zmiany w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.- Możemy powiedzieć, że żołnierze Wojska Polskiego poprzez udział w misji w Afganistanie podnieśli swoje umiejętności wojskowe. Można powiedzieć, że Wojsko Polskie nabyło cennych doświadczeń. Można też podkreślić, że poprzez szkolenie żołnierzy wojsk afgańskich wykonaliście też bardzo dobrą pracę budującą bezpieczeństwo w tym dalekim kraju. Należy też podkreślić, że wspieraliście również ludność cywilną. To wszystko było zauważane, to wszystko jest pamiętane, to wszystko jest doceniane - mówił podczas powitania polskich żołnierzy szef MON.

Czytaj także:
pap_20190912_0XN-12.jpg
"Wzmacniają system bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO". Korzyści z obecności wojsk USA w Polsce

Polska obecność wojskowa w Afganistanie była następstwem utworzenia międzynarodowej koalicji po ataku terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku. Od 2002 roku Wojsko Polskie, jako Polski Kontyngent Wojskowy, uczestniczyło w 3 operacjach na terytorium Afganistanu – Enduring Freedom (2002-2007), International Security Assistance Force-ISAF (2003-2014), Resolute Support (2015-2021).

Szef MON przypomniał także o tych, którzy na misji zapłacili najwyższą cenę – cenę życia. - Niestety 43 żołnierzy nie wróciło z misji afgańskiej, 200 zostało rannych. Państwo polskie pamięta o nich, o ich rodzinach. Dwa lata temu została znowelizowana ustawa o weteranach, znacząco poszerzająca zakres wsparcia, jakiego państwo polskie udziela weteranom i ich rodzinom – powiedział. Poległych na misji uczczono minutą ciszy.


Misja w Afganistanie była sprawdzianem na rzeczywistym polu walki. Z czasem z misji czysto bojowej przekształciła się w misję stabilizacyjno-szkoleniową. Polski żołnierz swoją postawą przez te wszystkie lata udowodnił, że Wojsko Polskie jest pewnym i wiarygodnym partnerem dla sojuszników i koalicjantów, doskonale wyszkolonym przeciwnikiem dla wroga i wsparciem dla tych, którzy sami nie są w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo. W czasie misji polscy żołnierze operowali z 26 miejsc stacjonowania (bazy, punkty, campy, posterunki) i byli odpowiedzialni za prowincję Ghazni.

Dzięki doświadczeniu zdobytemu m.in. na misji w Afganistanie Siły Zbrojne RP są lepiej przygotowane do realiów współczesnego pola walki niż po jakichkolwiek ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych. Umiejętność funkcjonowania Wojska Polskiego w wielonarodowym środowisku jest wykorzystywania w działaniach Wojska Polskiego. Nasz kraj jest zarówno adresatem obecności sił sojuszniczych w Polsce, jak i odbiorcą – w Polsce ulokowano inicjatywy sojusznicze wysuniętej obecności zwiększenia potencjału obrony i siły odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.Bezcenne doświadczenia misji afgańskiej wpłynęły na aktualizację i udoskonalenie programów szkoleniowych, przygotowanie żołnierzy i ich wyposażenie. Wiązała się ona z doświadczeniem działania podczas konfliktu o charakterze nieregularnym, ale również przyspieszyła i zintensyfikowała procesy modernizacyjne Wojska Polskiego. Afganistan to również umacnianie kontaktów z sojusznikami i wypracowanie silnej pozycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej.


PolskieRadio24.pl/ MON/ mib

Czytaj także

Chargé d’affaires ambasady USA: F-35 zwiększa interoperacyjność polskiego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 15:11
Samoloty bojowe F-35 zwiększą interoperacyjność polskich Sił Powietrznych, które staną się jednym ze światowych liderów lotnictwa wojskowego – napisał w poniedziałek na Twitterze chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dostawy systemu Patriot dla polskich sił zbrojnych zaczną się już w tym roku. "Szybciej niż planowano"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 08:20
Pierwsze elementy systemu Patriot dla Polski zostaną dostarczone jeszcze w tym roku, wcześniej niż planowano - powiedziała dyrektor programu Patriot-Wisła w Raytheon Missiles & Defense Shawn Rantas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maszyny do produkcji części do rakiet Patriot trafiły do Polski. To część umowy offsetowej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 07:00
Maszyny do produkcji komór pocisków PAC-3 MSE, wybranych jako uzbrojenie polskich baterii Patriot, zostały dostarczone do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 – poinformował producent pocisków, amerykańska firma Lockheed Martin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czołg Abrams wzmocni polskie wojsko. Oto jego zalety

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:01
Jak poinformowało dziś MON, Polska kupi 250 czołgów M1A2 Abrams w nowej wersji SEPv3, które w przyszłym roku trafią nad Wisłę. Finansowanie ich zakupu odbędzie się spoza budżetu MON na podstawie odrębnej uchwały Rady Ministrów. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika podkreślił, że te czołgi są zdolne do użycia amunicji programowalnej, a wraz z pojazdami zostanie pozyskany szeroki pakiet symulacyjny do szkolenia załóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: Polska się zbroi. To odpowiedź na zagrożenia dotyczące naszego bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 15:46
- W odpowiedzi na zagrożenia Polska się zbroi, zwiększając liczebność wojska i kupując nowe uzbrojenie – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Zachęcał, by wstępować do wojska. Dodał, że liczebność wojsk operacyjnych przekroczyła 111 tys., są też chętni do WOT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie F-16 na Islandii. MON: realizujemy zobowiązania sojusznicze

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 19:38
Żołnierze Wojska Polskiego rozpoczęli misję ochrony przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że misja jest przykładem realizacji zobowiązań sojuszniczych.
rozwiń zwiń