more_horiz
Gospodarka

Gospodarka gwałtownie odbija po koronawirusie: dwucyfrowy, najwyższy w historii wzrost PKB, rośnie popyt i konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 10:29
Gospodarka dławiona przez rok pandemią zaczyna odrabiać straty i rośnie jak na drożdżach. Jak informuje GUS, Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2021 r. wzrósł o 11,1 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem o 0,9 proc. rdr w I kwartale 2021 r. To najwyższy odczyt wzrostu PKB w historii. Pokazuje, jak komentuje minister finansów, siłę polskiej gospodarki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Krunja

Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w II kw. wzrósł o 10,9 proc. rdr.

Rosną najważniejsze wskaźniki gospodarcze: konsumpcja, popyt, inwestycje

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 5,0 proc. rdr, konsumpcja prywatna - o 13,3 proc., popyt krajowy zaś wzrósł o 12,8 proc. rdr.

Fitch Ratings pap_20111208_1T3.jpg
Dobre oceny Agencji Fitch polskiej gospodarki: potwierdza wysoki rating, podwyższa prognozy wzrostu PKB, chwali zmniejszenie deficytu

Z informacji PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał w II kw. wzrostu inwestycji o 10,7 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 13,0 proc. rdr i popytu krajowego o 10,6 proc. rdr.


Posłuchaj
05:14 justa 31.08.mp3 O dobrym stanie polskiej gospodarki, o czym świadczy duży wzrost PKB, mówił w radiowej Jedynce Piotr Bujak, Główny Ekonomista PKO BP. /Justyna Golonko/.

 

Na tak duży wzrost PKB największy wpływ miało odbicie w przemyśle, które w II kwartale wyniosło 27,2 proc., wzrost eksportu o 29,3 proc., importu o 35,8 proc. O 13,3 proc. wzrosło w II kwartale spożycie gospodarstw domowych.

Minister Finansów: dane GUS dotyczące PKB pokazują siłę polskiej gospodarki

- Dane GUS dotyczące PKB pokazują siłę polskiej gospodarki, która szybko powraca na ścieżkę wzrostu po covidowym kryzysie – skomentował wzrost PKB minister finansów, Tadeusz Kościński.

- Dzisiejsze dane GUS dotyczące PKB pokazują siłę polskiej gospodarki, która szybko powraca na ścieżkę wzrostu po covidowym kryzysie. Dzięki efektywnym działaniom rządu i odpowiedzialnej polityce gospodarczej już w II kwartale 2021 r. realny PKB przekroczył poziom sprzed pandemii, tj. z IV kw. 2019 – powiedział Tadeusz Kościński.

Dane lepsze niż wcześniejsze szacunki

Zwrócił uwagę, że dane okazały się lepsze niż wstępnie szacował GUS.

- Dane – zarówno kwartał do kwartału, jak i rok do roku - są lepsze od pierwszych szacunków GUS sprzed dwóch tygodni. Tempo wzrostu PKB przyspieszyło do 2,1 proc. (kw./kw., dane wyrównane sezonowo). PKB był o 11,1 proc. wyższy niż przed rokiem – stwierdził Kościński.

Santander o danych GUS: wzrost PKB w II kw. br. jest najwyższym odczytem w historii

Wzrost PKB w II kw. br. jest najwyższym odczytem w historii; to efekt m.in. odbudowy popytu krajowego, w tym konsumpcji - ocenił Santander Bank Polska w komentarzu do danych GUS.

 "Wzrost PKB w II kwartale przyspieszył do rekordowego 11,1 proc. r/r (najwyższy odczyt w historii). Tak wysoki odczyt w części wynika z efektu niskiej bazy, ale jest też efektem odbudowy popytu krajowego, głównie konsumpcji i zapasów" - przekazał Santander.

W ocenie departamentu analiz ekonomicznych, inwestycje "mocno rozczarowały po ich silnym wzroście w I kw."., ale powinny one nabierać tempa w kolejnych kwartałach.

"Podtrzymujemy prognozę wzrostu PKB o 5 proc. w br. Przyspieszający wzrost gospodarczy (i bardziej oparty na konsumpcji) oraz rosnąca inflacja zwiększają naszym zdaniem prawdopodobieństwo rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej w listopadzie" - przekazał bank. Jak dodano, czynnikiem, który mógłby opóźnić decyzję o rozpoczęciu podwyżek stóp jest ewentualnie rozwój pandemii w najbliższych miesiącach.

PAP, GUS, Santander, jk