Eksperci: elementem trwałego wzrostu gospodarki mogą być tylko inwestycje

To wzrost inwestycji będzie podstawą do trwałego wzrostu gospodarczego po pandemii. Dziś dobry wynik PKB jest efektem odbudowy konsumpcji wewnętrznej tłumionej w czasie lock downu. Teraz musimy się jednak przyglądań właśnie przede wszystkim temu, na ile przedsiębiorcy zdecydują się zainwestować gromadzone dotąd oszczędności - mówili goście Rządów Pieniądza: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

2021-09-03, 20:12

Eksperci: elementem trwałego wzrostu gospodarki mogą być tylko inwestycje
Działania Rady Polityki Pieniężnej są ukierunkowane na to, aby inflacja na podwyższonym poziomie nie utrwaliła się w kolejnych kwartałach, czy najbliższych dwóch, trzech latach.Foto: Glow Images/East News

Goście oceniali dane, dotyczące sytuacji polskiej gospodarki, jakie podał w mijającym tygodniu GUS.

Wzrost PKB głównie dzięki zakupom gospodarstw domowych

- Na pewno wysoki wzrost PKB to w dużej części efekt niskiej bazy z ubiegłego roku. W 2020 r., gdy mieliśmy najtwardszy lockdown. PKB spadło wtedy o 8,3 proc. O ile więc odczyt PKB z II kwartału tego roku jest rekordowy, to ten ubiegłoroczny spadek też był rekordowy. Ze struktury GUS wynika, że wzrost PKB to głównie efekt dynamiki zakupów gospodarstw domowych, co nie dziwi, bo popyt konsumpcyjny zaczął się kumulować - powiedziała Monika Kurtek.


Posłuchaj

O wzroście gospodarczym i znaczeniu inwestycji w czasie lockdawnu, mówili m.in. mówili goście Rządów Pieniądza w Polskim Radiu 24: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. /Justyna Golonko/. 5:13
+
Dodaj do playlisty

 

Co z inwestycjami?

Łukasz Kozłowski odniósł się do kwestii niewielkich inwestycji.

REKLAMA

- Głównym motorem odbicia gospodarczego jest konsumpcja wewnętrzna, która była najbardziej stłumiona w czasie lock downu. - - To naturalne na wczesnym etapie ożywienia gospodarczego po pandemii. Natomiast inwestycjom będziemy musieli przyglądań się uważniej w kwartałach, które już zupełnie nie będą objęte lockdownami. W II kwartale było bowiem jeszcze wiele obostrzeń – analizował Łukasz Kozłowski.


Powiązany Artykuł

złotówka pieniądze złoty 1200.jpg
Minister finansów: Polska przeszła najpłytszą recesję w UE

Jego zdaniem inwestycje będą wyzwaniem na kolejne lata. Jeśli inwestycje odbiją, to będzie to element trwałego wzrostu.

- Dynamika inwestycji świadczy o nastrojach przedsiębiorców. Firmy mają pieniądze na to, żeby uruchamiać inwestycje. To, co teraz jest potrzebne, to wiara w to, że przyszłość będzie lepsza, że warto rozpoczynań projekty inwestycje. Duże firmy, zatrudniające ponad 50 osób inwestycje już rozpoczęły, ale cały czas jest problem np. w jednostkach samorządowych. Dopiero tu impuls spowoduje, że inwestycje mogą wejść na wyższe obroty. Czy jednak tak się stanie? Pojawia się wiele pytań chociażby w kontekście pieniądza na Krajowy Plan Obudowy – mówiła Monika Kurtek.


Powiązany Artykuł

magazyn free fabryka free shutt 1200 .jpg
"Wysokie tempo odbudowy gospodarki powinno utrzymać się w kolejnych dwóch kw.". MRiT o wzroście PKB

Zaznaczyła, że musimy liczyć się też z tym, że w kolejnych kwartałach nasze PKB nie będzie już rosło tak szybko jak dotychczas. Trudno spodziewać się np., że konsumpcja, która wzrosła o 13 proc., będzie rosła nadal i do tego w takim tempie. Ekspertka oceniła, że wejdziemy już na ścieżkę spokojniejszą.

REKLAMA

Analizując z kolei wskaźnik PMI i niedobory surowcowe, które rzutują na jego ostatni spadek Łukasz Kozłowski zauważył, że „wyniki polskiego przemysłu są słodko-gorzkie”.

- Pamiętajmy, że wskaźnik PMI jest dziś ciągle wysoki, bo firmy mają dużo zamówień, że dostawy stają się zbyt małe, co pokazuje dobrą koniunkturę gospodarczą – powiedział gość Rządów Pieniądza.

Anna Grabowska, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej