X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: dla przedsiębiorców 5 proc. składki na zdrowie to nadal zbyt dużo

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 13:27
- Nasza ochrona zdrowia bezwzględnie potrzebuje większych pieniędzy. Te muszą pochodzić ze składek samych Polaków - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH, oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. w którego opinii przedsiębiorcy nie mogą ponosić wyższych niż dotychczas kosztów, jakie wywoła jakakolwiek podwyżka składki do NFZ. Zdaniem prof. Mączyńskiej, dalsze dzielenie w tej sprawie Polaków na przedsiębiorców i pracowników najemnych jest niewłaściwe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ S_L
Posłuchaj
21:09 PR24_AAC 2021_09_07-09-07-50.mp3 Eksperci: dla przedsiębiorców 5 proc. składki na zdrowie to nadal zbyt dużo (Polskie Radio 24)

Zakończyły się już konsultacje podatkowej części Polskiego Ładu. Jak wynika z doniesień medialnych, ostateczne rząd zaproponuje, aby przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną nie w wysokości 9 proc. dochodu, jak pracownicy najemni, ale maksymalnie 4,9 proc. Goście Rządów Pieniądza ocenili to możliwe ustępstwo ze strony rządu odmiennie.

polski-Ład-1200_free.jpg
''Nowy Ład 2021 - szansa czy wyzwanie?''. Trwa XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Pytania o wysokość składki zdrowotnej

Według prof. Mączyńskiej, zróżnicowanie w sprawie składek jest niezrozumiałe. W opinii Marcina Roszkowskiego te prawie 5 proc. to i tak dla przedsiębiorców zbyt dużo. Podobnie opinie wyraziła już w swoich stanowiska część organizacji pracodawców z Rady Dialogu Społecznego.

- Nie podoba mi się system, w którym osoby są obciążone w niejednakowy sposób. Pytam: dlaczego i nie znajduję odpowiedzi. Pracodawcy zawsze będą się bronić przed wszystkimi obciążeniami – podatkami, składkami, ale jeśli system ochrony zdrowia jest niedofinansowany, to jeżeli pracownik dłużej choruje, to przecież to oni ponoszą ostatecznie tego konsekwencje. A narastają choroby cywilizacyjne, psychiczne. Mamy do czynienia ze światem, który ludzi rozdziela. W związku z cyfrowymi technologiami pozwala tygodniami nie wychodzić z domu, tam pracować, kupować itd. To jednak rodzi różne schorzenia, do tego stopnia, że w dwóch krajach świata, w Japonii i w Wielkiej Brytanii, powołano ministerstwa samotności. Staje się to bowiem trudnym problemem także ekonomicznym - dowodziła prof. Mączyńska.

Dodała, że niezbędne są pieniądze na nowoczesne technologie medyczne. Obniżenie składki od przedsiębiorców zmniejsza zaś szanse na dofinansowanie ochrony zdrowia. Wyraziła nadzieję, że rząd nie zdecyduje się na obniżenie zapowiedzianego wzrostu udziału wydatków na ochronę zdrowia w PKB.

- Budżet nie jest jednak z gumy. Jeśli będzie mniej wpływów do budżetu z tytułu składek zdrowotnych, a konieczne jest przecież zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia, czego domagają się wszyscy, to o tyle, ile mniej będzie składek, będzie na inne cele: edukację, infrastrukturę, bezpieczeństwo państwa, kulturę itd. – mówiła prof. Mączyńska.

W jej opinii rząd, rezygnując z wyrównania składek dla wszystkich obywateli, ugiął się przed lobby przedsiębiorców, których naciski w trakcie konsultacji były silne.

Wyważenie różnych racji

Zdaniem Marcina Roszkowskiego każde podwyższenie kosztów działalności czy to podatków, czy składek, negatywnie wpłynie na gospodarkę.
Wzrost opodatkowania dla prawie 2 mln przedsiębiorców zaburzy jeszcze bardziej konkurencję wobec korporacji, które praktycznie nie płacą prawie żadnych podatków w Polsce. Prawie 5 proc. będzie musiała odprowadzać grupa osób najbardziej przedsiębiorczych. Wątpię tylko, czy składka w takim wymiarze faktycznie będzie odprowadzona, bo jeśli ktoś naprawdę dużo zarabia, to ma bardzo dużo sposobów, żeby ograniczyć swoje obciążenie podatkowe - stwierdził gość Rządów Pieniądza.

- Pieniędzy na ochronę zdrowia zawsze jest za mało. Dlatego warto, aby skoro już środki będące owym kosztem idą na tego typu cele, aby mieć coś w zamian. Jako Polacy oczekujemy dobrych usług. Pytanie, czy jeśli wpompujemy jeszcze więcej pieniędzy w system, to spowoduje to, że będzie on lepiej działał – powiedział Marcin Roszkowski.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Czytaj także

Podatek przychodowy. Dyskretna sugestia ministra wywołała burzliwą dyskusję ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 12:03
Wystarczyło, że minister finansów "nie wykluczył" wprowadzenia w Polsce podatku przychodowego, a już pojawili się zagorzali zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu - pisze serwis businessinsider.com.pl. Wraca przy tym do projektów podatku przychodowego stworzonych przez ZPP i CAS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szybszy zwrot VAT, mniej obowiązków podatkowych". Projekt zmian przyjęty przez rząd

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 15:37
Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur. E-faktura na początku będzie dobrowolna, a od 2023 r. stanie się obligatoryjna - wynika komunikatu Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca hybrydowa i kryzys przywództwa. Nowe spojrzenie na globalny rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 11:11
Na całym świecie praca hybrydowa stała się w czasie pandemii koronawirusa standardowym modelem pracy. Zwiększa on produktywność, ale i wywiera presję na pracodawcę i pracownika. To z kolei wymusza na firmach głęboką refleksję nad tym, w jaki sposób mierzyć efektywność pracy i zarządzać pracownikami.
rozwiń zwiń