Kartą czy gotówką? Zmiany w przepisach mają dać konsumentowi w pełni swobodny wybór

2021-09-13, 08:52

Kartą czy gotówką? Zmiany w przepisach mają dać konsumentowi w pełni swobodny wybór
Przepisy ograniczające obrót gotówką nie wejdą w życie. . Foto: Daniel Krason/ Shutterstock

Nadchodzą zmianach w ustawie o usługach płatniczych. W parlamencie kończą się pracę nad przepisami, które będą dawały konsumentom swobodny wybór, czy dokonują płatności gotówką czy innymi sposobami.

Posłuchaj

Kartą czy gotówką? Zmiany w przepisach mają dać konsumentowi w pełni swobodny wybór (K.Kuczyński/PR1) 2:27
+
Dodaj do playlisty

Inicjatywę zmian w ustawie zgłosił prezydent wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim - mówi Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Jak mówi, w ustawie chodzi o to, że przedsiębiorca nie będzie mógł nam odmówić w sytuacji, gdy będziemy chcieli się z nim rozliczyć gotówką.

Powiązany Artykuł

Tadeusz Kościński free Ministerstwo Finansów.jpg
Minister finansów: w kolejnych miesiącach spodziewam się spadku inflacji

I jak dodaje Jarosław Sadowski, Główny Analityk Ekspandera to rozwiązanie kierowane głównie do osób, które na co dzień nie posługują się płatnościami bezgotówkowymi, np. kartami płatniczymi, czy w ogóle nie korzystają z bankowości.

Będą wyjątki od regulacji

Co ważne, od ogólnego obowiązku akceptowania przez przedsiębiorców gotówki, będą istniały pewne wyjątki. Jarosław Sadowski mówi, że są to m.in. sklepy internetowe oraz automaty sprzedażowe. Przepisy mają też nie obejmować imprez masowy.

- Ten proces nie zawsze będzie jednak łatwiejszy, szczególnie dla przedsiębiorców, bowiem nowa ustawa będzie oznaczała dla nich dodatkowe obowiązki  - tłumaczy Dr. Krzysztof Kandefer z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Zwraca uwagę, że przedsiębiorca będzie musiał stworzyć tzw. punkty kasowe, gdzie będzie przyjmował płatności gotówką - a muszą to być miejsca dobrze zabezpieczone.

Obecnie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych ponownie trafiła do Sejmu, gdzie czeka na rozpatrzenie poprawek Senatu. Jedna z nich zakłada wydłużenie  vacatio legis  z 30 dni do 3 miesięcy.


PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, K.Kuczyński, md

Polecane

Wróć do strony głównej