X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wsparcie dla Afganistanu zaoferowały już Pakistan i Chiny. Zachód nadal się przygląda

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 11:55
Podczas gdy międzynarodowi darczyńcy zbierają się w poniedziałek w Genewie, aby omówić kwestie zw. z pomocą humanitarną dla Afganistanu, sąsiedzi - Chiny i Pakistan - już zaoferowali wsparcie i dyskutują o przyszłych potrzebach kraju rządzonego przez talibów.
Grupa talibów w Kabulu
Grupa talibów w KabuluFoto: PAP/EPA/STRINGER

Eksperci twierdzą, że gospodarka w rozdartym wojną kraju jest w kryzysie i nadchodzi kryzys humanitarny. Jednak Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie niechętnie są, aby przekazać talibom fundusze, dopóki islamski ruch bojowy nie zapewni, że będzie przestrzegał praw człowieka, a w szczególności praw kobiet. Zamrożone są również aktywa zagraniczne tego kraju o wartości około 10 mld dolarów, przechowywane za granicą.

- Zrozumiałym celem jest wyjęcie tych funduszy spod faktycznej administracji talibów - powiedziała w tym tygodniu Radzie Bezpieczeństwa Deborah Lyons, specjalna przedstawicielka Sekretarza Generalnego ONZ w Afganistanie. - Nieuniknionym skutkiem będzie jednak poważne spowolnienie gospodarcze, które może wtrącić wiele kolejnych milionów osób w biedę i głód oraz wygenerować masową falę uchodźców i faktycznie cofnąć Afganistan o całe pokolenia.

Innym skutkiem może być zbliżenie Afganistanu do jego sąsiadów i bliskich sojuszników, Pakistanu i Chin, które już wysłały do Afganistanu samoloty z zaopatrzeniem. Zasygnalizowały one również, że są otwarte na zwiększenie zaangażowania.

Chiny ogłosiły w zeszłym tygodniu, że wyślą do Afganistanu żywność i artykuły medyczne o wartości 31 milionów dolarów, co jest jedną z pierwszych obietnic pomocy zagranicznej od czasu przejęcia władzy przez talibów w zeszłym miesiącu.

Pakistan w zeszłym tygodniu wysłał władzom w Kabulu zapasy takie jak olej kuchenny i lekarstwa, podczas gdy minister spraw zagranicznych tego kraju wezwał społeczność międzynarodową do dostarczenia pomocy bez warunków i odmrożenia afgańskich aktywów.

Czytaj także:
shutt kobiety Afganistan 1200.jpg
Życie gospodarcze w Afganistanie stanęło w miejscu. Stracone dwudziestolecie?

Minerały i bojownicy

Pakistan ma głębokie więzi z talibami i jest oskarżany o wspieranie grupy, która przez 20 lat walczyła z rządem w Kabulu popieranym przez USA. Islamabad zaprzecza tym oskarżeniom.

Chiny, pozostające w silnym sojuszu z Pakistanem, również angażowały się w sprawę. Niektórzy analitycy twierdzą, że skusiły je bogactwa mineralne tego kraju, w tym duże zasoby litu, kluczowego składnika akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Chiny wyraziły również zaniepokojenie z powodu bojówek, które mogłyby przenieść się z Afganistanu przez ich granicę, i chcą, aby administracja talibów pomogła je powstrzymać.

Poza pomocą humanitarną niektórzy eksperci i urzędnicy w regionie twierdzą, że ogromna chińska Inicjatywa Pasa i Drogi może zapewnić Afganistanowi długoterminową rentowność ekonomiczną.

Jedną z możliwości jest przyłączenie się Afganistanu do Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego (CPEC). Pekin zobowiązał się przeznaczyć ponad 60 miliardów dolarów na projekty infrastrukturalne w Pakistanie, z czego większość w formie pożyczek.

- Talibowie z zadowoleniem przyjęliby przyłączenie się do CPEC, Chiny również byłyby bardzo zadowolone - powiedział Rustam Shah Mohmand, były ambasador Pakistanu w Afganistanie.


PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Czytaj także

Międzynarodowy kontekst sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 23:15
Od ponad tygodnia Afganistan i sytuacja w tym kraju dominuje serwisy informacyjne na całym świecie. Poruszające zdjęcia i filmiki z lotniska w Kabulu, doniesienia z różnych miast zajętych przez talibów rozgrzewają media społecznościowe, ale również dyskusje ekspertów i komentatorów. Tym bardziej że dochodzi również kontekst krajowy, czyli sytuacja na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińska gra Afganistanen. Kohut: pokazują Tajwańczykom, że mogą zostać porzuceni

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 21:30
- Chińska propaganda pokazuje, jak słabym sojusznikiem okazały się USA dla Afgańczyków, właśnie z intencją, by pokazać Tajwańczykom, że także oni mogą zostać pewnego dnia przez USA porzuceni - powiedział w Polskim Radiu 24 amerykanista i ekspert ds. międzynarodowych Andrzej Kohut. - Dla innych sojuszników, to nie powinno być argumentem w zastanawianiu się, czy USA porzucą ich w decydującym momencie - podkreślił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Biden: Chiny będą chciały wypracować porozumienie z talibami

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 05:55
Prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, że Chiny będą chciały wypracować porozumienie z talibami. Biały Dom zapewnia, że Stany Zjednoczone nie planują uznania nowego rządu Afganistanu i dalsze działania dyplomatyczne uzależnia od postępowania talibów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakistańskie linie lotnicze jako pierwsze wznowią w przyszłym tygodniu loty do Kabulu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 17:40
Pakistańskie linie lotnicze (PIA) wznowią w przyszłym tygodniu loty z Islamabadu do Kabulu - poinformował w sobotę rzecznik linii. Będą to pierwsze zagraniczne loty komercyjne od momentu przejęcia władzy przez talibów w Afganistanie.
rozwiń zwiń