Pół miliona liczników zdalnego odczytu dla klientów Energa Operator. "To ważny filar transformacji energetycznej"
Spółka Energa Operator rozstrzygnęła postępowanie zakupowe obejmujące dostawy blisko 500 tys. liczników zdalnego odczytu. Ich montaż rozpocznie się w przyszłym roku. Oznacza to, że Energa Operator będzie miała prawie 2 mln takich urządzeń i tym samym umocni się na pozycji lidera pod względem liczby klientów, u których pomiary dokonywane są zdalnie.
2021-09-24, 06:45
Montaż urządzeń rozpocznie się w 2022 roku. Jak wyjaśniono, są to liczniki dwukierunkowe, przystosowane również do potrzeb prosumentów korzystających z mikroinstalacji OZE.
Powiązany Artykuł
Energetyka bardziej cyfrowa i prosumencka. Nowe przepisy
Posiadają one wiele funkcji: przesyłają dane za pomocą linii energetycznej (PLC), jak również - w przypadku wyposażenia w modem komunikacji zastępczej - przy wykorzystaniu sieci GSM.
Już teraz korzysta z nich blisko połowa odbiorców
Inteligentne liczniki, poza zdalnym pomiarem w czasie rzeczywistym, eliminującym ryzyko ewentualnych błędów odczytowych, pozwalają m.in. na bieżące monitorowanie i lepsze zarządzanie zużyciem energii.
Za pomocą portalu https://mojlicznik.energa-operator.pl lub mobilnej aplikacji "Mój licznik", odbiorcy mogą przeprowadzić szczegółową analizę poboru energii w wybranych okresach: dzień, miesiąc lub rok, a także przeprowadzić symulację kosztów dla poszczególnych grup taryfowych przy użyciu cen wybranego sprzedawcy. W przyszłości zdalne liczniki pozwolą również na udział odbiorców i prosumentów w tworzącym się rynku usług związanych z elastycznością sieci.
REKLAMA
- Zdalne opomiarowanie stanowi integralny element inteligentnych sieci energetycznych. Jest również ważnym filarem transformacji energetycznej, bez którego wprowadzanie nowych rozwiązań, związanych np. ze zwiększaniem elastyczności sieci, nie będzie w pełni możliwe. Energa Operator przywiązuje ogromną wagę do sprawnego wdrażania inteligentnych liczników. Już teraz korzysta z nich blisko połowa odbiorców przyłączonych do naszej sieci a w najbliższych latach planujemy zamontować inteligentne urządzenia pomiarowe u wszystkich naszych klientów - wyjaśnił wiceprezes zarządu Energa Operator Krzysztof Bortkiewicz.
Ograniczenie strat sieciowych do minimum
Nowe układy pomiarowe dostarczą firmy: Apator i Sagemcom. Łączna liczba zakontraktowanych w ramach najnowszych umów urządzeń to blisko 471 tys. liczników i 25 tys. modemów komunikacji zastępczej. Spółka poinformowała, że ze zdalnego pomiaru już teraz korzysta przeszło 1,4 mln jej odbiorców, a dzięki podpisanym w ostatnich dniach umowom wkrótce będą ich niemal 2 mln.
- Na zdalne opomiarowanie należy patrzeć szerzej niż przez pryzmat samego tylko pozyskiwania odczytów. Jego wykorzystanie umożliwi skoordynowanie działań przyłączonych do sieci odbiorców energii, jej wytwórców, a także prosumentów, pozwalając na bilansowanie sieci na wszystkich poziomach oraz optymalne wykorzystanie generowanej przez OZE energii w pobliżu miejsca jej wytworzenia. W momencie, w którym 100 proc. odbiorców energii w Polsce objętych będzie zdalnym pomiarem, uzyskamy rzeczywisty bilans pozwalający na ograniczenie strat sieciowych do minimum, przy zapewnieniu bezpiecznych dostaw energii elektrycznej - zaznaczył wiceprezes Bortkiewicz.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA