Rada Polityki Pieniężnej prognozuje spadek inflacji w 2022 r.

Roczna dynamika cen w II połowie 2021 r. utrzyma się najprawdopodobniej powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, a w 2022 r. oczekiwane jest pewne obniżenie się inflacji – napisano w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2022".

2021-09-24, 16:03

Rada Polityki Pieniężnej prognozuje spadek inflacji w 2022 r.
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Bluskystudio/Shutterstock.com

"Zgodnie z przyjętą strategią w 2022 r. parametry polityki pieniężnej, w tym poziom stóp procentowych NBP, będą dostosowywane do sytuacji w gospodarce tak, aby zapewnić długookresową stabilność cen i jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy oraz stabilność systemu finansowego" – podano w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2022", opublikowanych w piątek w Monitorze Polskim.

W 2022 r. RPP będzie wykorzystywała instrumenty polityki pieniężnej w zależności od skutków pandemii

Jak napisano w dokumencie, będącym załącznikiem do uchwały Rady Polityki Pieniężnej (RPP) z 8 września 2021 r., w przyszły roku zakres, sposób oraz skala wykorzystywania przez NBP instrumentów polityki pieniężnej będą uwzględniać uwarunkowania towarzyszące jej prowadzeniu, w szczególności następstwa ekonomiczne pandemii COVID-19.

Rada zastrzegła, że instrumenty polityki pieniężnej mogą być wykorzystywane w sposób elastyczny, uwzględniający zmieniające się uwarunkowania makroekonomiczne i rynkowe.


Powiązany Artykuł

shutterstock_513807448.jpg
Eksperci: duży wzrost wynagrodzeń cieszy, ale inflacja je zmniejsza

To oznacza, że – jak stwierdzono w uchwale – "w zależności od kierunku i dynamiki zmian tych uwarunkowań, możliwe będzie zarówno ograniczanie zakresu stosowanych w 2022 r. instrumentów polityki pieniężnej względem stanu obecnego, jak również jego poszerzanie".

W 2022 r. utrzyma się nadpłynność sektora bankowego

Jak wskazano, NBP przewiduje, iż w 2022 r. polityka pieniężna będzie prowadzona w warunkach utrzymującej się nadpłynności sektora bankowego.

Nadpłynności sektora bankowego - nadwyżka środków pozostająca w sektorze bankowym ponad wymagany poziom rezerwy obowiązkowej.

REKLAMA

Wpływ na ten stan będą mieć m.in. zmiany w zakresie wykorzystywania instrumentów polityki pieniężnej wprowadzone przez NBP w 2020 r. Ponadto, do wzrostu poziomu płynności w 2022 r. będzie się przyczyniać skup walut obcych od Ministerstwa Finansów.


Powiązany Artykuł

Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Wynagrodzenia a inflacja. Ten wykres pokazuje, jak w ostatnich latach rosły polskie płace

W kierunku ograniczenia poziomu płynności sektora bankowego oddziaływać będzie sprzedaż walut obcych przez NBP na potrzeby Komisji Europejskiej, w związku z przewalutowaniem składki członkowskiej, oraz przyrost pieniądza gotówkowego w obiegu.

"W 2022 r. celem operacyjnym polityki pieniężnej NBP będzie kształtowanie stawki POLONIA w pobliżu stopy referencyjnej NBP. Ze względu na uwarunkowania rynkowe stawka POLONIA może odchylać się od poziomu stopy referencyjnej NBP w ramach korytarza pomiędzy stopą lombardową a depozytową NBP" – stwierdzono w"Założeniach polityki pieniężnej na rok 2022".

Stawka referencyjna Polonia w przeciwieństwie do stawki WIBOR, która ustalana jest o godz. 11,  obrazuje stan rynku międzybankowego podczas całego dnia obrotu, co w przypadku depozytów o krótkim terminie ma duże znaczenie.

REKLAMA

Zadaniem stawki referencyjnej Polonia jest odzwierciedlenie wahań kosztu pieniądza, czyli ceny depozytów na rynku międzybankowym o terminie O/N (overnight).

W II. połowie 2021 r. nastąpi poprawa koniunktury gospodarczej, wzrośnie inflacja, ale w 2022 r. ceny zaczną spadać

Wskazano w nich, że dostępne prognozy wskazują na dalszą poprawę koniunktury w II połowie 2021 r. oraz na kontynuację odbudowy globalnego PKB w 2022 r. W 2021 r. towarzyszyć temu będzie przejściowo podwyższona inflacja, która jednak w 2022 r. – wraz z wygaśnięciem czynników okresowo podbijających dynamikę cen – prawdopodobnie się obniży.


Powiązany Artykuł

Modzelewski 1200.jpg
Prof. Modzelewski o wzroście inflacji: jeżeli RPP zachowa zimną krew, mamy szansę przetrwać ten moment

"Przy czym trwałość i tempo poprawy koniunktury, a także perspektywy inflacji są obarczone bardzo wysoką niepewnością. W szczególności niepewność ta dotyczy trwałości podwyższonego obecnie globalnie poziomu inflacji" – stwierdzono w dokumencie RPP.

REKLAMA

Koniunktura powinna się poprawić, ale dużo zależy od ryzyka zachorowań

Także w Polsce – jak napisano w założeniach - w II połowie 2021 r. oraz w 2022 r. oczekuje się dalszej poprawy koniunktury wspieranej przez działania podjęte w zakresie polityki gospodarczej oraz oczekiwaną odbudowę aktywności gospodarczej w otoczeniu polskiej gospodarki. Jednocześnie utrzymuje się znaczna niepewność dotycząca skali i tempa ożywienia gospodarczego, wynikająca przede wszystkim z ryzyka ponownego wzrostu zachorowań i konieczności wprowadzenia restrykcji sanitarnych zarówno w Polsce, jak i w otoczeniu polskiej gospodarki.

"W związku z oddziaływaniem wymienionych wcześniej czynników podażowych i administracyjnych, roczna dynamika cen w II połowie 2021 r. utrzyma się najprawdopodobniej powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Natomiast w 2022 r., po wygaśnięciu części czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, oczekiwane jest pewne obniżenie się inflacji"– wskazano w założeniach.

Inflacja zależna m.in. od podwyżek cen energii elektrycznej

RPP zastrzegła, że skala obniżenia się dynamiki cen będzie zależna od skali i trwałości ożywienia koniunktury, w tym od przyszłej sytuacji na rynku pracy. W kierunku wyższej inflacji oddziaływać będą natomiast prawdopodobne kolejne podwyżki cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, wymuszone przez rynkowe reakcje związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Wśród czynników niepewności RPP wskazała m.in. zmiany podatkowe wprowadzane w ramach "Polskiego Ładu".

Wiele zależy też od rozwiązań podatkowych zawartych w Polskim Ładzie

"Niepewność dotyczy też zakresu ewentualnych dalszych działań po stronie polityki gospodarczej nakierowanych na łagodzenie negatywnych skutków pandemii oraz trwałości efektów dotychczasowego wsparcia. Istotnym czynnikiem niepewności jest także ostateczny zakres zmian podatkowych, które mają zostać wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, a przez to ich wpływ na kształtowanie się dynamiki konsumpcji i płac" – stwierdzono w dokumencie.

Kolejnym czynnikiem niepewności, według RPP, są perspektywy globalnej wymiany handlowej, a zwłaszcza tempo eliminacji zaburzeń w międzynarodowych łańcuchach dostaw.

"Czynnikiem niepewności jest również przyszłe kształtowanie się cen aktywów i surowców na rynkach światowych. Źródłem niepewności pozostaje zwłaszcza trudne do przewidzenia kształtowanie się cen surowców energetycznych oraz surowców rolnych. Istotnym czynnikiem niepewności pozostaje skala dalszego wpływu działań w zakresie polityki klimatycznej na procesy cenowe, w tym na ceny energii. Natomiast znaczący czynnik ryzyka w przypadku cen żywności stanowią zmienne i trudne do przewidzenia warunki agrometeorologiczne w kraju i za granicą"– stwierdzono w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2022".

PAP, jk

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej