X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Wniosek o podwyżkę cen nieunikniony". Prezes PGNiG o cenach gazu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 18:24
Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski. Zapewnił przy tym, że jego spółka zrobi wszystko, by klienci jak najmniej odczuli wzrost cen.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bilanol/ Shutterstock

- Kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona. Będziemy starali się ten wniosek składać w taki sposób, by wzrost ceny był jak najmniej dotkliwy dla gospodarstw domowych. Oczywiście w rękach prezesa URE jest decyzja, w jakiej skali będzie podwyżka - powiedział dziennikarzom prezes Majewski w kuluarach Kongresu 590.


Posłuchaj
05:21 Paweł Majewski prezes PGNiG mówi o rekordowych cenach za gaz w Europie ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Paweł Majewski prezes PGNiG mówi o rekordowych cenach za gaz w Europie ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

- Na pewno wniosek nie będzie taki, jak wzrosty cen gazu, z którymi mamy do czynienia w tej chwili na europejskich giełdach. To jest działanie zupełnie bezprecedensowe i niespotykane do tej pory. Jest to efekt działań Gazpromu. Mam nadzieję, że Komisja Europejska zacznie teraz dostrzegać, jak może wyglądać szantaż energetyczny ze strony rosyjskiej - dodał prezes PGNiG.


Pytany, kiedy wniosek może trafić do URE, zastrzegł, że decyzja w tej sprawie należy do prezesa PGNiG Obrót Detaliczny.

Paweł Majewski poinformował, że magazyny gazu w Polsce są wypełnione niemal w 100 proc. Dodał też, że do tej pory nie otrzymał sygnałów ze strony największych firm, klientów PGNiG, że chcieliby ograniczać odbiory gazu z PGNiG.

shutt dom fotowoltaika 1200.jpg
Ważne zmiany dotyczące małych instalacji OZE. Inna definicja, zmiana mocy, mniej koncesyjnych obowiązków

Jak będzie się kształtować cena gazu?

Pytany o przewidywania co do cen gazu w najbliższych miesiącach, powiedział: "Ciężko w tej chwili prognozować. Sytuacja wymyka się racjonalnej analizie, gdyż - w naszej ocenie - jest ona sterowana przez politykę realizowaną przez Gazprom".

>>> Zobacz rozmowę z Pawłem Majewskim na Kongresie 590 <<<- Wzrost cen jest bardzo intensywny. Zdarzają się takie dni, gdy wahania cen są rzędu 10 proc. My robimy wszystko, żeby zabezpieczyć stabilne dostawy gazu na polski rynek. Zima jest bezpieczna - dodał.

W połowie września Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych, stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych. Zmiana obowiązuje od października do końca 2021 roku.


To była trzecia w tym roku zmiana taryfy. Wcześniej, w lipcu, regulator zatwierdził podwyżkę ceny o 12,4 proc. Taryfa gazowa była też podnoszona w kwietniu.

URE podawało, że powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD.


PR1,PolskieRadio24.pl, PAP,  ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski), md


Czytaj także

Rosja tłoczy gaz do Nord Stream 2 pod pretekstem testów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 20:17
Gazprom zaczął tłoczyć gaz do pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Informację podała agencja Interfax, powołując się na komunikat rosyjsko-niemieckiego konsorcjum Nord Stream 2 AG, które jest operatorem gazociągu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie strategiczna rezerwa gazu UE? Szefowa KE: będziemy o tym dyskutować

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 10:59
Przywódcy Unii Europejskiej będą dyskutować nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE i oddzielenia cen energii elektrycznej od cen gazu – powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne zmiany dotyczące małych instalacji OZE. Inna definicja, zmiana mocy, mniej koncesyjnych obowiązków

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 11:41
- Prezydent podpisał nowelę ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zmienia definicję "małej instalacji" OZE; ma to ograniczyć obowiązki koncesyjne dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji - przekazała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
rozwiń zwiń