more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP: naszym celem powinno być wysokie tempo wzrostu PKB w dłuższym okresie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:12
- Szybkim decyzjom władz gospodarczych i przedsiębiorców zawdzięczamy relatywnie niewielkie koszty gospodarcze kryzysu pandemicznego i szybki powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu - ocenia prezes NBP Adam Glapiński. - Naszym celem powinno być m.in. wysokie tempo wzrostu PKB w dłuższym okresie - podkreśla szef banku centralnego.
Prezes NBP Adam Glapiński
Prezes NBP Adam GlapińskiFoto: Piotr Malecki, Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland)

"O tym, jak istotne są szybkie, trafne decyzje gospodarcze, przekonaliśmy się w ubiegłym roku. W marcu 2020 r. polska gospodarka stanęła przed bezprecedensowym wyzwaniem: pandemia nowego wirusa doprowadziła do zamrożenia aktywności wielu branż. Przyszłość rysowała się bardzo niepewnie. Obawiano się wieloletniego kryzysu o dawno niespotykanej skali" - napisał Glapiński w roczniku instytucji finansowych i spółek akcyjnych "Polski Kompas".

warszawa1200.jpg
Dobre prognozy MFW dla polskiej gospodarki. Czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia

Prezes NBP Adam Glapiński został we wtorek laureatem głównej nagrody "Polski Kompas 2021".

Nagrodę wręczono mu podczas uroczystej gali. Została mu przyznana za "bezkompromisowe, przemyślane i skuteczne decyzje podejmowane przez bank centralny w czasie kryzysu, za złoto, którego wciąż przybywa w skarbcu Narodowego Banku Polskiego, za niezależność i spokój godny władzy finansowej kraju".

"Polski Kompas – rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych" jest bieżącym podsumowaniem stanu gospodarki, przeglądem instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, a także spółek notowanych na GPW i zgłoszonych w UKNF.

W Polsce czarne scenariusze nie ziściły się: pomogły działania rządu, wsparte decyzjami banku centralnego

Prezes NBP podkreślił, że szczęśliwie czarne scenariusze nie ziściły się.

- Zawdzięczamy to w dużej mierze szybkiej i zdecydowanej reakcji po stronie polityki gospodarczej, która zapewniła wsparcie firmom oraz pracownikom dotkniętym kryzysowymi zaburzeniami. Kluczową rolę odegrała w tym zakresie polityka fiskalna. Programy osłonowe rządu umożliwił i wydatnie wsparł swoimi działaniami Narodowy Bank Polski, który obniżył wyraźnie stopy procentowe i uruchomił skup aktywów, dając tym samym istotne wsparcie dla polskich firm i rodzin oraz ograniczając negatywne skutki pandemii - tłumaczył Glapiński.

Działania wspierające pomogły – gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu

Zdaniem szefa NBP, "szybkim decyzjom władz gospodarczych i przedsiębiorców zawdzięczamy w znacznej mierze relatywnie niewielkie koszty gospodarcze kryzysu pandemicznego i szybki powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu".

- Dzisiaj naszym celem powinno być podtrzymanie tego sukcesu i zapewnienie wysokiego tempa wzrostu PKB w dłuższym okresie. Realizacja tego celu nie może się jednak opierać wyłącznie na szybkich, doraźnych działaniach. Musimy raczej podejmować przemyślane i wyprzedzające kroki, które pozwolą na uporanie się z wieloma stojącymi przed polską gospodarką wyzwaniami - podkreślił.

Czas na działania wyprzedzające – wspierające aktywizację zawodową Polaków, cyfryzację oraz imigrację

W opinii Glapińskiego, do najistotniejszych z nich będą należeć zachodzące zmiany demograficzne. Jak dodał, wskazane byłyby działania nakierowane na aktywizację zawodową Polaków, "bo tutaj dysponujemy znacznymi rezerwami"; istotne jest także wspieranie automatyzacji i cyfryzacji produkcji; kluczowa dla łagodzenia przyszłych niedoborów na rynku pracy jest imigracja.

Wyzwania demograficzne kluczowe dla polskiej gospodarki

"Wybuch pandemii stanowił sprawdzian zdolności władz gospodarczych i przedsiębiorstw do podejmowania szybkich decyzji. Poradziliśmy sobie doskonale, czemu zawdzięczamy relatywnie niewielkie koszty gospodarcze pandemii dla polskiej gospodarki. Jednak utrzymanie szybkiego tempa wzrostu gospodarczego w dłuższym terminie będzie wymagało innego podejścia: realizacji kompleksowych, wyprzedzających i rozłożonych w czasie działań ograniczających negatywne skutki zmian demograficznych" - przekazał Glapiński.

W pozytywnym przejściu pandemii kluczowe okazały się działania państwa wspierające przedsiębiorców i pracowników

Premier Mateusz Morawiecki napisał z kolei, że kryzys wywołany pandemią "okazał się sztormem, który wielkimi graczami zachwiał, ale tych mniejszych mógł zatopić".

"I przejście przez ten kryzys – nie tylko w Polsce, lecz także w większości krajów rozwiniętych – nie byłoby możliwe bez osłonowej działalności państwa. Nikt nie mógł przewidzieć pandemii, ale to ona stała się probierzem dla polityki gospodarczej Prawa i Sprawiedliwości. W momencie próby byliśmy gotowi. Naprawa finansów publicznych otworzyła nam nieznane wcześniej w Polsce możliwości wsparcia przedsiębiorców i pracowników" - napisał Mateusz Morawiecki.


PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem