Prezes NBP: naszym celem powinno być wysokie tempo wzrostu PKB w dłuższym okresie
- Szybkim decyzjom władz gospodarczych i przedsiębiorców zawdzięczamy relatywnie niewielkie koszty gospodarcze kryzysu pandemicznego i szybki powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu - ocenia prezes NBP Adam Glapiński. - Naszym celem powinno być m.in. wysokie tempo wzrostu PKB w dłuższym okresie - podkreśla szef banku centralnego.
2021-10-13, 12:12
"O tym, jak istotne są szybkie, trafne decyzje gospodarcze, przekonaliśmy się w ubiegłym roku. W marcu 2020 r. polska gospodarka stanęła przed bezprecedensowym wyzwaniem: pandemia nowego wirusa doprowadziła do zamrożenia aktywności wielu branż. Przyszłość rysowała się bardzo niepewnie. Obawiano się wieloletniego kryzysu o dawno niespotykanej skali" - napisał Glapiński w roczniku instytucji finansowych i spółek akcyjnych "Polski Kompas".
Powiązany Artykuł
Dobre prognozy MFW dla polskiej gospodarki. Czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia
Prezes NBP Adam Glapiński został we wtorek laureatem głównej nagrody "Polski Kompas 2021".
Nagrodę wręczono mu podczas uroczystej gali. Została mu przyznana za "bezkompromisowe, przemyślane i skuteczne decyzje podejmowane przez bank centralny w czasie kryzysu, za złoto, którego wciąż przybywa w skarbcu Narodowego Banku Polskiego, za niezależność i spokój godny władzy finansowej kraju".
"Polski Kompas – rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych" jest bieżącym podsumowaniem stanu gospodarki, przeglądem instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, a także spółek notowanych na GPW i zgłoszonych w UKNF.
W Polsce czarne scenariusze nie ziściły się: pomogły działania rządu, wsparte decyzjami banku centralnego
Prezes NBP podkreślił, że szczęśliwie czarne scenariusze nie ziściły się.
REKLAMA
- Zawdzięczamy to w dużej mierze szybkiej i zdecydowanej reakcji po stronie polityki gospodarczej, która zapewniła wsparcie firmom oraz pracownikom dotkniętym kryzysowymi zaburzeniami. Kluczową rolę odegrała w tym zakresie polityka fiskalna. Programy osłonowe rządu umożliwił i wydatnie wsparł swoimi działaniami Narodowy Bank Polski, który obniżył wyraźnie stopy procentowe i uruchomił skup aktywów, dając tym samym istotne wsparcie dla polskich firm i rodzin oraz ograniczając negatywne skutki pandemii - tłumaczył Glapiński.
Działania wspierające pomogły – gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu
Zdaniem szefa NBP, "szybkim decyzjom władz gospodarczych i przedsiębiorców zawdzięczamy w znacznej mierze relatywnie niewielkie koszty gospodarcze kryzysu pandemicznego i szybki powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu".
- Dzisiaj naszym celem powinno być podtrzymanie tego sukcesu i zapewnienie wysokiego tempa wzrostu PKB w dłuższym okresie. Realizacja tego celu nie może się jednak opierać wyłącznie na szybkich, doraźnych działaniach. Musimy raczej podejmować przemyślane i wyprzedzające kroki, które pozwolą na uporanie się z wieloma stojącymi przed polską gospodarką wyzwaniami - podkreślił.
Czas na działania wyprzedzające – wspierające aktywizację zawodową Polaków, cyfryzację oraz imigrację
W opinii Glapińskiego, do najistotniejszych z nich będą należeć zachodzące zmiany demograficzne. Jak dodał, wskazane byłyby działania nakierowane na aktywizację zawodową Polaków, "bo tutaj dysponujemy znacznymi rezerwami"; istotne jest także wspieranie automatyzacji i cyfryzacji produkcji; kluczowa dla łagodzenia przyszłych niedoborów na rynku pracy jest imigracja.
REKLAMA
Wyzwania demograficzne kluczowe dla polskiej gospodarki
"Wybuch pandemii stanowił sprawdzian zdolności władz gospodarczych i przedsiębiorstw do podejmowania szybkich decyzji. Poradziliśmy sobie doskonale, czemu zawdzięczamy relatywnie niewielkie koszty gospodarcze pandemii dla polskiej gospodarki. Jednak utrzymanie szybkiego tempa wzrostu gospodarczego w dłuższym terminie będzie wymagało innego podejścia: realizacji kompleksowych, wyprzedzających i rozłożonych w czasie działań ograniczających negatywne skutki zmian demograficznych" - przekazał Glapiński.
W pozytywnym przejściu pandemii kluczowe okazały się działania państwa wspierające przedsiębiorców i pracowników
Premier Mateusz Morawiecki napisał z kolei, że kryzys wywołany pandemią "okazał się sztormem, który wielkimi graczami zachwiał, ale tych mniejszych mógł zatopić".
"I przejście przez ten kryzys – nie tylko w Polsce, lecz także w większości krajów rozwiniętych – nie byłoby możliwe bez osłonowej działalności państwa. Nikt nie mógł przewidzieć pandemii, ale to ona stała się probierzem dla polityki gospodarczej Prawa i Sprawiedliwości. W momencie próby byliśmy gotowi. Naprawa finansów publicznych otworzyła nam nieznane wcześniej w Polsce możliwości wsparcia przedsiębiorców i pracowników" - napisał Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
PAP, jk
REKLAMA