more_horiz
Gospodarka

Energetyka atomowa tematem kampanii wyborczej we Francji. "Le Figaro": Macron ogłosi budowę nowych reaktorów

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:33
Prezydent Emmanuel Macron stawia w kampanii prezydenckiej na atom - pisze dziennik "Le Figaro", wskazując, że prezydent Francji ogłosi budowę sześciu nowych reaktorów EPR i przed końcem roku wznawia debatę na temat miksu energetycznego kraju.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Przed wyborami prezydenckimi we Francji w kwietniu 2022 r. „trwa bitwa o atom w kraju” - podkreśla francuski dziennik.

elektrownia atomowa prąd atom free shut 1200.jpg
Trwa wyścig o polski atom. Do Amerykanów i polskich koncernów dołączają Francuzi

Po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu inwestycji o wartości 1 mld euro w małe reaktory jądrowe (SMR), Emmanuel Macron szuka odpowiedniego momentu na ogłoszenie budowy sześciu nowych reaktorów EPR w kraju.

Niezawodna, bezemisyjna i tania energia

Nagły wzrost cen paliw przywraca atomowi wyraźną przewagę, którą Francja od czasów generała de Gaulle'a uczyniła priorytetem energetycznym - zauważa gazeta.

- W obecnym stanie dostępnych rozwiązań energetyka jądrowa pozostaje obiecującą drogą, aby móc nadal liczyć na niezawodną, bezemisyjną i tanią energię - uważa szef państwa.

"Podczas gdy Niemcy postawiły wszystko na gaz, aby dokonać ekologicznej transformacji, rosnące ceny zrujnowały ich strategię. Co umacnia pozycję francuską" - czytamy w "Le Figaro".

Energia jądrowa w centrum debaty wyborczej

"Kryzys energetyczny pokazuje, że słusznie wybraliśmy atom dla naszej ekologicznej transformacji. Francuzi są teraz mniej niechętni wobec atomu" - cytuje gazeta doradców prezydenta.

Prezydent Macron chce umieścić energię jądrową w centrum debaty wyborczej i osiągnąć miks energetyczny energii jądrowej i odnawialnej w proporcji 50-50 do 2035 r. - podsumowuje dziennik.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem