X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szósta fala w Japonii. Rząd stara się ratować gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 06:55
Brak paszportu szczepień w Japonii i ograniczone możliwości przeprowadzania testów zagrażają ambicjom ponownego otwarcia gospodarki w kluczowym okresie końca roku, kiedy restauracje uzyskują do połowy swoich rocznych przychodów, a biura podróży są najbardziej zapracowane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tanjala Gica

Oznacza to, że przedsiębiorstwa obawiające się kolejnej fali pandemii w zimie nie zatrudniają zwolnionych pracowników ani nie zamawiają większej ilości towarów, dopóki nie dowiedzą się więcej na temat ponownego otwarcia gospodarki.

Władze lokalne zostały w dużej mierze pozostawione same sobie, tworząc mozaikę przepisów związanych z COVID-19. Stawką jest to, jak szybko Japonia będzie w stanie odzyskać część z 44 miliardów dolarów wydanych przez zagranicznych turystów w 2019 roku i czy 53 miliardy dolarów skumulowanych wydatków krajowych może zostać uwolnione, by pobudzić gospodarkę.

W przypadku niepowodzenia, ponowne otwarcie może okazać się kosztowne dla nowego premiera Fumio Kishidy, którego czekają wybory za niecałe dwa tygodnie. Jego poprzednik został odsunięty od władzy po tym, jak jego popularność spadła z powodu podejrzeń, że rząd źle zareagował na pandemię COVID-19.


Jest impreza

Koniec roku jest krytyczny dla barów i restauracji w Japonii, gdzie firmy organizują duże imprezy typu "zapomnij o roku", a posiłek na zakończenie roku z partnerami biznesowymi i przyjaciółmi jest ważnym zwyczajem.

- Zawsze organizowałam specjalną imprezę na koniec roku, ale zastanawiam się nad jej odwołaniem, ponieważ eksperci twierdzą, że szósta fala koronawirusa na pewno nadejdzie - mówi Mayumi Saijo, właścicielka "Beer Bar Bitter" w modnej tokijskiej dzielnicy Kagurazaka. Saijo mówi, że jest zaniepokojona zamawianiem piwa z Czech za około 4000 dolarów, po tym jak w zeszłym roku wylała kilkanaście starych beczek z powodu ograniczeń pandemicznych.

Czytaj także:
shutt jeny 1200.jpg
"Położyć zdecydowany kres deflacji". Długoterminowy cel Japońskiego Banku Centralnego

- Cokolwiek bym przygotowała, kosztowałoby mnie to pieniądze - powiedziała. - Chcę uniknąć ryzyka za wszelką cenę.
Podczas gdy jej lokal przetrwał wcześniejsze pandemiczne ograniczenia godzin otwarcia, rządowe rekompensaty nie zapobiegły bankructwu ponad 1000 barów i restauracji w Japonii.


Testy i paszporty

Japonia była początkowo krytykowana za powolne wprowadzanie szczepień, które pozostawiło ją w tyle za większością rozwiniętych gospodarek i uczyniło podatną na epidemię wariantu Delta.

Mimo to liczba zachorowań spadła do zera, co umożliwiło rządowi stopniowe rozpoczęcie prac nad programem ponownego otwarcia, który obejmowałby stosowanie świadectw szczepień i testów COVID-19. Problem z paszportami szczepionkowymi polega na tym, że oprócz nierozwiązanych kwestii prywatności, szczepienia były wykonywane przez władze lokalne, a jednolita baza danych nie istnieje.

- Myślę, że powinniśmy byli przygotować się dużo, dużo wcześniej. Może rok temu - mówi Yusuke Nakamura, genetyk i pionier w dziedzinie spersonalizowanego leczenia raka. - Nie ma znormalizowanego mechanizmu zapewniającego paszport szczepionkowy, więc każde miasto tworzy jakieś paszporty, ale nic nie jest zdigitalizowane.

Podczas gdy miasto Tokio nie poczyniło prawie żadnych postępów w programie, niektóre gminy podjęły samodzielne działania. Wyspa Ishigaki zmodyfikowała aplikację telefoniczną, która teraz służy jako mobilny rejestr szczepień. Turyści mogą pokazać swoją kartę szczepień, aby otrzymać kartę rabatową w sklepach i restauracjach.

Czytaj także:
samochody elektryczne ładowarka free shut 1200.jpg
Miliard złotych na rozbudowę sieci dystrybucyjnej pod stacje ładowania aut elektrycznych

- Jeśli uda nam się rozszerzyć zakres stosowania aplikacji, aby zapewnić spokój ducha zarówno sklepikarzom, jak i kupującym, to gospodarka Ishigaki może się odrodzić - powiedział Teruyuki Tanahara, urzędnik miasta Ishigaki.

Nowy premier Kishida zobowiązał się do zwiększenia możliwości testowania, ale podobne obietnice składane przez jego poprzedników nie przyniosły wymiernej poprawy. Makoto Shimoaraiso, urzędnik rządowy kierujący odpowiedzią na pandemię, powiedział, że rząd "eksperymentuje, jaki byłby optymalny pakiet np. na boisku piłkarskim, stadionie, w restauracjach czy pubach".

- Zamierzamy wysłuchać zainteresowane strony, takie jak prywatne firmy i samorządy, jak również wymyślić konkretny plan operacyjny i staramy się przyspieszyć działania - powiedział Shimoaraiso.


PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Japonia pieniądze

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia przedłuża stan wyjątkowy. Rosną straty w gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 06:54
Japonia przedłużyła we wtorek stan wyjątkowy w Tokio i innych regionach oraz ogłosiła nowe środki obejmujące siedem kolejnych prefektur, aby przeciwdziałać wzrostowi infekcji wirusem COVID-19, który zagraża systemowi medycznemu. Obecny stan wyjątkowy, czwarty w czasie pandemii, miał wygasnąć 31 sierpnia, ale teraz potrwa do 12 września. Tokio ogłosiło we wtorek 4 377 nowych przypadków koronawirusa, po tym jak w piątek odnotowano rekordową liczbę 5 773.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek rowerowy w czasach pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 15:30
Początki pandemii nie były społecznie i turystycznie łatwe. Wszyscy siedzieli zamknięci w domu – kto nie musiał, nie wychylał nosa zza drzwi mieszkania. Cały świat zapomniał o wycieczkach i przejażdżkach. Jak COVID-19 wpłynął na rynek rowerowy na świecie?
rozwiń zwiń