Rosnące stopy procentowe. Jaka jest perspektywa dla rynków akcji?
Spadające stopy procentowe z pewnością dały silny impuls akcjom, co widać wyraźnie w wycenach. Jeśli spojrzymy na wskaźniki fundamentalne amerykańskich rynków akcyjnych takie jak cena do zysku to wyceny wydają się niezwykle wysokie. Jednak po skorygowaniu o dzisiejsze niskie stopy procentowe, akcje wydają się być wyceniane bardziej atrakcyjnie w porównaniu do historycznych średnich.
2021-10-27, 09:22
Teraz, gdy stopy zaczynają rosnąć, wyceny mogą znaleźć się pod presją, a sytuację tę potęguje fakt, że w ostatnich latach rynki i portfele skoncentrowały się na cyklicznych akcjach wzrostowych, które są szczególnie wrażliwe na stopy procentowe.
- Nie jest zaskoczeniem, że najczęstszym pytaniem, jakie otrzymujemy jest: "Jak wysoko musiałyby wzrosnąć stopy, aby zaszkodziły inwestorom kapitałowym?". Naszym zdaniem, stopy musiałyby wzrosnąć drastycznie, aby zagrozić wycenom akcji. Dla przykładu, gdyby utrzymać obecny wskaźnik P/E dla S&P 500 na stałym poziomie około 20x, musielibyśmy zobaczyć skok nominalnej rentowności 10-letnich obligacji skarbowych do około 2,3 proc., aby wyceny akcji znalazły się powyżej historycznych średnich w ujęciu względnym - stwierdził Ben Snider, analityk z Goldman Sachs.
Powiązany Artykuł
Inwestowanie w nieruchomości. Czynniki wpływające na wzrost cen
Zmienność stóp procentowych
- Oprócz poziomu stóp, istotną dynamiką jest również zmienność rentowności. Z historycznego punktu widzenia, gdy stopy rosną o dwa lub więcej odchyleń standardowych w ciągu miesiąca, akcje reagują słabo. Widzieliśmy to w lutym i marcu, a także w ostatnich tygodniach. Dlatego w przyszłości spodziewamy się wzrostu stóp, ale bardziej zwracamy uwagę na zmienność niż na poziom podwyżki. Ważne jest również zastanowienie się, dlaczego stopy rosną. Jeśli jest to spowodowane poprawą oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego, akcje zazwyczaj radzą sobie całkiem dobrze w tego typu warunkach. Jednak tym, co obecnie niepokoi inwestorów, jest oczekiwanie zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed, co z kolei podnosi realne stopy procentowe. Zatem nawet jeśli stopy wzrosną, nie oznacza to, że akcje spadną w wartościach bezwzględnych. W rzeczywistości oczekujemy, że akcje, napędzane wzrostem zysków, będą nadal zyskiwać na wartości wraz z nieznacznie wyższymi rentownościami - dodał Snider.
REKLAMA
Wyniki spółek
Same wyniki w tym sezonie powinny być bardzo dobre. Prognozowany jest wzrost zysków o 27 proc. w ujęciu rocznym. Jednak analitycy są bardzo konserwatywni w swoich szacunkach, biorąc pod uwagę wysoki poziom niepewności makroekonomicznej i ostrożne prognozy zarządów spółek. Przewidują w tym kwartale spadek marży zysku o 50 punktów bazowych w porównaniu do poprzedniego kwartału, co podkreśla kluczowy aspekt tego sezonu wyników: presję na koszty produkcji. Inwestorzy i zarządy spółek koncentrują się na czynnikach związanych z kosztami produkcji, począwszy od podaży pracy i płac, poprzez koszty energii, a skończywszy na problemach z łańcuchem dostaw. Prawdziwym pytaniem w tym sezonie jest to, jak spółki radzą sobie z tą presją.
PolskieRAdio24.pl/ GS/ mib
REKLAMA