more_horiz
Gospodarka

W Hucie Stalowa Wola zbudowano dwie wyrzutnie rakiet Patriot. To kolejny etap realizacji programu "Wisła"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 15:20
Huta Stalowa Wola S.A. wykonała i przekazała w październiku 2021 r. dwie kompletne wyrzutnie M903, wchodzące w skład systemów obrony przeciwlotniczej "Wisła" – poinformowała dziś Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy HSW.
wyrzutnia rakiet Patriot
wyrzutnia rakiet PatriotFoto: MON/Twitter

Dwie kolejne wyrzutnie przechodzą testy. Zadanie jest realizowane na podstawie umowy podwykonawstwa do kontraktu na zestawy Patriot dla Polski z 2018 r., zawartej przez rząd USA z firmą Raytheon Technologies. Ta firma jest producentem i dostawcą systemów Patriot, wybranych jako podstawa systemu obrony powietrznej średniego zasięgu w programie zbrojeniowym "Wisła".

-Opracowywanie oraz produkcja kolejnych komponentów dla zestawów Patriot w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej to jeden z elementów naszego zaangażowania w realizację systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła" – powiedział prezes Grupy Sebastian Chwałek.

-Współpraca polsko-amerykańskich przemysłów zbrojeniowych w tym programie przekłada się na generacyjny skok zdolności Sił Zbrojnych RP do obrony polskiego nieba – dodał Chwałek.


patriot free 1200.jpg
Maszyny do produkcji części do rakiet Patriot trafiły do Polski. To część umowy offsetowej

Pierwsze wyrzutnie Patriot "made in Poland"


-To pierwsze wyprodukowane w HSW S.A. wyrzutnie rakietowe M903 systemu Patriot. Mam nadzieję, że te pierwsze wyrzutnie wyprodukowane w Polsce trafią już niedługo na wyposażenie jednostek wojskowych– powiedział prezes HSW Bartłomiej Zając.

-Zebraliśmy sporo nowych doświadczeń przy realizacji tego zamówienia. Mogę też śmiało potwierdzić, że Huta Stalowa Wola jest dobrym i rzetelnym partnerem dla strony amerykańskiej – zapewnił prezes Zając.

Jak poinformowała PGZ, kolejne dwie wyrzutnie M903 są w trakcie integracji i testów w Hucie Stalowa Wola. Ich przekazanie planuje się na koniec 2021 r. Podkreśliła, że umowa "realizowana jest na partnerskich zasadach", a strony zwracają uwagę na "właściwą, należytą i otwartą współpracę, co wskazuje na to, że nie ma zagrożenia w terminowej realizacji dostaw".


EN_01311685_1490-patriot1200.jpg
PGZ ustaliła z amerykańskimi firmami zasady współpracy kooperacyjnej w programie Wisła. Chodzi o zakup rakiet Patriot

Wyrzutnie to część umowy kooperacyjnej z USA


Umowa wykonawcza jest realizowana w ramach polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej zawartej 28 marca 2018 r. na dostawę do Polski zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła", bazującego na systemie Patriot. W konsekwencji tego zamówienia Huta Stalowa Wola wyprodukuje 16 wyrzutni M903, które wejdą na wyposażenie dwóch baterii systemu Wisła.

Huta Stalowa Wola w ramach udziału w programie produkcji systemu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła" zbudowała centrum produkcyjno-montażowe, które docelowo może przejąć również funkcje centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 Patriot będących na wyposażeniu obecnych i przyszłych użytkowników.

Konsorcjum PGZ-Wisła odpowiadające za realizację programu po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., Mesko S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Ponadto niektóre spółki PGZ uczestniczą w programie jako poddostawcy.

"Wisła" to nie tylko wyrzutnie


Oprócz wyrzutni przedsiębiorstwa wchodzące w skład wyprodukują także pojazdy logistyczne, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.

Program "Wisła" został podzielony na dwie fazy. Wartość kontraktu zawartego w ramach pierwszej z nich wyniosła 4,75 mld dol.

Program zakłada pozyskanie zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem łączności i dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska 2 baterie (16 wyrzutni) Patriot w konfiguracji z pociskami PAC-3 MSE oraz systemem zarządzania polem walki IBCS.


PR24/PAP/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem