"Opowiadamy Polskę światu". W ponad 50 światowych mediach ukażą się publikacje o naszym kraju

W ponad 50 światowych mediach ukażą się w najbliższym tygodniu teksty o Polsce w ramach najnowszej odsłony projektu "Opowiadamy Polskę światu". - Z okazji najważniejszego polskiego święta chcemy przybliżyć czytelnikom na całym świecie, jak myślą i co czują Polacy - mówi inicjator projektu Eryk Mistewicz.

2021-11-10, 08:41

"Opowiadamy Polskę światu". W ponad 50 światowych mediach ukażą się publikacje o naszym kraju
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: P Gregory/Shutterstock

- "Opowiadamy Polskę światu" to nie są wykupowane reklamy, projekt broni się jakością tekstów. Bardzo często zapotrzebowanie dziennikarzy jest jasne: Chopin, jak wasza gospodarka radzi sobie z pandemią, co się dzieje na granicy wschodniej - tłumaczy prezes Instytutu Nowych Mediów, Eryk Mistewicz, który jest inicjatorem i od ponad trzech lat organizatorem projektu.

Powiązany Artykuł

PKN Orlen 1200
"Opowiadamy Polskę światu". Teksty o sile polskiej gospodarki w światowych mediach

Teksty tłumaczące polskiego ducha

Prezydent RP Andrzej Duda, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, były minister obrony i spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius, historyk z Uniwersytetu Princeton prof. Harold James i były dyrektor departamentu w instytucie Yad Vashem, przyznającego tytuły "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata", Mordecai Paldiel - to tylko niektórzy z autorów obecnej edycji.

- W mediach na świecie ukażą się teksty o wartościach dla Polaków ważnych. Tłumaczące polskiego ducha, polskie DNA, ale także pozwalające, dzięki perspektywie historycznej, lepiej zrozumieć nasze współczesne wybory. Teksty te przeczytają w swoich gazetach i na swoich portalach czytelnicy we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, Senegalu, Algierii, Wenezueli, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Malezji czy Singapurze - informuje szef działu projektów międzynarodowych INM Michał Kłosowski.

"Chopina rozumieć można na wiele sposobów"

"Dzieje naszej utraconej i z trudem odzyskanej państwowości sprawiły, że siebie samych i zmieniający się świat postrzegamy przede wszystkim przez pryzmat wolności i solidarności. Wolność, solidarność i szacunek dla prawa uznajemy za wartości fundamentalne, nierozdzielne i komplementarne. Jestem głęboko przekonany, że tylko w oparciu o nie społeczność europejska zaradzi piętrzącym się przed nią kryzysom. Jeżeli Europejczycy chcą stawić im czoła, muszą działać razem. Muszą działać teraz" - pisze w swoim artykule prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

O roli kultury w budowaniu i wzmacnianiu tożsamości narodowej pisze z kolei minister Piotr Gliński, przypominając Konkurs Chopinowski i postać Fryderyka Chopina: "Polskość i zarazem europejskość, swojskość i uniwersalność, emocje i doskonała artystyczna forma - muzykę Chopina rozumieć można na wiele sposobów".

"Dziś wykonywana przez najwybitniejszych pianistów świata, słuchana przez dziesiątki milionów nie tylko melomanów od Japonii po północną Kanadę, jest najlepszą, nietracącą na aktualności, na polskości i na uniwersalizmie wizytówką polskiej kultury" - dodaje wicepremier.

Ponad miliard zasięgu

Wcześniejsze edycje "Opowiadamy Polskę światu" związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia '70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie "Solidarności" opublikowane w 38 krajach.

Z okazji 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja teksty o "polskiej duszy" opublikowały tytuły w 62 krajach, w 22 językach.

REKLAMA

- W rocznicę 17 września 1939 r. teksty z Polski dotarły do ponad 70 krajach, w tym trzy teksty (prezydenta Andrzeja Dudy, brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse’a i Karola Nawrockiego, prezesa IPN) zostały opublikowane w prasie w Rosji - podkreśla Eryk Mistewicz.

Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej