Marek Niedużak: trzeba zwiększyć udział małych firm w zamówieniach publicznych, to jeden z celów Polskiego Ładu
Celem polityki zakupowej państwa jest m.in. zwiększenie zaangażowania podmiotów z sektora MŚP w rynek zamówień publicznych - powiedział wiceszef resortu rozwoju i technologii Marek Niedużak. Zaznaczył, że rozwój potencjału tych firm ma kluczowe znaczenie dla nowoczesnej gospodarki.
2021-11-10, 12:12
Polityka zakupowa państwa ma wiązać wydatki dokonywane w ramach zamówień publicznych z realizacją polityki oraz celów państwa. Dokument ten, który stanowi jeden z projektów Polskiego Ładu, trafił w środę do konsultacji publicznych. Wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.
- Polityka zakupowa zmierzać będzie przede wszystkim do zwiększenia zainteresowania podmiotów z sektora małych i średnich firm rynkiem zamówień publicznych. W związku z tym nakreślać ona będzie nowe strategiczne podejście administracji rządowej do kwestii udziału MŚP w zamówieniach publicznych - wskazał wiceminister rozwoju i technologii Marek Niedużak.
Dodał, że obok dążenia do wzrostu aktywności MŚP obecnych już na rynku zamówień publicznych głównym założeniem strategii jest szerszy udział w rynku tych małych i średnich przedsiębiorców, którzy w ramach dotychczasowej działalności gospodarczej nie ubiegali się o zamówienia publiczne.
Powiązany Artykuł
Borys: niezbędne jest uruchomienie kolejnego silnika gospodarczego, inwestycji publicznych i prywatnych
Jak Polski Ład ma pomóc?
Według Niedużaka elementami przyczyniającymi się najbardziej do wzrostu udziału MŚP w rynku zamówień publicznych będą zalecenia dot.: podziału zamówienia na części (które będą w stanie wykonać MŚP); równomiernego i dostosowanego do MŚP rozkładania ciężaru finansowania zamówienia; strategii zakupowych zamawiających oraz szerszego zastosowania umów ramowych.
REKLAMA
- Wykorzystywanie tych narzędzi przyczyni się do większego udziału MŚP w rynku zamówień publicznych oraz budowania ich potencjału rozwojowego - ocenił wiceszef MRiT. Dodał, że wszystkie te zalecenia będą uzupełniane "działaniami szkoleniowymi, kierowanymi zarówno do przedsiębiorców, jak i praktyków zamówień".
Ile jest wart rynek zamówień publicznych?
Z danych MRiT wynika, że rynek zamówień publicznych w Polsce to co roku prawie 200 mld zł, co stanowi niemal 10 proc. PKB. Odsetek ofert składanych przez MŚP w zamówieniach w zeszłym roku sięgnął ok. 65 proc. dla zamówień przekraczających progi unijne i 82 proc. dla tych o wartości poniżej progów UE. Według resortu ok. 60 proc. zamówień powyżej progów unijnych oraz 85 proc. postępowań poniżej progów unijnych udzielono wykonawcom z sektora MŚP.
- Wynik ten należy czytać przez pryzmat faktu, że zaledwie ok. 14 proc. przedsiębiorców z grupy ponad 2 mln MŚP jest zainteresowanych rynkiem zamówień publicznych - zastrzegł Niedużak.
Wiceszef resortu rozwoju zwrócił uwagę, że zadania wyznaczone przez politykę zakupową koncentrują się wokół uzupełniających się priorytetów, którymi są oprócz rozwoju potencjału MŚP "profesjonalizacja zamówień oraz zrównoważone i innowacyjne zamówienia". Dodał, że każdy z nich ma przynosić gospodarce innego rodzaju korzyści.
REKLAMA
Spółki Skarbu Państwa mają kapitał na nowe technologie
- Rozwój potencjału MŚP ma kluczowe znaczenie dla nowoczesnej gospodarki - podkreślił. Dzięki dynamice w funkcjonowaniu oraz większej skłonności do innowacji, jak wyjaśnił, małe i średnie przedsiębiorstwa istotnie przyczyniają się do wychodzenia z tzw. pułapki średniego rozwoju.
- Dlatego w ramach rekomendacji polityki zakupowej państwa znaleźć można wiele zaleceń zmierzających do ułatwienia MŚP dostępu do rynku zamówień publicznych - podkreślił wiceminister Niedużak.
Wiceminister rozwoju wskazał też na profesjonalizację kadr odpowiedzialnych za realizowanie potrzeb zakupowych zamawiających.
Powiązany Artykuł
45 mld zł na inwestycje. Sasin: spółki Skarbu Państwa będą motorem wyjścia z kryzysu
Firmy potrzebują pomocy przy proekologicznych inwestycjach
- Działania te mają na celu wsparcie praktyków zamówień w realizowaniu zakupów publicznych przyjaznych dla MŚP przy jednoczesnym zapewnieniu efektywności rozwiązań uwzględniających aspekty środowiskowe, innowacyjne, społeczne czy prozdrowotne - powiedział Marek Niedużak.
REKLAMA
Z kolei zamówienia zrównoważone i innowacyjne mają być impulsem do rozwoju w kierunku gospodarczych trendów związanych z innowacyjnością czy ekologią, przy jednoczesnym zapewnieniu usług publicznych o wysokiej jakości.
- W polityce zakupowej stawiamy sobie za cel m.in. wzmocnienie potencjału wszystkich MŚP. Biorąc pod uwagę strukturę tego sektora, oczywiście chcielibyśmy, aby naturalnymi beneficjentami tych rozwiązań były firmy krajowe - przyznał wiceminister Marek Niedużak.
PR24/PAP/sw
REKLAMA