more_horiz
Gospodarka

Badanie wiedzy o finansach. Statystyki mogłyby być lepsze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:30
Ponad 78 proc Polaków zna definicję pojęcia inflacja, tylko 43 proc. wie czym jest dług publiczny - wynika z najnowszego badania na potrzeby kampanii edukacyjnej pod hasłem #JasnoOFinansach. Co czwarty Polak nie jest zainteresowany pogłębianiem swojej wiedzy o finansach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ra2 studio

W związku z kampanią edukacyjną pod hasłem #JasnoOFinansach Santander Consumer Banku, IBRiS sprawdził wiedzę ekonomiczną Polaków. "W krótkim teście jednokrotnego wyboru Polacy zostali poproszeni o wybranie właściwych definicji inflacji, przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, PKB, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i długu publicznego" - podał bank.

"Największe problemy ankietowani mieli jednak ze zdefiniowaniem długu publicznego. Prawidłowo wybrało ok. 43 proc. ankietowanych, z czego największą nieznajomością tego pojęcia wykazały się osoby w wieku 18-29 lat (tylko 10,6 proc. dobrych odpowiedzi). Chociaż trudności z tym pojęciem miały również osoby w wieku 40-stu i 60-lat (ok. 40 proc. prawidłowych wskazań w obu przypadkach)" - podali autorzy badania.

Czytaj także:
złotówka pieniądze złoty 1200.jpg
Eksperci: polska gospodarka nadal rośnie

Dodali, że podobne problemy Polakom sprawiła poprawna definicja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (46,3 proc.). Co ciekawe, mimo że z jego środków finansowane są m.in. wypłaty świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i chorobowego, tylko 37 proc. Polaków w wieku 60-69 lat wie, czym jest FUS.

Pojęciem, które sprawiło najmniej kłopotów ankietowanym była inflacja (78,5 proc. prawidłowych odpowiedzi) - wynika z badania. "To może być spowodowane tym, że w związku z szybko rosnącymi cenami w ostatnim roku, bardzo często pojawia się ono w mediach. Można też przypuszczać, że część ankietowanych zetknęła się z nim w szkole lub na studiach, ponieważ największą znajomością tego zjawiska wykazali się najmłodsi ankietowani w wieku 18-29 lat (97,5 proc. poprawnych odpowiedzi w tej grupie)" - wskazali autorzy badani.

Małe zainteresowanie

Jak powiedziała opiekunka projektu #JasnoOFinansach Anna Szczechowiak, badanie ujawniło pewien niepokojący trend. "Co czwarty Polak zapytany o to, w jaki sposób pogłębia swoją wiedzę o finansach, zadeklarował, że nie robi tego, bo nie jest tym zainteresowany (27,7 proc.)" - zauważyła.

W jej ocenie jest wysokie prawdopodobieństwo, że niski stan wiedzy może wynikać z braku dostępu do odpowiednich źródeł informacji lub czasu, by się z nimi zapoznać.

Z badania wynika, że w przypadku grupy osób niechętnych do pogłębiania wiedzy ekonomicznej, nie ma znaczenia miejsce zamieszkania czy poziom uzyskiwanych dochodów.

Czytaj także:
shutterstock kredyt rachunki 1200  WAYHOME studioShutterstock.jpg
Spłaciłeś kredyt przed czasem? Bank nie zwrócił części kosztów? Złóż reklamację, masz do tego prawo

"Widać jednak, że zdobywanie wiedzy w tym obszarze bardziej interesuje osoby przed 30-stką (tylko 11,5 proc. odpowiedzi negatywnych) w porównaniu do pozostałych grup wiekowych. Natomiast osoby z wykształceniem podstawowym są taką wiedzą najmniej zainteresowane - 33,7 proc. negatywnych wskazań" - wyjaśniono.

Jak dodano, w poszukiwaniu informacji na temat zarządzania domowym budżetem i gospodarowaniem pieniędzmi Polacy najczęściej odwiedzają portale informacyjne w internecie (39 proc. wskazań). 15 proc. pytanych wchodzi na strony instytucji finansowych, niespełna 10 proc. na strony urzędów publicznych (9,7 proc.). "Popularnymi źródłami wiedzy ekonomicznej dla Polaków są również telewizja (25,2 proc. wskazań) i znajomi (18,9 proc.)" - poinformowano.

Badanie zostało prowadzone w związku z kampanią edukacyjną pod hasłem #JasnoOFinansach Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w ankiecie telefonicznej, na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem