X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niewiele firm inwestuje w nowe technologie. Jaka jest tego przyczyna?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 09:44
Tylko co piąta firma w ostatnich trzech latach wdrożyła jedno z zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Przyczyną tego jest m.in. brak wiedzy przedsiębiorców o produktach finansowych, z których mogą skorzystać - wynika z informacji BGK.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/sdecoret

"Spośród ankietowanych firm w ostatnich trzech latach tylko blisko co piąta wdrożyła jedno z zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Przyczyną tego jest m.in. niski poziom świadomości przedsiębiorców co do tego, z jakich produktów finansowych mogą skorzystać oraz jakie możliwości daje stosowanie nowoczesnych technologii w obszarze ich działalności" - podano w informacji Banku Gospodarstwa Krajowego na temat badania przeprowadzonego wśród polskich przedsiębiorców przemysłowych o inwestycjach w rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0.

ABGK.jpg
"Zapewnienie stabilnego finansowania przedsiębiorstwom". BGK opublikował strategię do 2025 r.

Niski poziom wdrożenia

W informacji zwrócono uwagę, że polski przemysł nie jest najbardziej nowoczesny pod względem wykorzystywanych technologii i struktury wykorzystywanych produktów. BGK przypomniał, że z danych Eurostatu wynika, że produkty zaawansowane technologicznie (hi-tech) stanowiły w 2018 r. tylko nieco ponad 4 proc. polskiej produkcji przemysłowej (przykładowo na Węgrzech to aż 15 proc.). Dodano też, że niski poziom wdrożenia zaawansowanych rozwiązań technologicznych w polskim przemyśle potwierdzają wyniki najnowszego badania BGK.

"W ciągu ostatnich trzech lat tylko niespełna co piąta firma (19 proc.) zrealizowała inwestycje w technologie 4.0, wśród których najpopularniejsze były: oprogramowanie automatyzujące wymianę informacji, chmura obliczeniowa czy systemy RFID. Samo wdrożenie technologii 4.0 przekłada się na liczne korzyści, wśród których do najpopularniejszych zaliczają się zwiększenie efektywności produkcji w firmie (76 proc.), pozyskanie nowych klientów na dotychczasowych rynkach (74 proc.), otwarcie się na nowe rynki zbytu (74 proc.) czy zwiększenie bezpieczeństwa pracy (73 proc.). Nieco niższy odsetek przedsiębiorców (16 proc.) planuje inwestycje w rozwiązania 4.0 w przeciągu najbliższych trzech lat, m.in. w Internet Rzeczy" - czytamy w informacji.

Banki odrzucają wnioski firm

Podkreślono w niej także, że firmy częściej i chętniej niż w inne technologie inwestują w bezpieczeństwo cyfrowe. Według badania BGK grupa podmiotów, które już mają lub planują mieć zapewnione bezpieczeństwo dzięki nowoczesnym rozwiązaniom przemysłowym, przekracza 83 proc. Stwierdzono, że także banki są bardziej skłonne przyznawać firmom finansowanie na ten właśnie cel, postrzegany jako mniej ryzykowny.

"Dotychczasowa, stosunkowo mała popularność w inwestycje 4.0 wynika z kilku powodów. Większość aplikacji firm (70 proc.) o uzyskanie finansowania w bankach była albo odrzucana, albo przyznawana na gorszych warunkach z perspektywy przedsiębiorców. Najczęściej powodem był brak wymaganego zabezpieczenia kredytu lub pożyczki (62 proc.) bądź cel finansowania nie spełniał wymagań produktu finansowego (21 proc.). Większość przedsiębiorców ankietowanych w badaniu BGK (62 proc.) nie aplikowało o jakąkolwiek z form finansowania w bankach komercyjnych, a co czwarty (25 proc.) nie robił tego z powodu oczekiwanej odmowy, np. ze względu na wysokie ryzyko projektu czy niskie możliwości zabezpieczenia" - informuje Bank.

Najczęściej środki własne

Według badania BGK kredyty i pożyczki bankowe są dopiero trzecią pod względem popularności formą pozyskiwania środków na inwestycje (24 proc.). Przedsiębiorcy najczęściej sięgają po środki własne (62 proc.) oraz dotacje państwowe lub unijne (60 proc.).

- Analiza wyników naszego badania skłania nas ku refleksji, że przedsiębiorcy mogą nie być w pełni świadomi, jakie możliwości finansowania inwestycji dają im banki komercyjne, nierzadko ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Widzimy swoją rolę w edukowaniu przedsiębiorców, nie tylko w kontekście dostępnych produktów finansowych dopasowanych do ich potrzeb, ale też tego, jak ważne są inwestycje 4.0 dla ich firm. Jako państwowy bank rozwoju chcemy ułatwiać dostęp do finansowania przedsiębiorcom, ponieważ rozumiemy, że bez środków z zewnątrz znaczna część firm nie jest w stanie przeprowadzić potrzebnych inwestycji - mówi główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Szef PAIH: polskie firmy powinny korzystać z zielonej energii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:30
Polscy poddostawcy firm lokujących inwestycje w Polsce, coraz silniej zwracających uwagę na ślad węglowy, też powinni korzystać z zielonej energii - powiedział w Chorzowie prezes PAIH Krzysztof Drynda. Jak zaznaczył, pozwoli to utrzymać atrakcyjność inwestycyjną Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słabsze nastroje polskich przedsiębiorców. Najbardziej poprawiła się sytuacja mikrofirm

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 10:41
Miesięczny Indeks Koniunktury, opracowywany przez PIE i BGK, spadł w listopadzie o 2,9 pkt. - głównie ze względu na negatywne zmiany w wartości sprzedaży i liczbie nowych zamówień. Najbardziej poprawiła się sytuacja mikrofirm.
rozwiń zwiń