X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rzecznik Finansowy: podstawowy rachunek płatniczy powinien być darmowy. Jest jednak kilka warunków

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:21
Każdy bank i SKOK ma obowiązek prowadzić podstawowy rachunek płatniczy za darmo. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba zamknąć wszystkie rachunki w innych bankach, musimy też pamiętać o limitowanych usługach – informuje Rzecznik Finansowy we wtorkowym komunikacie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: rsooll/Shutterstock

"(…) przepisy regulujące kwestię podstawowego rachunku płatniczego zostały wprowadzone 5 lat temu, a od 8 sierpnia 2018 r. każdy bank i SKOK ma obowiązek prowadzenia takiego rachunku, niewiele osób wie, że konto bankowe może mieć zupełnie za darmo - wraz z pakietem darmowych przelewów, bezpłatną kartą i limitem wypłat gotówki z bankomatów" - podano we wtorkowym komunikacie Biura Rzecznika Finansowego.

Podstawowy rachunek bankowy dla osób, które nie mają rachunku w żadnym banku

Jak wskazano, podstawowy rachunek bankowy przeznaczony jest dla osób fizycznych, które nie mają w żadnym banku innego rachunku.

Taki rachunek przeznaczony jest dla osób uboższych, starszych lub wkraczających dopiero na rynek pracy, które rezygnowały z rachunku w banku ze względów finansowych bądź jeszcze nigdy w życiu go nie miały.

Ma umożliwić takim osobom bezgotówkowe otrzymywanie wynagrodzeń i świadczeń oraz swobodnie dysponować zgromadzonymi środkami, bez obawy o obniżenie dochodów o opłaty zwykle pobierane przez bank.

Jeśli ktoś korzysta z innego rachunku, to aby korzystać z podstawowego rachunku płatniczego, trzeba go zamknąć

W informacji prasowej Rzecznika Finansowego wyjaśniono, że aby skorzystać z rachunku podstawowego, nie można mieć innego rachunku w żadnym banku. Aby skorzystać z darmowego konta, trzeba wcześniej zamknąć wszystkie inne konta.

ebank12.jpg
Przelew na zły rachunek? Rzecznik finansowy: istnieją sposoby odzyskania pieniędzy

Przy czym – jak zwrócono uwagę w informacji RF – nie został ustalony czas karencji, zatem wniosek o darmowe konto można złożyć tuż po zamknięciu dotychczasowego konta.

Konto w ramach rachunku jest bezpłatne, ale trzeba uważać na limit bezpłatnych usług

"Konto w ramach rachunku podstawowego jest bezpłatne pod warunkiem nieprzekroczenia limitu bezpłatnych usług. Jego przekroczenie może skutkować naliczeniem przez bank opłat za każdą dodatkową usługę, zgodnie z cennikiem danego banku.

W ramach bezpłatnego pakietu otrzymamy miesięcznie 5 przelewów (w tym przelewy w oddziałach banku, internetowe lub zlecenia stałe) oraz 5 wypłat lub wpłat gotówki w bankomatach lub wpłatomatach nienależących do banku, w którym mamy konto.

Operacje w urządzeniach należących do naszego banku są darmowe bez określonego limitu. Bank wyda nam również bezpłatnie kartę, która umożliwi transakcje bezgotówkowe" - podano w informacji Rzecznika Finansowego.

Dodano w niej, że banki mogą również wprowadzić dodatkowe bezpłatne usługi, np. ekspresowe przelewy lub korzystanie z systemu płatności BLIK. Jednak zaznaczono, że leży to w gestii banku i nie podlega pod wymogi przepisów.


PAP, jk

Czytaj także

UOKiK radzi: decydując się na fundusz inwestycyjny, należy sprawdzić koszty i ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:19
Zanim powierzysz swoje pieniądze TFI, sprawdź koszty, z jakimi wiąże się inwestowanie w fundusze inwestycyjne, porównaj wysokość opłat, zapoznaj się z dokumentami - radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostateczny wyrok ws. kredytów "Alicja". Sąd uznał umowy za nieważne. Bank musi zwrócić pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 14:20
Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację kredytobiorców i uznał umowę kredytu "Alicja" za nieważną w całości. Nakazał bankowi PKO BP zwrot wpłat dokonanych ponad kapitał udzielonego kredytu - poinformowało Biuro Rzecznika Finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Finansowy wniósł skargę nadzwyczajną dot. frankowicza. Wygrana może otworzyć drogę sądową innym

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 16:46
Nabici w kredyty frankowe mają kolejną szansę na wyjście z kłopotów. Rzecznik Finansowy wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną związaną z kredytem frankowym; liczy, że będzie mógł pomóc innym konsumentom w podobnej sytuacji - poinformowało Biuro Rzecznika Finansowego w środowym komunikacie. Wygrana w tej sprawie umożliwi stosowanie skargi nadzwyczajnej innym konsumentom.
rozwiń zwiń