more_horiz
Gospodarka

Rośnie sprzedaż detaliczna. Kolejny raz rynek zaskoczył analityków

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:25
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku wzrosła o 6,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z wrześniem zanotowano wzrost o 3,6 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 14,4 proc. rdr.
GUS: rośnie wartość towarów sprzedawanych przez internet.
GUS: rośnie wartość towarów sprzedawanych przez internet.Foto: Shutterstock.com/ one photo

Od stycznia do października sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,4 proc. licząc rok do roku. Rok temu w tym samym czasie spadła o 3 proc.

GUS podał, że w październiku największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. spośród prezentowanych grup utrzymał się w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 29,3 proc. wobec spadku o 9,7 proc. przed rokiem). Spadek sprzedaży, podobnie jak w poprzednim miesiącu, raportowały jedynie jednostki sprzedające "pojazdy samochodowe, motocykle, części". Jednocześnie rośnie wartość towarów sprzedawanych przez internet.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w październiku była wyższa niż przed rokiem o 14,4 proc. i wzrosła o 5,4 proc. w porównaniu z wrześniem.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w październiku rdr o 6,4 proc. i spadek mdm o 2,8 proc. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 12 proc. rdr.

GUS poinformował także, iż produkcja budowlano-montażowa w październiku 2021 r. wzrosła o 4,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,4 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w październiku rdr o 3,3 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadku o 0,9 proc.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku 2021 r. wzrosła o 15 proc. rdr, a mdm wzrosła o 2,6 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w październiku rdr o 3,3 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadku o 0,9 proc.

Na koniec października w budowie było 883,1 tys. mieszkań, o 5,7 proc. więcej niż przed rokiem. Od stycznia do października deweloperzy przekazali do użytkowania 109,4 tys. mieszkań, o 4,4 proc. mniej rdr. Według GUS, deweloperzy oddali do użytkowania 59,3 proc. ogólnej liczby mieszkań.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS