Program dla Polski Wschodniej 2021-2027. Już niedługo zajmie się nim rząd
Program dla Polski Wschodniej 2021-2027 trafił w środę na komitet ds. europejskich RM i wkrótce zostanie przekazany Komitetowi Stałemu i pod obrady rządu - poinformowała podczas środowego wystąpienia w Sejmie sekretarz stanu w Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
2021-12-01, 14:04
Małgorzata Jarosińska-Jedynak odpowiadała w środę na pytania posłów PiS dotyczące wsparcia Polski Wschodniej na lata 2021-2027. - Program Rozwoju Polski Wschodniej został przekazany dzisiaj na Komitet Stały ds. Europejski, za chwilę będzie przekazywany Komitetowi Stałemu RM, a potem trafi na Radę Ministrów - poinformowała posłów.
Jak opisywała, makroregion Polski Wschodniej został zidentyfikowany w dokumentach strategicznych jako najsłabiej rozwinięty, który wymaga strategicznej interwencji.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła, że program stanowi wyraz konsekwentnego podejścia rządu do wsparcia najsłabiej rozwiniętej części kraju. Stwierdziła, że ostatnie lata pokazały skuteczność dokapitalizowania różnych obszarów w ramach programu Polski Wschodniej, o czym świadczą wskaźniki rozwoju potencjału społeczno-gospodarczego.
Podkreśliła, że w tej części kraju były one najsilniejsze - od 25 procent nadrobionego dystansu do średniej unijnej w województwie lubelskim do 42 procent w województwie warmińsko-mazurskim.
REKLAMA
Polska wschodnia. Program inwestycji
Wiceminister dodała, że są to ogromne potencjały rozwojowe, które trzeba dalej wykorzystywać. Zaznaczyła, że pomimo tych dobrych wskaźników regiony Polski wschodniej posiadają duży dystans w porównaniu z innymi
Zwróciła uwagę, że ten region "charakteryzuje się niską dostępnością transportową, zarówno wewnętrzną, jak wewnętrzną", niską dostępnością do usług publicznych, "dekapitalizacją infrastruktury publicznej i strategicznej, a także niskim poziomem przedsiębiorczości i innowacyjności".
Powiązany Artykuł
Wsparcie dla firm i poprawa komfortu życia mieszkańców. Obiecujące wyniki Programu Polska Wschodnia
Podkreśliła, że to pogarsza warunki inwestycyjne, skutkuje niską wydajnością lokalnej gospodarki i niską jakością życia mieszkańców, a w rezultacie powoduje odpływ młodych i przedsiębiorczych mieszkańców.
Posłuchaj
Region korzysta z unijnych funduszy
Według Jarosińskiej-Jedynak, ostatnie lata pokazały jednak skuteczność wykorzystania unijnych funduszy rozwojowych w tym regionie, gdyż właśnie tam wskaźniki najbardziej się poprawiły: "od 25 proc. nadrobionego dystansu do średniej UE w woj. lubelskim do 42 proc. w woj. warmińsko-mazurskim".
Wiceminister rozwoju i funduszy regionalnych wskazała też, że z dwóch poprzednich programów dla Polski Wschodniej w latach 2007-2014 i 2014-2020 skorzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.
Poinformowała, że w latach 2021-2027 program obejmie - ze względu na niski poziom rozwoju - również część województwa mazowieckiego, wydzieloną jako region statystyczny bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.
REKLAMA
- Prawie 1,7 mld euro unijnych dotacji dla woj. podlaskiego. To więcej niż się spodziewano
- Fundusze europejskie: ponad 37 miliardów euro na polskie rolnictwo i obszary wiejskie
Kolejny powiat
Wiceminister pytana była o możliwość udziału w programie powiatu gorlickiego. Jak zaznaczyła, powiat ten wchodzi w skład województwa małopolskiego i nie będzie bezpośrednio objęty programem dla Polski Wschodniej, choć może w niej uczestniczyć pośrednio na zasadzie partnerstwa w ramach wspólnych projektów.
Powiedziała, że na tym etapie przygotowania programu nie jest już możliwe włączenia do niego innych regionów. Wskazała, że m.in. odbyły się już w tej sprawie techniczne rozmowy z KE.
Ogromne środki
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 to kontynuacja wsparcia dla pięciu wschodnich województw, którego głównym celem jest wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, wzmacnianie atrakcyjności osadniczej miast i podniesienie jakości życia mieszkańców w dobie zmian klimatu, zwiększenie dostępności transportowej makroregionu oraz wzrost wykorzystania potencjału turystyki i uzdrowisk dla rozwoju. Budżet programu wynosi 2,5 mld euro.
IAR, PAP, jk
REKLAMA