Luka VAT w Polsce jest coraz mniejsza. Komisja Europejska potwierdza
Czwartkowy raport Komisji Europejskiej potwierdza dalsze zmniejszenie luki VAT w Polsce - poinformował resort finansów. Wiceszef MF Jan Sarnowski podkreślił, że to efekt powiedzenia "nie" przestępczości podatkowej.
2021-12-02, 19:45
- Polska powiedziała twarde "nie" przestępczości podatkowej. Zmniejszenie luki VAT jest efektem wieloelementowego planu, który znacznie utrudnił działanie podatkowym przestępcom - na każdym etapie ich procederu - mówił wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Luka VAT w Polsce jest coraz mniejsza
Jak wyjaśniał, dzięki działaniom Ministerstwa Finansów przestępcy mają coraz większy problem z organizowaniem karuzel VAT-owskich. Coraz większy monitoring i uszczelnianie systemu powodują, że czas działania karuzeli VAT jest coraz krótszy, przynosi ona coraz mniej korzyści, a środki pochodzące z przestępstw są coraz trudniejsze do "wyprania", mówił wiceminister.
- Stąd bardzo duży wzrost wpływów z VAT - w ostatnich latach to w sumie kilkadziesiąt miliardów złotych, które nie trafiło na konta podatkowych przestępców, tylko do polskich rodzin i polskich przedsiębiorców, w postaci obniżek podatków czy nowych ulg - wskazał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
"Rekordowy spadek"
W czwartek opublikowany został najnowszy raport Komisji Europejskiej na temat luki VAT. Ministerstwo informuje, że potwierdza on dalsze zmniejszenie luki VAT w Polsce.
REKLAMA
"KE podkreśla, że Polska odnotowała rekordowy spadek luki VAT w Unii Europejskiej. Luka VAT spadła o 13,4 p.p. z poziomu 24 proc. w 2015 r. do poziomu 11,3 proc. w 2019 r. Polska odnotowuje trwały spadek luki VAT. To stały trend. Według danych KE luka VAT w 2019 r. wyniosła 11,3 proc. względem poziomu 11,6 proc. w 2018 r." - dodało ministerstwo.
Zauważono, że według prognozy Komisji w trudnym 2020 r. luka VAT nie tylko nie wzrosła w Polsce, ale dalej się zmniejszała i wyniosła 10 proc., a więc blisko poziomu Francji, dla której KE prognozuje w 2020 r. 9,5 proc.
- Ważne ustawy gospodarcze z podpisem prezydenta. Dotyczą m.in. "prania" brudnych pieniędzy, gier hazardowych, importu paliw
- Walka z karuzelami VAT: Polska i Słowacja podpisały umowę, która pomoże wykrywać oszustwa
Poważny problem
W opublikowanym w czwartek raporcie Komisja Europejska wylicza, że w 2019 r. państwa członkowskie UE straciły łącznie około 134 mld euro w wyniku oszustw, uchylania się i "praktyk optymalizacji" związanych z płaceniem podatku VAT.
REKLAMA
- Pomimo pozytywnej tendencji odnotowanej w ostatnich latach luka w podatku VAT pozostaje poważnym problemem, zwłaszcza w obliczu ogromnych potrzeb inwestycyjnych, którym państwa członkowskie będą musiały sprostać w nadchodzących latach. Tegoroczne dane liczbowe odpowiadają stracie ponad 4 tys. euro na sekundę. Takie straty są dla budżetów krajowych nie do przyjęcia i oznaczają, że pokrycie tego niedoboru z innych podatków, w celu opłacenia niezbędnych usług użyteczności publicznej, spocznie na barkach zwykłych obywateli i przedsiębiorstw. Musimy podjąć wspólne wysiłki, aby zwalczać oszustwa związane z VAT, gdyż te poważne przestępstwa oznaczają ubytki w portfelach konsumentów, osłabiają nasze systemy opieki społecznej i zubażają budżety krajowe - mówił Paolo Gentiloni, unijny komisarz do spraw gospodarki.
Największa luka: w Rumunii, Grecji, na Malcie
Komisja podała, że w 2019 r. największą krajową lukę w podatku VAT odnotowano w Rumunii - brakowało tam wtedy 34,9 proc. dochodów z tytułu VAT - a następnie w Grecji (25,8 proc.) i na Malcie (23,5 proc.). Najmniejsze luki wystąpiły w Chorwacji (1,0 proc.), Szwecji (1,4 proc.) i na Cyprze (2,7 proc.). W wartościach bezwzględnych największe luki w podatku VAT odnotowano we Włoszech (30,1 mld euro) i w Niemczech (23,4 mld euro). W polskim budżecie zabrakło 11,3 proc., czyli 5,3 mld euro, z tytułu VAT.
- Lukę VAT nadal można ograniczać. Sarnowski: e-faktura zmniejszy żywotność karuzeli podatkowych
- Karuzele VAT mogą być źródłem finansowania terroryzmu. Sarnowski: chcemy obniżyć lukę do ok. 5 proc.
PAP, jk
REKLAMA