Nowela ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię. Jest decyzja senackiej komisji

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy, która obniża akcyzę na paliwa i energię elektryczną. W ustawie znalazły się także zapisy, dotyczące pomocy dla firm znajdujących się w pasie przygranicznym, gdzie obowiązywał jeszcze niedawno stan wyjątkowy.

2021-12-14, 10:00

Nowela ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię. Jest decyzja senackiej komisji
Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy, która obniża akcyzę na paliwa i energię elektryczną.Foto: Senat RP/Twitter

We wtorek senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza obniżki akcyzy na energię elektryczną - w przypadku prądu sprzedawanego gospodarstwom domowym sprzedaż będzie zwolniona z akcyzy, przy sprzedaży dla przedsiębiorców akcyza spadnie do 4,6 zł za MWh z obecnych 5 zł za MWh.

Część postulatów tarczy antyinflacyjnej

Dodatkowo ustawa wprowadza obniżkę akcyzę na paliwa silnikowe, spada także opłata emisyjna, a także wprowadza zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

- Ta ustawa wprowadza część postulatów tarczy antyinflacyjnej, druga część zawarta jest w ustawie o dodatku osłonowym, a trzecia część, dotycząca obniżek VAT, zostanie wprowadzona w formie rozporządzeń. Skończył się proces ich opiniowania i wejdą one w życie wraz z procedowaną ustawą - powiedział podczas obrad komisji wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Pomoc dla firm w pasie przygranicznym

W ustawie znalazły się także zapisy, dotyczące pomocy dla firm znajdujących się w pasie przygranicznym, gdzie obowiązywał jeszcze niedawno stan wyjątkowy.

REKLAMA

- Sejm wprowadził kilka pozytywnych zmian na etapie prac sejmowych. W związku z obostrzeniami, które obowiązują w pasie przygranicznym, wprowadzamy rozwiązania dla firm, które przekraczają limit pomocy de minimis i które w innym wypadku nie mogłyby uzyskać pomocy. Wprowadzamy rozwiązanie, które stworzy PFR, a które będzie oparte na udzielaniu pożyczek, które zostaną w 100 proc. umorzone, jak tylko Komisja Europejska notyfikuje to wsparcie - dodał Piotr Patkowski.

Wyjaśnił, że w ustawie w trakcie prac sejmowych znalazły się także przepisy, które umożliwiają udzielenie pomocy firmom, które znajdują się poza katalogiem uprawnionych do uzyskania wsparcia.

PR24, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej