Unijne pieniądze na transport miejski w Krakowie. Dofinansowanie dla nowej linii tramwajowej
Prawie 33 miliony zł unijnego wsparcia otrzyma samorząd Krakowa na rozbudowę systemu transportu miejskiego. Decyzję o przyznaniu funduszy podjęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze zostaną wydane przede wszystkim na budowę nowej linii tramwajowej na północy miasta. To największa inwestycja komunikacyjna w tym rejonie.
2021-12-14, 10:34
W ramach budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej powstaną trzy parkingi typu Park&Ride, które umożliwią pozostawienie samochodu i kontynuowanie podróży w stronę centrum miasta transportem zbiorowym. Nowa linia razem z planowanym węzłem przesiadkowym ma poprawić dostępność komunikacyjną północnych obszarów Krakowa.
- Nowa linia będzie uzupełnieniem systemu komunikacji autobusowej w tym rejonie. Dzięki temu poprawi się płynność ruchu, zwiększy się komfort podróży. Ograniczony w ten sposób zostanie negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne – mówił podczas uroczystości minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Szef resortu podkreślił, że widzi on konieczność rozwoju transportu miejskiego, dlatego wszystkie miasta nogą liczyć na dotacje w tym zakresie.
Inwestycje w krakowską komunikację miejską
To nie jedyne wspólne inwestycje tego typu w Krakowie. W sumie na jego terenie jest w tej chwili pięć projektów o łącznej wartości 1,46 miliarda złotych. Dofinansowanie unijne tych inwestycji, to 600 milionów złotych.
Chodzi między innymi o budowę szybkiego tramwaju na odcinku Krowodrza Górka – Górka Narodowa, a także nowej trasy tramwajowej wzdłuż Trasy Łagiewnickiej i przebudowę istniejących odcinków tras tramwajowych. Jednym z projektów jest też zakup taboru tramwajowego i autobusowego, a konkretnie autobusów elektrycznych.
REKLAMA
- Pociągi pasażerskie wróciły do Końskich. To efekt rewitalizacji linii przebiegającej przez 3 województwa
- Kontrakt na pół miliarda złotych. PKP Intercity odbiera zmodernizowane wagony
- Transport w Krakowie i jego regionie przeżywa w tej chwili dynamiczny rozwój. Budujemy nową obwodnicę miasta, przebudowujemy kolej aglomeracyjną. Dzięki środkom europejskim stolica Małopolski zyska nową trasę tramwajową, która ułatwi mieszkańcom miasta dojazd do centrum – mówił podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Miliardy złotych na rozwój transportu publicznego
Z programu Infrastruktura i Środowisko resort funduszy przeznaczył około 10 miliardów złotych na rozwój transportu publicznego w miastach. Realizowane projekty obejmują budowę, modernizację infrastruktury tramwajowej i autobusowej, zakup nowego taboru, w tym tramwajów, autobusów, a także trolejbusów. Środki te służą także rozbudowie drugiej linii metra w Warszawie.
Unijne pieniądze pomogą w budowie ponad 200 kilometrów linii tramwajowych i metra. Docelowo zakupionych lub zmodernizowanych zostanie ponad 110 sztuk taboru pasażerskiego.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA