Inflacja według GUS wciąż na wysokim poziomie. PIE: podwyżki cen będą konsekwencją presji płacowej

Inflacja w listopadzie wyniosła 7,8 proc. wobec ubiegłego roku i 1 proc. w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. Natomiast nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po październiku 2021 r. wyniosła 1 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny. W grudniu inflacja przekroczy 8 proc., a w 2022 roku będzie oscylować wokół 4 proc. - uważa Polski Instytut Ekonomiczny.

2021-12-15, 11:17

Inflacja według GUS wciąż na wysokim poziomie. PIE: podwyżki cen będą konsekwencją presji płacowej
Ілюстрацыйнае фота. . Foto: Shutterstock/Denys Kurbatov

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2021 r. wzrosły rok do roku o 7,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w listopadzie ceny rdr wzrosły o 7,7 proc., a mdm wzrosły o 1 proc.

Nadwyżka w handlu zagranicznym

Największy wpływ na inflację miał transport (24,1 proc.) oraz koszty utrzymania mieszkania lub domu i nośniki energii (10,7 proc.). Najmniejsze zmiany cen nastąpiły rok do roku w kategoriach: odzież i obuwie (1,9 proc.), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (2,2 proc.) oraz zdrowie (3,1 proc.).

GUS poinformował także, iż nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po październiku 2021 r. wyniosła 1 mld euro. W okresie styczeń-październik 2021 r. eksportu wyniosła 232,5 mld euro, co w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku stanowi zmianę o 18,5 proc. Natomiast wartość importu w tym samym okresie wyniosła 231,5 mld euro (23,3 proc.).

REKLAMA

Rosnącymi ceny żywności, wysokie ceny paliw

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że inflacja w grudniu przekroczy 8 proc. Będzie to spowodowane szybko rosnącymi cenami żywności, wciąż wysokimi cenami paliw oraz rekordowymi cenami energii. Ich zdaniem w przyszłych kwartałach wzrost cen będzie w większym stopniu napędzany przez podwyżki cen usług.

"Ceny energii notują najwyższą dynamikę od 12 lat (13,6 proc.), co jest efektem skokowego wzrostu kosztów ogrzewania. Rekordowy jest również wzrost cen paliw (+36,6 proc.) - to skutek drożejącej ropy na rynkach światowych oraz osłabienia złotego. Na tym tle wzrost kosztów żywności jest mniejszy, jednak wyraźnie przyśpiesza - w listopadzie ceny wzrosły o 6,4 proc., podczas gdy w październiku było to 5 proc." - napisano w komentarzu.

Wynagrodzenia dalej będą rosnąć

Zaznaczono, że kolejne miesiące przyniosą niewielki spadek inflacji bazowej - w 2022 roku będzie ona oscylować wokół 4 proc.

"Mocno rosnąć będą ceny usług hotelowych czy gastronomicznych - podwyżki cen mają zrekompensować straty związane z pandemią. Spodziewamy się też wzrostu koszt usług lekarskich i opieki społecznej - to konsekwencja niedoboru lekarzy i opiekunów. Istotnie podniosą się też ceny usług pracochłonnych, np. rekreacyjnych, fryzjerskich czy tych oferowanych przez salony piękności. Podwyżki cen będą konsekwencją presji płacowej - uważamy, że wynagrodzenia dalej będą rosnąć w tempie ok. 8 proc." - podsumowali eksperci PIE.

REKLAMA

Dane GUS w ocenie ekspertów Pekao SA

Inflacja CPI w 2022 r. najprawdopodobniej przekroczy 6 proc. - wskazał analityk banku Pekao Adam Antoniak, komentując dane GUS. Zapowiadane obniżki stawek VAT na gaz, energię elektryczną i ciepło systemowe ograniczą wysokość inflacji w I kwartale 2022 r.

Według analityka, uwaga inwestorów koncentruje się obecnie na odczycie CPI za grudzień, kiedy najprawdopodobniej nastąpi lokalny szczyt inflacji. Zaznaczył, że Sejm przyjął ustawę ograniczającą stawki akcyzy na paliwa od 20 grudnia, a wzrost cen na stacjach benzynowych zahamował, co może nieco ograniczyć skalę wzrostu inflacji w tym miesiącu.

-Czekamy także na decyzje Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie nowych taryf na energię elektryczną oraz gaz, które będą obowiązywały od początku przyszłego roku - stwierdził Antoniak.

Zdaniem Adama Antoniaka, zapowiadane obniżki stawek VAT na gaz, energię elektryczną oraz ciepło systemowe ograniczą wysokość inflacji w pierwszym kwartale 2022, natomiast korekta cen ropy naftowej daje nadzieję na mniejszą presję ze strony cen paliw na ceny konsumpcyjne w 2022 r.

"Nie zmienia to faktu, że inflacja CPI w 2022 najprawdopodobniej przekroczy 6 proc. Wcześniejsze wzrosty cen energii oraz rosnące wynagrodzenia generują wzrost kosztów, który w warunkach korzystnej koniunktury będzie przerzucany na ceny. Będzie to widoczne w zasadzie we wszystkich kategoriach cen konsumpcyjnych, w tym w cenach żywności" - czytamy w analizie banku Pekao SA.

REKLAMA

Ekspert wskazał, że na początku 2022 r. RPP powinna kontynuować podwyżki stóp procentowych, a do końca przyszłego roku stopa referencyjna wzrośnie do 3 proc.  

Inflacja w ocenie analityków ING Bank Śląski

Jesienna fala wzrostów cen surowców, energii i żywności "odciska mocne piętno" na poziomie cen detalicznych; ich wkład we wzrost inflacji jest dominujący - ocenia Rafał Benecki z ING Bank Śląski, komentując dane GUS.

-Listopad to kolejny miesiąc z bardzo dużym miesięcznym wzrostem inflacji, a więc 1,0 proc. m/m. W strukturze danych widać, że jesienna fala wzrostów cen surowców, energii i żywności odciska mocne piętno na poziomie cen detalicznych. Ich wkład we wzrost inflacji jest dominujący – uważa główny ekonomista ING Bank Śląski.

-Jesteśmy dalecy od wniosku, iż wysoka presja cenowa to tylko zasługa zewnętrznych szoków podażowych. Raczej mamy do czynienia z kolejną falą tych zewnętrznych szoków. Kolejne miesiące przyniosą dalsze przenoszenie tych czynników na ceny detaliczne. Firmy zapowiadają dalsze podwyżki cen detalicznych związane właśnie z presją kosztową – stwierdził  główny ekonomista ING.

Zdaniem ekonomisty banku ING BŚ , w 2022 roku inflacja rejestrowana CPI spadnie, ale będą to efekty bazy.  Dlatego w opinii Beneckiego, docelowy poziom stóp procentowych zostanie osiągnięty na przełomie 2022-2023 roku na poziomie 3 proc. lub nawet wyżej.

REKLAMA


PR24.pl, PAP, DoS


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej