more_horiz
Gospodarka

Wiemy, gdzie ma powstać pierwsza polska elektrownia atomowa. To gmina na Pomorzu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 12:10
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała, że gmina Choczewo na Pomorzu została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Lokalizacja pod nazwą "Lubiatowo-Kopalino" została wybrana po trwających od 2017 roku badaniach środowiskowych.
Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu.
Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu.Foto: mareksaroch.cz/ Shutterstock

"Po zawężeniu potencjalnych lokalizacji do Pomorza, dwie z nich – Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino - poddano jeszcze bardziej szczegółowym badaniom o tożsamym zakresie, których efekty zamieszczono w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko. Potwierdziły one, że lokalizacja "Lubiatowo-Kopalino" jest wariantem najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi" - czytamy w komunikacie.

Spółka zastrzega przy tym, że wybór lokalizacji nie oznacza jeszcze, że inwestycja zostanie zrealizowana w tym wariancie - do tego potrzebne jest uzyskanie odpowiednich decyzji i zgód.

- Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii - mówi cytowana w komunikacie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Polska stawia na atom

Rządowe plany zakładają, że pierwszy blok jądrowy ma zacząć działać w Polsce w 2033 roku. Docelowo ma ich powstać sześć. Aktualnie trwają rozmowy m.in. na temat technologii, która zostanie wykorzystana.

W niedawnym badaniu, przeprowadzonym na zlecenie resortu klimatu i środowiska, 74 procent Polaków poparło budowę elektrowni atomowej w naszym kraju. 58 procent respondentów nie ma problemu z tym, by była ona zlokalizowana w pobliżu miejsca ich zamieszkania.

Równolegle do planów rozwoju "dużego" atomu realizowane są projekty wykorzystania w Polsce małych reaktorów modułowych, tzw. SMR-ów. PKN Orlen pierwszy taki reaktor chce uruchomić w 2029 roku.

PolskieRadio24.pl, PPEJ, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem