more_horiz
Gospodarka

Jan Sarnowski: Polski Ład to mniejsze podatki dla rodzin, pracowników, osób najmniej zarabiających

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 17:23
1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Wśród nich, jak podkreślił podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski, historyczna podwyżka kwoty wolnej od podatku, podniesienie o 40 proc. progu podatkowego oraz brak podatku dochodowego dla osób otrzymujących płacę minimalną.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski.Foto: Ministerstwo Finansów

- Zmiany w systemie podatkowym od nowego roku mają na celu zmniejszenie obciążenia podatkowego rodzin, pracowników i przede wszystkim osób najmniej zarabiających - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.


Polski Ład to także wsparcie i zachęta do legalnego zatrudnienia

Wiceszef MF wskazał, że Polski Ład to dla pracowników nie tylko obniżka wysokości opodatkowania, ale też motywowanie pracodawców do oferowania legalnego zatrudnienia.

- Od przyszłego roku całość podatkowych konsekwencji nielegalnego zatrudnienia zostanie przesunięta z pracownika na pracodawcę. Chcemy, by jak największa liczba pracodawców zrezygnowała z tego nielegalnego procederu, na którym traci przede wszystkim pracownik. Dla osób, które zdecydują się na przejście na jasną stronę mocy, od początku przyszłego roku proponujemy pewnego rodzaju abolicję: jeśli w danej sprawie nie zostało jeszcze wszczęte postępowanie ws. nielegalnego zatrudnienia, zaległego podatku nie będzie płacił ani pracownik, ani pracodawca - powiedział Sarnowski.

Polski Ład zachęca do powrotu na polski rynek pracy osoby, które wyjechały za granicę

Zauważył, że Polski Ład to także stymulacja podaży pracy.

- Od dwóch lat funkcjonuje PIT-0 dla młodych. Od stycznia przyszłego roku ta regulacja będzie dodatkowo wzmocniona. To nie tylko brak opodatkowania osób zarabiających najmniej, co może zachęcić do wejścia lub powrotu na rynek pracy po wielu latach nieobecności, ale też PIT-0 dla powracających, czyli osób, które przez ostatnie 3 lata nie mieszkały w Polsce. Chcemy dać dodatkowy impuls podatkowy, by powrócić do Polski - oświadczył wiceminister finansów.

PIT-0 ma zachęcić do dłuższej pracy seniorów

Dodał, że podobnym rozwiązaniem jest PIT-0 dla aktywnych zawodowo seniorów, co ma zachęcać do dłuższego pozostawania na rynku pracy.

Polski Ład przewiduje wspólne opodatkowanie małżonków

Wśród rozwiązań podatkowych w ramach podatkowego Polskiego Ładu Sarnowski wymienił też możliwość wspólnego opodatkowania małżonków, którzy zawrą związek małżeński w trakcie roku podatkowego.

Ulgi dla rodzin 4 plus

 Sarnowski wspomniał też o uldze PIT-0 dla rodzin 4 plus, na której - według szacunków MF - w przyszłym roku skorzysta ok. 110 tys. osób, zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców.


Podczas konferencji padło pytanie, czy fiskus może kwestionować przyspieszoną wypłatę nagrody lub wynagrodzenia za grudzień dokonaną w grudniu po to, by skorzystać jeszcze w tym roku z odliczenia składki zdrowotnej od podatku.„Taką wypłatę będzie można traktować tak, jakby przyczyna jej dokonania zaistniała już w nowym roku podatkowym. Będziemy mieli więc zastosowanie nowych zasad funkcjonujących od początku roku” – odparł Sarnowski.

Od 1 stycznia 2022 r. wchodzą zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, m.in. wzrasta kwota wolna od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

 Ponadto likwidowany jest odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzana jest tzw. ulga dla klasy średniej), zmieniają się zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom; wprowadzany jest tzw. podatek minimalny od korporacji.

PAP, jk