X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Firmy muszą rozliczyć tarczę PFR 2.0. Marczuk: nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 07:53
- Apeluję do przedsiębiorców, żeby rozliczenia tarczy PFR 2.0 nie zostawiali na ostatnią chwilę - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jego zdaniem nawet niewielka pomyłka, jak zbyt późne przysłanie błędnego pliku JPK, może nawet skutkować zwrotem całej subwencji.
W ramach Tarczy 2.0 na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł.
W ramach Tarczy 2.0 na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł.Foto: shutterstock.com/Jacob Lund

Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk przypomniał, że termin rozliczeń Tarczy PFR 2.0 dla małych i średnich firm (zatrudniających od 10 do 249 pracowników) upływa 15 stycznia 2022 roku, ale Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Święto Trzech Króli znacząco skracają ten okres.

- Dlatego proszę przedsiębiorców, żeby rozliczenia tarczy PFR 2.0 nie zostawiali na ostatnią chwilę - mówił Bartosz Marczuk, zaznaczając, że zbyt późne przysłanie oświadczenia niezbędnego do rozliczenia subwencji, uniemożliwi jego ewentualną korektę, a to może skutkować nakazem zwrotu subwencji.

Kilkadziesiąt oświadczeń z błędami

W ramach Tarczy 2.0 na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, (w tym 3,8 mld zł dla MSP), z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii branż.

Przedsiębiorcy MSP po uruchomieniu Tarczy (15 stycznia 2021 r) mogli wystąpić o wsparcie z PFR, sami przewidując i wyliczając stratę, jaką poniosą w wyniku zamknięcia firm. Teraz - jak powiedział wiceszef Funduszu - powinni się z tego rozliczyć, dowodząc, że faktycznie takie straty ponieśli, a jeśli otrzymali więcej niż wynika to z danych finansowych, muszą zwrócić otrzymaną nadwyżkę.

Dodał, że rozliczający się przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenia w sprawie rozliczeń, oraz dołączyć do nich w formie załączników odpowiednie pliki JPK. Marczuk wskazał też, że subwencja z Tarczy 2.0 może zostać umorzona w 100 proc. pod warunkiem, że firmy prawidłowo się z niej rozliczą.

Pytany o to, ile przedsiębiorców już to zrobiło, powiedział, że z segmentu MŚP obowiązku tego dopełniło prawie 1,7 tys. firm, czyli 24 proc. tych, które otrzymały pomoc. Zaznaczył też, że w tej liczbie było kilkadziesiąt oświadczeń z błędami, np. załączono pliki JPK za niewłaściwe miesiące.

- Na szczęście jest czas na skorygowanie tych rozliczeń. Ale jeżeli ktoś będzie czekał do ostatniej chwili i okaże się, że popełni błąd, którego nie sposób będzie skorygować, będzie musiał zwrócić 100 proc. otrzymanego wsparcia - powiedział.

Wydanie decyzji dotyczących umorzeń

Przedsiębiorcy z MŚP dostali na rozliczenie Tarczy 2.0 dwa miesiące, a cały proces odbyła się w sposób elektroniczny.

Bartosz Marczuk przypomniał, że 15 stycznia, mija pierwszy etap umorzeń subwencji z Tarczy 2.0. Drugi, obejmujący mikrofirmy, rozpocznie się 19 stycznia i potrwa do końca lutego 2022 roku. W tym przypadku - jak wskazał - firmy będą musiały złożyć tylko oświadczenia na przykład dotyczące utrzymania działalności czy przestrzegania norm epidemicznych, które PFR zweryfikuje.

Trzeci etap, czyli wydanie decyzji dotyczących umorzeń, nastąpi w kwietniu przyszłego roku.

- Jeśli okaże się, że po naszej weryfikacji, MŚP lub mikro będą musiały jakąś część dotacji zwrócić, to będą miały na to czas do 31 maja 2022 roku - powiedział.

W ramach Tarczy PFR 2.0 wsparcie otrzymało 47,7 tys. firm, w tym 7,1 tys. z sektora MŚP. Na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, w tym 3,8 mld zł dla sektora MSP. Średnie kwota pomocy dla tych firm wyniosła 539 tys. zł, a dla mikrofirm 82 tys. zł.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Przedsiębiorczość, elastyczność, wizja rozwoju". Zobacz, jak firmy rodzinne poradziły sobie z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:45
Pandemia i związane z nią wyzwania nie zagroziły największym firmom rodzinnym - wynika z najnowszej edycji Indeksu Firm Rodzinnych 2021, przygotowanego przez EY. Globalne przychody spółek wyniosły 7,28 bln dol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umorzenia z Tarczy Finansowej 2.0. Zobacz, jak przygotować się do rozliczenia ze wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:27
Ruszyły umorzenia z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla ponad 7 tys. małych i średnich firm. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk poinformował, że przedsiębiorcy, którzy dostali wsparcie większe niż wyniosły ich straty w pandemii, na zwrot tej nadwyżki mają czas do 15 marca przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. Zobacz, kto może starać się o wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:40
Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, którzy od 15 grudnia 2021 r. funkcjonują w oparciu o nowe zasady bezpieczeństwa, będą mogli składać wnioski o dotację, a od 17 stycznia o zwolnienie z ZUS i postojowe - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
rozwiń zwiń