X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Popyt na węgiel rośnie, ale kopalnie mają problemy z wydobyciem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 09:20
Na brak węgla cierpią elektrownie i przemysł, ale polskie kopalnie nie są w stanie szybko odpowiedzieć na wzrost popytu, gdyż zwiększenie wydobycia węgla to długotrwały proces - pisze w piątek "Nasz Dziennik".
Wzrost zapotrzebowania na węgiel w energetyce spowodowany został gigantycznymi podwyżkami cen gazu i w konsekwencji cen energii z gazu.
Wzrost zapotrzebowania na węgiel w energetyce spowodowany został gigantycznymi podwyżkami cen gazu i w konsekwencji cen energii z gazu.Foto: Petr Student/ Shutterstock

Według gazety, produkcja energii elektrycznej z węgla w skali świata wzrosła w ub. roku o blisko 9 proc., a zwiększenie wydobycia węgla planują m.in. Australia i Chiny. Jednak w obliczu drastycznego wzrostu cen gazu, na razie także Europa posiłkuje się zwiększeniem produkcji energii z węgla, choćby importowanego, co jest konsekwencją polityki likwidacji kopalń w Unii Europejskiej.

"Europa Zachodnia, zdając sobie sprawę, że swoją polityką nie jest w stanie zagwarantować obywatelom państw członkowskich nieprzerwanych dostaw energii, jedynie instruuje ich, jak należy postąpić w przypadku odcięcia prądu" - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Problem z węglem dotyczy także Polski

"Braki węgla dotyczą także naszego kraju, który cały czas produkuje z węgla blisko 70 proc. energii. Już pod koniec ub. roku elektrownie w całym kraju zgłaszały do Urzędu Regulacji Energetyki, że nie posiadają wymaganych przepisami zapasów węgla przy swoich zakładach" - przypomina "Nasz Dziennik".

Wzrost zapotrzebowania na węgiel w energetyce spowodowany został gigantycznymi podwyżkami cen gazu i w konsekwencji cen energii z gazu. Jednak polskie kopalnie, nawet jakby chciały, nie są w stanie szybko odpowiedzieć na wzrost popytu na węgiel, chociażby z uwagi na podjęte przez polski rząd zobowiązania dotyczące wygaszania wydobycia, wychodzące naprzeciw unijnej polityce klimatycznej.

"Pracujemy dzisiaj na 140-150 procent normy. Nikt nie przewidział, że elektrownie węglowe będą pracować na takich obrotach, że będą tak często przywoływane, aby stabilizować sieć" - powiedział gazecie dyrektor jednej z elektrowni w Polsce. Podkreślił, że zwiększenie wydobycia węgla nie odbywa się z miesiąca na miesiąc, gdyż jest to długotrwały proces, wymagający przygotowania również całej logistyki dostaw.

Ogromny wzrost popytu

"Nasz Dziennik" podaje też najnowsze dane katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, które potwierdzają wyraźny wzrost popytu na węgiel."W ciągu pierwszych 11 miesięcy ub. roku wielkość wydobycia węgla wyniosła 50,1 mln ton, wobec 49,4 mln ton w analogicznym okresie 2020 r. Sprzedano natomiast 53,2 mln ton (47,9 mln ton w 2020 r.)" - poinformowano. Gazeta zwraca uwagę, że w ten sposób kopalnie pozbyły się już zgromadzonych zapasów węgla.

"Rządowe plany, w odpowiedzi na politykę klimatyczną Brukseli, zakładają natomiast wygaszenie kopalń węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku" - przypomina "Nasz Dziennik".


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Jaki udział w czeskiej energetyce ma węgiel? Dane są zaskakujące

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 13:38
W Czechach najwięcej energii elektrycznej wyprodukowano z węgla – ok. 37 proc., z siłowi jądrowych pochodziło 33,6 proc., z gazu ok. 11 proc., a ze słońca i wody uzyskano niecałe dziesięć proc. Największa elektrownia węglowa naszego południowego sąsiada, Poczerady, nie spełnia norm europejskich, zanieczyszczając powietrze nie tylko dwutlenkiem węgla, ale też i rtęcią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo klimatu podało datę do kiedy Polska osiągnie neutralność klimatyczną

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 11:30
Zgodnie z naszymi zobowiązaniami, Polska osiągnie neutralność klimatyczną w drugiej połowie obecnego wieku; będziemy się starać, by było to bliżej 2050 roku – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki GUS: najważniejszym źródłem wytwarzania prądu jest nadal węgiel

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 19:48
W Niemczech od lipca do września bieżącego roku około jednej trzeciej energii elektrycznej wprowadzonej do sieci wyprodukowano w elektrowniach węglowych. Spadł udział energii odnawialnych - podał Federalny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń