Inwestycje związane z łącznością mobilną bez decyzji środowiskowych. Rząd chce ułatwić budowę sieci 5G
Instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, mające na celu rozwój sieci mobilnej w Polsce, m.in. 5G, będą wyłączone z konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - przewiduje projekt rozporządzenia.
2022-01-12, 13:51
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów nowelizującego dotychczasowe rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Zakłada on wyłączenie instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych emitujących pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 0,03 MHz do 300 tys. MHz z grupy przedsięwzięć wymagających uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
"W efekcie w trakcie procesu inwestycyjnego zmierzającego zarówno do budowy, jak i przebudowy lub rozbudowy tych obiektów nie będzie zachodziła potrzeba uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co bezpośrednio skutkować będzie zmniejszeniem obciążeń podmiotów planujących realizację inwestycji w tym obszarze" - wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji projektu.
Znaczne obciążenie dla inwestorów
Projektodawcy wskazują, że prowadzone dotychczas postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dowodzą, iż wymienione wyżej inwestycje nie mają znaczącego negatywnego wpływu na środowisko.
REKLAMA
"Intencją projektodawcy jest redukcja obciążeń i usunięcie nadregulacji, które nie znajdują uzasadnienia w kontekście celów stawianych w postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Tego rodzaju nadregulacje, w związku z wymogiem uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, utrudniają proces inwestycyjny, wydłużając czas uzyskiwania niezbędnych pozwoleń, i generują znaczne obciążenie ekonomiczne po stronie inwestorów. W obecnych realiach i stanie prawnym uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach staje się znacznym obciążeniem dla podmiotów planujących realizację inwestycji" - podkreślono.
W Ocenie Skutków Regulacji projektu dodano, że rozstrzygnięcia w sprawie wydania decyzji środowiskowych trwają - zgodnie z informacjami od inwestorów - od 2 miesięcy do kilku lat, przy czym wskazują oni na okres dłuższy niż krótszy.
Szybsze pokrycie kraju zasięgiem
"Maksymalne terminy uzyskania wymaganych rozstrzygnięć w procesie realizacji stacji bazowych wyniosły nawet: 1.807 dni (w wariancie pozwolenia na budowę poprzedzonego uzyskaniem decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego) oraz 2.276 dni (w wariancie pozwolenia na budowę bez uzyskiwania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego)" - zwrócono uwagę.
Autorzy projektu dowodzą, że zmniejszenie obciążeń regulacyjnych pozwoli na szybsze pokrycie kraju zasięgiem sieci mobilnych.
REKLAMA
"Szybsze pokrycie kraju zasięgiem sieci mobilnych umożliwi większe wykorzystanie pracy zdalnej, edukacji zdalnej, dostępu do e-administracji i e-medycyny w sytuacjach kryzysowych. Zwiększone zostanie również bezpieczeństwo obywateli" - dodano.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA